Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu

Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör: Gülden A.Pınarcı
Web Tasarım:
Işıl İşler
Onur Karagöz
             3 Ayda bir yayınlanır.

Sohbet Köşesi

      
Gülden A. Pınarcı  

 

TAYFUN PİRSELİMOĞLU


 

Tayfun Pirselimoğlu kendisini eserleriyle anlatmayı seven bir yönetmen, senarist ve yazar. Çünkü kendisinden bahsetmesini istediğimde kısaca “Trabzonluyum. Tedirginim. Merak ediyorum. Aramaya çalışıyorum.” şeklinde cevap verdi. Pirselimoğlu’nu araştırdığımda ve filmlerini izlediğimde üzerimde bıraktığı etkiyi şu dizelerle anlatmak isterim:


Duvar, ince uzuuun ve “Pus”lu
Her adım başı kesik kesik konuşmalar, santim santim metraj
“Rıza” göstermeyecek ne de olsa “Hiçbiryerde”
Beynime doladığım bu uzun bant
Sarsam da sondan başa
Her film yeni bir “Saç”
Dolandıkça uzar,
Uzadıkça…a…a…a
Hişşşşşşşt!
Biliyorum, “O Ben Değilim”
Duvar.


Türk sinemasında önemli bir yere sahip olan Tayfun Pirselimoğlu çektiği başarılı filmlerle ülkemizi uluslar arası festivallerde temsil etti. Yönetmen, senarist ve yazar unvanlarını taşıyan Pirselimoğlu yaptığı çalışmalarıyla çok sayıda ödül aldı. Resim ve gravür eğitimi alan sanatçı, senaryosunu yazdığı filmleri adeta ressamın düşüncelerini tabloya resmetmesi gibi titizlikle beyaz perdeye aktardı. Sinemaya gönül veren Tayfun Pirselimoğlu’nun filmlerini ve kitaplarını anlatmadan önce eğitim hayatından bahsetmek onu daha iyi tanımamıza yardımcı olacaktır.

1959 Trabzon doğumlu olan sanatçı Orta Doğu Teknik Üniversitesini bitirdi ve daha sonra Viyana'ya gitti. Hochschule für Angewandte Kunst'ta (Viyana Uygulamalı Güzel Sanatlar Akademisi) resim ve gravür eğitimi alan Pirselimoğlu, dünyanın pek çok yerinde sergiler açtı ve ortak sergilere katıldı. Bağımsız sanat kuruluşlarından olan Akademie Genius'ta dersler vererek sinema konusunda Viyana, Atina ve Ankara’da atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

 

 
 
TAYFUN PİRSELİMOĞLU

 

 

http://www.tayfunpirselimoglu.com/images/Dayim_Afisi.jpg

Yönetmen, ilk filmini 1999 yılında “Dayım” isimli kısa filmiyle verdi. 15 dakika süren filmde Ahmet Uğurlu, Halil Tatari, Suna Tekeli, Sibel Voskay, Suat Koyuncu rol aldı. Filmin senaristliğini ve yapımcılığını üstlenen Tayfun Pirselimoğlu, 7. Capalbio Film Festivali’nden ve Milano Sokak Filmleri Festivali 2000’den en iyi film ödülünü aldı. Bunun yanında 7. Capalbio Film Festivali’nden en iyi görüntü ve 12. Girona Film Festivali’nden de jüri özel ödülünü kazandı.

 

 

 

http://www.tayfunpirselimoglu.com/images/il_Silenzio_eDoro.jpg

Tayfun Pirselimoğlu’nun ikinci kısa filmi “Sükût Altındır” (Il Silenzio è d'Oro) 2002 yılında geldi. Filmde Cezmi Baskın, Sevda Aliyeva, Guido Zurli rol aldı. 16 dakika süren filmin senaristliğini ve yapımcılığını yaptı.

 

 

Sanatçı aynı yıl ilk uzun metrajlı filmi olan “Hiçbiryerde”yi çekti. Zühal Olcay’ın başrol oyuncusu olarak rol aldığı filmin ilk gösterimi, 26 Nisan 2002'de 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yapıldı ve 20 Eylül 2002'de de gösterime girdi. Bir annenin kaybolan oğlunu arama mücadelesini anlatan film birçok dalda ödül daldı. Filmin aldığı ödüller şöyle:
26.Montreal Dünya Film Festivali Jüri Özel Büyük Ödülü
24. Montpellier Film Festivali Genç Halk Jürisi Ödülü
21. İstanbul Film Festivali : Radikal Gazetesi Halk Ödülü
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ‘Zuhal Olcay’
2002 Siyad Ödülleri: En İyi Kadın Ödülü ‘Zuhal Olcay’
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ‘Ruhi Sarı’
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ‘Meral Okay’

 


http://www.tayfunpirselimoglu.com/images/Riza_Afisi.jpgTayfun Pirselimoğlu “Hiçbiryerde”den sonra ikinci filmi “Rıza”yı 2007 yılında çekti. Filmde Rıza Akın, Nurcan Eren, Hayati Pirselimoğlu, Muhammed Cangören, Melisa Ahmedi, Fatih Sevdi, Melih Düzenli, Gürbüz Demir, Emin Baş, Turgay Tanülkü, Mahir İpek, Engin Günay rol aldı. Senaryosunu Pirselimoğlu’nun yazdığı “Rıza” tek umut kapısı ipotekli kamyonu olan bir şoförün dramatik öyküsü üzerine kurulu. Sanatçının “Vicdan ve Ölüm” temalı üç filminden ilki olan “Rıza” 19. Ankara Film Festivali’nden en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi sanat yönetmeni ‘Natali Yeres’ ve 29. Montpellier Film Festivali’nden film eleştirmenleri jürisi ödüllerini aldı.

 

 

 


Türkiye ve Yunanistan ortak yapımı olan “Pus” 2009 yılında çekildi. Sanatçının “Vicdan ve Ölüm” temalı ikinci filmi olan Pus’ta Ruhi Sarı, Nurcan Ülger, Mehmet Avcı, Serkan Keskin, Birol Engeler, Bahar Yanılmaz rol aldı. Filmde korsan DVD işiyle uğraşan ve annesiyle iletişim problemi yaşayan, içine kapanık bir genç anlatılmaktadır. Reşat ismindeki bu genç motosiklet tutkunudur ve hırsızlıklarla hayatına heyecan katmaya çalışır. Patronuna gelen paketi çalan Reşat, paketi bırakan kişinin öldürülmesiyle kendini karanlık işlerin içinde bulur. Pus’un görüntü yönetmeni Ercan Özkan 16. Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi görüntü yönetmeni ödülünü kazandı.

 

 

 

Tayfun Pirselimoğlu’nun “Rıza” ile başlatıp “Pus” ile devam ettirdiği “Vicdan ve Ölüm” temalı film üçlemesinin sonu olan “Saç” (Hair), Türkiye ve Yunanistan ortak yapımı bir filmdir. Yapım yılı 2010 olan “Saç” filminde Ayberk Pekcan, Nazan Kesal, Rıza Akın, Derya Durmaz, Ercan Kesal rol aldı. 2011 Eylül ayında gösterime giren filmin senaryosu Pirselimoğlu tarafından yazıldı. Yine İstanbul’da geçen filmde perukçu dükkânı işleten ve kanser hastası olan Hamdi anlatılmıştır. Hamdi kısa süre içinde öleceğini biliyordur. Hamdi hep uzaklara gitmeyi hayal etmiş ancak başarılı olamamıştır. Hamdi’nin dünyası saçlarını satmak için dükkânına gelen Meryem ile değişmiş ve durum zamanla karmaşık bir hal almıştır. Pirselimoğlu’nun diğer filmlerinde olduğu gibi Saç’a da birçok ödül verildi.  Ödüller şöyle:


30. İstanbul Film Festivali En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu ‘Nazan Kesal’

27. Festoria Film Festivali Fipresci Ödülü
17. Gezici Festival Özel Mansiyon
9th. Almata Film Festivali Netpac Ödülü
47. Antalya Film Festivali En İyi Yardımcı Oyuncu ‘Rıza Akın’
En İyi Görüntü Yönetmeni ‘Ercan Özkan’
44. SİYAD 'En İyi Kadın Oyuncu' Ödülü ‘Nazan Kesal’
44. SİYAD 'En İyi Erkek Oyuncu' Ödülü ‘Ayberk Pekcan’
17. Sadri Alışık En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ‘Nazan Kesal’


http://www.tayfunpirselimoglu.com/images/Ben_o_Degilim.jpg

“Ben O Değilim” Pirselimoğlu’nun son filmidir.

 

 

 

 

 

 

Sinema kariyerine senaryo yazarlığı ile başlayan, birçok kısa ve uzun film senaryosu yazan ve çok sayıda ödül alan Tayfun Pirselimoğlu sinemanın yanı sıra edebiyatla da ilgilendi. Dört roman (Çöl Masalları, Kayıp Şahıslar Albümü, Malihulya, Şehrin Kuleleri) ve iki hikâye kitabı (Otel Odaları, Harry Lime'ın En Yeni Hayatları)yazdı.

http://www.tayfunpirselimoglu.com/images/otel_odalari.jpghttp://www.tayfunpirselimoglu.com/images/harry_lime_in_en_yeni_hayatlari_tayfun_pirselimoglu.jpghttp://www.tayfunpirselimoglu.com/images/sehrin_kuleleri.jpg

 

              Not: Kullanılan fotoğraflar Tayfun Pirselimoğlu’nun resmi web sitesinden alınmıştır.