Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör: 
Gülden A.Pınarcı
Web Tasarım:
Işıl İşler
Onur Karagöz
             3 Ayda bir yayınlanır.

Yansımalar

BİR VAKIFBANK REKLAMI: ŞAMİL ŞENER

 


“...Yine gurbete giderim yine para biriktiririm. Yeter ki kızlar okusun abi. Dedim ya ben şehirlerde gördüm okumuş kadınların gücünü...”


Bu günlerde Televizyonlarda bir spot dönmekte. Kız çocukları Şamil Şener babalarına okul yaptırdığı için teşekkür ediyorlar. Hepsinin ulaşmak istediği hedefleri var. Kimi doktor, kimi öğretmen kimi de mühendis olmak istiyor.
 
Bu birkaç saniyelik spot programın altında çok büyük bir çaba, özveri  ve kocaman bir yüreğin azmi yatıyor.

Bildiğimiz kadarıyla kamuoyu “ http://www.haberler.com/mezramizda” adresinden  “İneklerini satıp kızları İçin Okul Yaptırdı/” başlıklı haberle öğrendi. Haberin devamında,  “Muş'un Varto İlçesine Bağlı Buzlugöze Köyünün Ziyaret Mezrasında Yaşayan Şamil Şener, 22 Büyükbaş Hayvanını Satarak Yaşadığı Mezraya Okul Yaptırdı.” bilgisi yer alıyordu.

Haber İstanbul basınının da ilgisini çekti ve 10 Aralık 2010 tarihli Milliyet Gazetesinde geniş biçimde yayınlandı.

Kahramanımızın adı Muş'un Varto ilçesi Ziyaret Mezrası'ndan ŞAMİL ŞENER. Yıllarca çocuklarından ve eşinden uzakta şehir şehir dolaşarak inşaatlarda çalışır. Köyüne döner ve biriktirdiği para ile 22 inek alır.  Tek geçim kaynağı aldığı bu ineklerdir.

İnşaatlarda çalışırken, okumuş kızların kadınların nasıl kendilerine güvenli, cesur ve medeni oldukları dikkatini çekiyordu ve imreniyordu da. Kendi kızları da böyle olsun, okusun ister.

Köyüne döndükten sonra, 3 kızını yaşadığı mezraya 4 km. uzaklıkta olan okula    muhtarın traktörüyle götürmeye başlar.Ancak talihsiz bir kaza yaşanır kızı Ronayi dengesini kaybederek düşer ve ağzını römork demirine çarpar. Yüzü kan içinde kalmış ve 2 dişi kırılmıştır.

Bu olay baba Şamil’i çok üzer ve köyüne okul yaptırmaya karar verir. İneklerinin hepsini satar,  40 milyara yakın olan parasıyla okul yapmaya başlar. Köylü yardımcıdır ama, işin çoğunu kendi üstlenir ve tek derslikli bir okul yapar..

Okulun inşası tamamlandıktan sonra  Varto Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş tarafından “eğitime uygundur” raporu verilir ve okul 12 öğrencisiyle öğretime başlar.
Bir gazeteci tarafından sorulan, “Peki, inekler gitti para da bitti. Ne yapacak, nasıl geçineceksin şimdi?” sorusuna o aşağıdaki cevabı veriyor.
“...Yine gurbete giderim yine para biriktiririm. Yeter ki kızlar okusun abi. Dedim ya ben şehirlerde gördüm okumuş kadınların gücünü...”
Atılım Üniversitesi ©2008 - Bülten Tasarım Üstün Onur Karagöz