Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör: 
Gülden A. Pınarcı
Web Tasarım:
Işıl İşler
Onur Karagöz
             3 Ayda bir yayınlanır.

Ankara İle İlgili Kitaplar

 

 

ANKARA 1910-2003
http://www.boyutstore.com/ProductImages/85766/BBYG.SET.00032.006_676.jpgİstanbul: Boyut Yayınları Mimarlık ve Kent Dizisi 8- Mayıs 2003, 121 s.
ISBN 9789755217291
Boyut Yayın Grubu tarafından çıkarılan “Ankara 1910-2003” adlı kitapta Ankara’nın mimari yapıları incelenmiştir.  Kitapta mimari yapıların ne zaman, kim tarafından inşa edildiğine, mimari özelliklerine,  planlarına ve fotoğraflarına yer verilmiştir.  1910 yılından başlayarak 2003 yılına kadar Ankara’da inşa edilen yapılar irdelenmiştir.


GEZGİN GÖZÜYLE ANKARA / Editör: Timur Özkan
Ankara: Alter Yayıncılık / Ocak 2013, 312 s.
ISBN 9786054745180
Timur Özkan’ın editörlüğünü yaptığı “Gezgin Gözüyle Ankara”, zengin içeriğiyle Başkent hakkında bilinmeyen birçok bilgiyi veriyor. Ayrıca bilineni de okuyucuya tekrar hatırlatıyor. Kitapta Ankara’ya ait 56 gezi ve kent kültürü yazısı yer alıyor.  Gezgin Gözüyle Ankara’yı okuyanlar, sadece Ankara’nın gezilecek, görülecek yerleri hakkında değil, aynı zamanda antik döneminden Ahi Cumhuriyeti’ne, Selçuklu ve Osmanlı Ankara’sından Cumhuriyet Ankara’sına başkentimizin tarihi ve bunun yanı sıra, Ankara’nın müzeleri, köşkleri, milli parkları, anıt ağaçları, endemik bitkileri, camileri, hanları, hamamları vb. pek çok konuda bilgi edineceklerdir.


ANKARA ŞİİRLERİ: Altındağ’dan Türkiye’ye: Antoloji-İnceleme / Cevat Akkanat
Altındağ Belediyesi Kültür Yayınları / Ankara- 2006 – 335 s.
ISBN 9759671611
Anadolu’nun izlerini üzerinde barındıran Ankara’nın kalbi Altındağ’ın kültür iklimi, tarihi birikimi ve zengin gönüllü insanı, en çok da şairlerin ilham kaynağı olmuştur. “Altındağ’dan Türkiye’ye Ankara Şiirleri” kitabında Ankara konulu şiirler bir araya getirilmiştir. Bu antoloji çalışmasında son dönem Türk şiiri esas alınmıştır. Kitapta şairlere isim öncelik sırasına göre yer verilmiştir. Ayrıca kitapta şiirleri bulunan şairleri kısa biyografik bilgilerine de değinilmiştir.

 

ANKARA İLİ AĞZI SÖZLÜĞÜ / A. Esat Bozyiğit
Kültür Bakanlığı Yayınları / Ankara-1998, 281 s.
ISBN 9751720419
Eski Ankara'nın ve bugünkü ilçelerinin konuştukları dili Ağız özellikleri itibariyle bu kitapta bulmak mümkündür. Yazar Ankara ve ilçeleri üzerine yazılmış çok sayıda kaynaktan “Ankara Ağzı Sözleri”ni taramıştır. Sözlükte Ankara ‘da halk ağzında dolaşan birçok sözcük yer alıyor. A. Esat Bozyiğit kitabında amacını şu şekilde belirtmiştir: "Türkiye'de halk ağzında dolaşan ve bugüne kadar sözlüklere ve yazı diline girmemiş yahut pek az kullanılmış halk sözlerini toplamakla, bunların hepsinin yazıda, hatta konuşmada kullanılması gibi bir dilek sürülmüş değildir. Yalnız Türkiye'de halk ağzının böylece elbirliğiyle toplanmış bir sözlüğünü dil meraklılarının gözü önüne koymak, sınırlarımız içinde söylenen sözleri tanıtma ve bunlar üzerinde yapılabilecek her türlü bilimsel araştırmalara yol açmak…"