Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör: 
Gülden A.Pınarcı
Web Tasarım:
Işıl İşler
Onur Karagöz
             3 Ayda bir yayınlanır.

Yansımalar

 

 

 

Ödül 'İNEK' olunca Kütüphanede Kitap Kalmadı

AAhttp://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif
25 Ocak 2013, HÜRRİYET
http://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif
Ödül 'inek' olunca...Erçek Çok Programlı Lisesi (ÇPL) öğretmenleri  tarafından bir süre önce başlatılan 'inek' ödüllü kitap okuma kampanyası, belde halkı ve köylülerden büyük ilgi görüyor.

Van merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Erçek beldesinde bulunan Çok Programlı Lise'de görev yapan edebiyat öğretmeni Zeynep Oral öncülüğünde, belde ve bağlı köylerdeki vatandaşları kitap okumaya teşvik etmek amacıyla okul idaresince başlatılan 'inek' ödüllü kitap okuma kampanyası, kısa sürede büyük yankı buldu.

KÖYLÜLERDEN KİTAP KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ / FOTO GALERİ 

Kampanyadan önce 3 bin kitabın bulunduğu okul kütüphanesindeki 2 bin 500 kitabı veliler başta olmak üzere belde halkına ve kampanyadan haberi olan çevre köylerdeki vatandaşlara dağıtan öğretmenler, bir taraftan kütüphanede kalan 500 kitapla kampanyayı sürdürmeye çalışırken, bir taraftan da yeni kitap bulmanın telaşını yaşıyor.

"BU KADAR İLGİ BEKLEMİYORDUK"

Edebiyat öğretmeni Oral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mart ayının son haftasında kutlanan Kütüphaneler Haftası'nda sona erecek kampanyaya bu kadar ilgi gösterileceğini tahmin etmediklerini belirterek, amaçlarının velilere ve belde halkına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak olduğunu söyledi.

Kampanyaya, özellikle ödülün 'inek' olduğunu duyan kişilerin yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Oral, “Kampanyayı ilk başlattığımızda kütüphanemizde 3 bin kitap vardı. İnsanlar ödülün inek olduğunu duyduktan sonra ciddi şekilde bizden kitap talebinde bulunuyor ve aldıkları kitapların hepsini okuyor. Yarı yıl tatilinde okulun kapalı olacağını öğrenenler, bu hafta daha fazla kitap aldı ve şu an kütüphanemiz boşalmış durumda. Bizlere kitap göndermek isteyen hayırseverlerden özellikle okuma kitabı göndermelerini istiyoruz” dedi.

Oral, yaklaşık 5 ay sürecek kampanyaya katılanların, kitap okuma alışkanlığı kazanacağına inandığını bildirerek, böylesine güzel bir hizmete vesile olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.


"HİÇ KİTAP KALMADI"

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ebru Memiş de kapı kapı, köy köy dolaşıp özellikle velileri kampanyaya dahil ettiklerine değinerek, “Bu sayede çok sayıda veliye ulaştık ve en fazla kitap okuyan kişiye ödül olarak inek verileceğini anlattık. Hepsi beklentimizin üzerinde ilgi gösterdi ve şu anda kitabımız kalmadı” diye konuştu.

Kampanyayı kitap olmadan yürütemeyeceklerine dikkati çeken Memiş, yayınevlerinden okullarına roman, hikaye tarzı kitap yardımında bulunmalarını istedi.

Kampanyaya katılan Erçek Belediye Başkanı Orhan Bağlayıcı ise çocuğunun da aynı okulda eğitim gördüğünü ve kampanyaya veli olarak katıldığını belirtti. Belediyede çalışan personellerin de kampanyaya katılmalarına aracılık ettiğini bildiren Bağlayıcı, amacının hem kitap okumak hem de personele örnek olmak olduğunu dile getirdi.

Kampanyada görev alan okul müdürü Zeynel Abidin Akkuş ile öğretmenleri evine davet eden velilerden 60 yaşındaki Abdulgani Gürci ise şimdiye kadar altı kitap okuduğunu ve kitapları okudukça ufkunun genişlediğini anlattı.

Öğretmenlerin, Türkiye'ye örnek olacak bir kampanyaya imza attığının altını çizen Gürci, tüm kesimlerin Erçek'te başlayan bu kampanyaya destek olması çağrısında bulundu.


"İNEĞİ DUYUNCA ÖNCE İNANMADIK"

Velilerden Mahfuz Canga da ödülün inek olduğunu duyduğunda ilkin inanmadığını, ancak olayın ciddiyeti karşısında kendisinin de kitap okumaya başladığını vurgulayarak, “Ödül inek olunca ben de heveslendim ve kütüphaneden aldığım kitapları okumaya başladım. Şimdi sürekli kitap okuyorum. Mart ayına kadar en fazla kitabı okuyup birinci olmak ve ödülü almak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Atılım Üniversitesi ©2008 - Bülten Tasarım Üstün Berk Sezgin