Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu

Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör: 
Gülden A.Pınarcı

Web Tasarım:
Işıl İşler
Onur Karagöz
             3 Ayda bir yayınlanır.

Kütüphanemizden Haberler


 

KİTAPLARIN GÜRÜLTÜSÜ

Çok değil bundan altı ay önceydi Atılım Üniversitesi Kütüphane’si ile tanışmam. İçeriye ilk girdiğimde kitaplardan yükselen çığlıkları işittim. Her biri tek tek bağırıyordu “burada sıkıştık” “izninizle aşağı rafa geçebilir miyim?” “Mümkün değil burada size yer yok!” “ah kuzum burası daha sıkışık, inanın…” Arka fonda da rafların söylenmeleri yükseliyordu. “Ben artık dayanamayacağım sizi taşıyamıyorum! ” , “Biri bana destek olabilir mi lütfen? ” “İçindeki bilginin ağırlığını günden güne artıyor mu ne?” Belli ki raflarda artık sorumluluğunu yerine getirememeye başlamıştı. Her biri yeni binalarına kavuşmak için sabırla gün sayıyordu

Tüm kitaplar yerlerinde sabırsızlanarak, gürültü koparıp dururken bir gün beklenen haber geldi. 3 Ocak 2013, artık taşınma vakti idi. Hepimiz başımıza geleceklerden habersiz hummalı bir çalışmaya girişmiştik. 
Yaklaşık 72 bin kaynak kutulanmayı, taşınmayı ve yerleşmeyi bekliyordu. Dile kolay yaklaşık 72 bin kaynak! Yer numaraları dikkate alınarak kutulanması ve taşınması da işin en güzel yanıydı. Karıştığı takdirde şüphesiz kafalarda karışacak ve kütüphaneciler bir raftan diğer rafa koşturup duracaktı. ( Ve inanın bana başımıza gelmedi değil )
Taşınmaya dönüyorum, kitaplar sıkışıklıktan kurtulacakları ve aralarında yeni simalar görecekleri için mesut bahtiyar, sıkış tepiş taşınmaya razı olmuşlardı. Bölüm bölüm kutulanan kaynaklar, yeni binada, yeni yerlerine taşınmaya başlanmıştı. İkiye bölünmüştük, bir kısmımız eski binada kaynakları kutuluyordu diğer kısmımız ise yeni binada gelen kaynakları yerlerine yerleştiriyordu.

Yeni binamızda kitapları yerleştirirken hiç sıkıştırmıyorduk.  Haliyle kaynaklardan bu sefer sevinç çığlıkları yükseliyordu. Bu arada tüm kaynaklar kütüphanecilere teşekkür etmeyi de hiç ihmal etmiyorlardı!… Dile kolay 72 bin kitap, söylemiştim değil mi! 


Meslek hayatıma başlayalı altı ay olmasına rağmen deneyimlerime dayanarak söylemekteyim ki: “Kütüphane taşımak oldukça ağır bir iştir”.

 

 

Taşınmamız yaklaşık iki ay sürdü ve bu süre içerisinde üniversitede sürekli bahsi geçen “grup çalışması” kavramının önemini yaşayarak öğrendim. Tüm kütüphaneciler, tam bir ekip ruhu içerisinde, eş zamanlı çalışarak bu ağır işin üstesinden gelebilmişti. Elden ele taşınan kitaplar; tozlar eşliğinde, soğuk sıcak demeden hızla yerleştirildi. Rafların okuması dikkatle yapılarak, yönlendirmeler hazırlandı.

Şimdi geriye yaşam boyu öğrenme yolunda, öğrencilerimizin araştırmaya açık bireyler olmasını sağlamak kaldı. Daha iyi ve kaliteli bir hizmet için yapılacaklar listesi şimdiden hayata geçirilmeye başlandı. Yeni tarama ekranları ile öğrencilerimiz araştırmalarını kendileri yapabilecek, selfcheck ile istedikleri kitapları, yine kendileri ödünç alıp - iade edebilecek.

İşte biz böyle taşındık. Yeni binamız ve gelişmekte olan koleksiyonumuz ile sizlere daha iyi hizmet verebilmek için elimizden gelenin fazlasını yapmaktayız.
Taşınma esnasında bizlere yardımcı olan herkese çok teşekkür ederiz.


 

KÜTÜPHANE MÜDÜRLÜĞÜ KISA FİLM YARIŞMASI

Üniversitemiz kütüphanesinin yeni binasında hizmete başlaması nedeniyle  “KULLANICI GÖZÜYLE KÜTÜPHANE “ başlıklı KISA FİLM YARIŞMASI düzenlendi.

 

ATILIM ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE MÜDÜRLÜĞÜ 2013 BAŞVURU YÖNETMELİĞİ

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/563398_610627962287321_440322857_n.jpgGönderilecek olan filmlerde 30 dakikadan uzun olmaması kaydıyla tür sınırlaması (kurmaca, deneysel, animasyon, belgesel) yoktur. Ancak jüri uygun gördüğü takdirde zaman sınırlaması kuralını kaldırabilir. Katılımcılar, eksiksiz doldurulmuş başvuru formunu  (http://library.atilim.edu.tr/kisa_film_basvuru_formu.pdf)
ve filmin İngilizce altyazılı DVD formatında kaydedilmiş kopyasını 2 Mayıs 2013 tarihine kadar Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü Kızılcaşar Mahallesi, İncek / Ankara adresine göndermelidir.

Gönderilecek filmlerdeki özgün olmayan müzik, görüntü vb. llanımlarında kullanılan malzemenin telif haklarının alındığı belgelenmelidir. 

Kısa Film Yarışması ulusal bir yarışma olarak sadece T.C uyruklu yönetmenlere açıktır. Katılımcılar, birden fazla filmle katılabilirler. Filmin daha önce bir festivale, yarışmaya katılmış olması ya da herhangi bir festivalde ödül Kazanmış olması katılmasına engel değildir.

Yarışma başvuru belgesindeki imza sahibi, filmin yasal sahibi olmalıdır. Başvuru “ belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu imza sahibini bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

Jüri seçimiyle kabul edilen filmler, Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından DVD’ de toplanır. Filmin haklarına sahip olan kişi/firma, başvuru formunu doldurarak, filminin bu DVD’de yayınlanacağını ve bu DVD’nin tanıtım amacıyla Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından yurtiçi/yurtdışındaki sinema kurumlarına, festivallerine ve benzeri yerlere yollanabileceğini kabul etmiş sayılır. Ayrıca filmler, Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından online olarak yayınlanabilir ve Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü, filmleri sinema profesyonellerinin izlemesini sağlayabilmek için online ve şifreli yayın yapan web sitelerine koyabilir. Gönderilen filmler Atılım Üniversitesi tarafından kesinlikle ticari olarak kullanılmayacaktır.

Katılımcı, başvurduktan sonra filmini geri çekemez. Bu formda belirtilen koşullara uymayan başvurular Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından yarışma dışı yapılabilir. Eleme: Başvuran filmlerin değerlendirilmesi iki etapta yapılacaktır.

Öncelikle Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr Zakir Avşar, Gazi Üniversitesi  İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçil Büker ve Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Himmet Güran’dan oluşan ana jüri filmlerin tamamını izleyecek ve dereceye girecek 3 filmi belirleyecektir.
Taşıma: Filmlerin gösterim kopyasının gönderim giderleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.
Sigorta: Seçilen filmlere ait kopyaların Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü ’ne tesliminden itibaren kopyayı sağlayan kişi ya da kuruluşa iadesine kadar geçen süre içindeki sigortasından Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü sorumludur. Kabul edilen filmlerin gösterim kopyasının (DVD ) Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğünün belirleyeceği tarihe kadar gönderilmesi gerekmektedir.
Gönderilen kopyalar iade edilmez ve Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü arşivinde saklanır.
Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü arşivinde bulundurulacak olan DVD kopyalar ulusal ya da uluslararası festivallerin yarışma dışı bölümleri ile daha başka uygun kültürel gösterimler için gönderilebilir. Bu durumda, eğer ulaşılabilirse, başvuru formunda imzası bulunan yapımcı ya da yönetmene haber verilir. Kısa Film Yarışmasına giren 3 filmin açıklamasından sonra, bu filmlerin AVI formatında kopyaları 2 Mayıs 2013 Cuma günü saat 17:00’ye kadar Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü’ne şahsen veya posta ile ulaştırılmalıdır. Bu yönetmelikte belirtilmeyen diğer hususlarda, karar yetkisi, münhasıran Atılım Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü’ne aittir.


  http://library.atilim.edu.tr/bulten/sayilar/2013-01/images/gulden.jpg
Pınar Demirtaş
ptural@atilim.edu.tr
Gülden A. Pınarcı
gpinarci
@atilim.edu.tr
  

SLOVENYA- LJUBLJANA GEZİSİ


Atılım Üniversitesi Erasmus Personel hareketliliği kapsamında 20-27 Ocak tarihleri arasında Slovenya’da bulunan Ljubljana Üniversitesi’ni ziyaret ettik. Üniversitedeki kütüphanelerin sistemlerini inceledik ve kütüphanecilik alanında eğitim aldık. Hazırlanan program kapsamında 6 kütüphane inceledik. Ziyaret edilen kütüphanelerle ilgili tespitlerimizi ve gezi notlarımızı sizlerle paylaşmak istedik.


Slovenya

Orta Avrupa’nın Güneyinde yer alan Slovenya bir zamanlar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin bir parçasıydı. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Slovenya, parçalanan Yugoslavya’dan Avrupa Birliğine girebilen ilk ve tek ülkedir. 11 İli bulunan ülkenin en önemli şehirleri başkent Ljubljana, Maribor, Kranj ve Koper’dir. Ülkenin büyük bir bölümü Slovenya Alpleri ile kaplıdır. Yüzde 57’si ormanlarla kaplı olan ülkede Adriyatik Denizi kıyısında Akdeniz iklimi görülürken iç kısımlarda karasal iklim görülür. Ülke nüfusu ise 1.964.036’dır.

Ljubljana Üniversitesi

Ljubljana Üniversitesi 1919 yılında kurulmuştur. 51.859 öğrencisi, 4123 öğretim görevlisi vardır. Ljubljana Üniversitesi’nde ana kütüphane bulunmamaktadır. Fakültelere bağlı 39 adet kütüphane mevcuttur. Bu kütüphanelerde 169’u kütüphaneci olmak üzere toplamda 185 personel çalışmaktadır. 39 adet kütüphaneye ek olarak Merkez Teknoloji Kütüphanesi ve Milli Kütüphanesi de bulunmaktadır.

Merkez Teknoloji Kütüphanesi ve Milli Kütüphane, Ljubljana Üniversitesi’nin bir üyesidir. 39 adet fakülte kütüphanesi ve bu iki kütüphane COBISS.SI (Cooperative Online Bibliographic System & Services ) adı verilen merkezileştirilmiş tek bir otomasyon sisteminin yanı sıra UDC (Universal Decimal Classification) denilen kataloglama sistemi de kullanılmaktadır. Mevcut kütüphanelerdeki koleksiyonun tamamı bu sisteme henüz aktarılamadığından kart katalog sistemini de mevcuttur.

Ljubljana Üniversitesi’nde açık erişim çalışmaları yapılmaktadır. Üniversite OpenAIRE ve OpenAIREplus projelerine üyedir. Bunlara ek olarak Ljubljana Üniversitesi dijitalleştirme çalışmalarına önem vermektedir. Yaklaşık 60.000 adet veri dijital ortama aktarılmıştır.

Ljubljana Üniversitesi’nde tüm kütüphanelerden yararlanabilmek için kullanıcılardan yıllık üyelik ücreti alınmaktadır. Bu ücreti ödeyen kullanıcılar sınırsız bir şekilde tüm kütüphanelerden yararlanabilmektedir.

Program kapsamında toplamda 6 tane kütüphanede inceleme yapılmıştır. Bu kütüphaneler;  Sosyal Bilimler Fakültesi Kütüphanesi, Eğitim Fakültesi Kütüphanesi, Milli Kütüphane, Merkez Teknoloji Kütüphanesi, Sanat Fakültesi Kütüphanesi, Tıp Fakültesi Kütüphanesi’dir. İlk inceleme yapılan Sosyal Bilimler Kütüphanesi 204.000 basılı kitap ve dergiye sahiptir. Bunun yanında 6.500 aktif üyesi vardır.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Bilimler Fakültesi’nden sonra Eğitim Fakültesi Kütüphanesi’nde inceleme yapıldı.  1947 yılında 3000 kitapla kurulan kütüphane şu an 110.000 kitaba sahiptir. 250 adet de dergi aboneliği mevcuttur. 7 adet bilgisayara sahip olan kütüphanede kullanıcılar katalog taramalarını kendileri yapabilmektedirler. Ayrıca kullanıcılar diğer kütüphanelerden kitap isteğinde de bulunabilmektedir.

Üçüncü olarak ziyaret ettiğimiz Milli Kütüphane 1774 yılında İmparatoriçe Maria Theresa’nın emriyle inşa edilmiştir. İlk yıllarda 637 adet kitapla lise kütüphanesi olarak kullanılan kütüphane, 1945 yılında Milli ve Üniversite Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yaklaşık 14.000 aktif kullanıcıya hizmet veren kütüphane 176 kişi kapasiteli okuma salonuna sahiptir. Kütüphanenin kullanıcısının çok olmasına rağmen oturma kapasitesinin az olması sebebiyle kullanıcı yerini en fazla 8 dakika boş bırakma hakkına sahiptir. Aksi takdirde kütüphaneci tarafından müdahale edilerek yer diğer bir kullanıcıya verilmektedir.  Milli Kütüphane’ye biri depolanmak üzere diğeri ise rafa yerleştirilmek üzere toplamda 2 kitap verilme zorunluluğu vardır. Ödünç verme işlemi kitabın piyasadaki son baskısı tükendiği zaman yapılmaktadır.

 

 

 

 

Merkez Teknoloji Kütüphanesi’nde 150.000 adet kitap, 600’den fazla dergi mevcuttur. Bunların yanı sıra standartlar kütüphanede büyük bir yer tutmaktadır. Kütüphane 70.000’den fazla standarda sahiptir. Dijital kütüphane kullanımı da oldukça yaygındır. 40 adet bibliyografik veritabanına 3000 adet elektronik dergiye, bazı özel sözlüklere tam metin patentlere elektronik olarak erişilebilmektedir.  Kütüphane binasında sadece Almanca kaynakların bulunduğu bir bölüm de yer almaktadır.

 

 

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Kütüphanesi diğer kütüphanelerden biraz farklıdır. Kendi içinde 18 adet kütüphaneye sahiptir. Bu kütüphanelerde kullanıcılara verilen hizmetler tek birimden değil de her alanın kendi içerisinde verilmektedir. Buna satın alma, kataloglama, abonelik işlemleri de dâhildir. Bu kütüphanenin her biri faklı alanlarda oluşturulmuştur; Coğrafya, İngiliz Edebiyatı, Sanat Tarihi, Kütüphanecilik, Afrika-Asya, Roma, Genel Dilbilim, Psikoloji vb. kütüphaneler yer almaktadır.  Bu kadar çok kütüphaneyi bünyesinde barındıran Güzel Sanatlar Fakültesi Kütüphanesi’nde yer azlığı problem yaratmaktadır. Yer sıkıntısı nedeniyle bu 18 adet kütüphane küçük odalara yerleştirilmek zorunda kalmıştır. Dolayısıyla bu da kullanıcılar için sıkıntı doğurmaktadır. 

 

 Son olarak ziyaret edilen Tıp Fakültesi Kütüphanesi 1945 yılında kurulmuştur. 17 adet personel sahip olan kütüphane 3000 metre kare alana sahiptir. 1097 biomedikal dergi ve 146 tane biomedikal e-book aboneliği vardır. 50 bin adet basılı materyal mevcuttur. Kütüphanede 20 adet bilgisayar bulunmaktadır. İlk web sitesi 1996 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Dijital kütüphaneleri mevcuttur. Bu kütüphaneye uzaktan erişim de sağlanmaktadır. Diğer kütüphanelerle işbirliği içerisinde olan kütüphane aynı zamanda Milli Tıp Kütüphanesi konumundadır.

 

 

 

6 günlük Slovenya ziyaretimizde eğitimin yanı sıra boş kalan vakitlerimizde gezme şansı da bulduk. Ülkenin en önemli turistlik yerlerinden Bled Gölü, Postojna Mağarası ve Predjama Kalesi’ni gezdik.

Bled Gölü

Bled Slovenya’nın kuzeybatısında küçük bir belediyedir. Burası buz devrine ait Bled Gölü ile ünlüdür. Bu gölün etrafını yürüyerek 1 saatle dolaşabilirsiniz. Bled Gölü eşsiz doğası ile ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Biz kış aylarında gittiğimiz için bembeyaz bir doğal güzellik ile karşılaştık. Gölün etrafında yürüyüş, yelken, kano, yüzme, binicilik gibi birçok aktiviteyi yapmak mümkün. Ayrıca gölün ortasında üzerinde kilisenin bulunduğu küçük bir ada var.  Bu kilisenin ziyaretçilerine iyi şans getirdiğine inanılır. Bir de Bled Gölü’ne gidip vanilya ve kremadan yapılan “Kremsnita” adlı pastalarını tatmadan dönmek olmaz.

Postojna Mağarası

Ljubljana’ya 60 km uzaklıkta yer alıyor. Yaklaşık 200 yıldır turizme açık olan bir mağara. Burada yaz-kış sıcaklık 8-10 derece. Biletlerimizi alıp içeri girdiğimizde özel olarak tasarlanmış trenin bizi beklediğini gördük. Rehber eşliğinde 5 dakika kadar trenle ilerledik. Bu arada her tarafta ayağa kalkmayın uyarıları göze çarpıyordu. Sarkıtların oldukça aşağıya inmesinden dolayı bu uyarıları yapıyorlarmış. Tren yolculuğumuz bittikten sonra yürüyerek geniş bir alandan ilerlemeye devam ettik. Dünya üzerinde sadece bu mağarada yaşayan Proteus olarak adlandırılan gözü olmayan, renksiz, yılana benzeyen, hem solungaçları hem akciğerleri olan bir türün varlığını öğreniyoruz. Sarkıtlar ve dikitler muhteşem görüntülerle karşımıza çıktılar. En son olarak mağaranın içindeki konser alanını geziyoruz ve mağara içindeki 90 dakikalık turumuz trenle yapılan 5 dakikalık dönüş yolculuğu ile son buluyor. 


Predjama Kalesi

Postojna Mağarası’nın yanında yer alır. Kalenin tarihi 12. yüzyıla kadar inmektedir. En eski hayat belirtilileri ise 13. yüzyıla aittir. Kayalara oyularak inşa edildiği için bize görüntü olarak Sümela Manastırı’nı hatırlattı. Korunma ve saldırı anlamlarında oldukça iyi olduğu söyleniyor. Mağaranın içinde yaşam alanları odalardan oluşuyor. Yemek odaları, dinlenme odaları, işkence odaları, sığınaklar, ahırlar farklı farklı bölümler de yer alıyor. Gezi sırasında katlarda yer alan açıklamalardan o bölüm ile ilgili bilgileri alabiliyorsunuz.