Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu

Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör: 
Gülden A.Pınarcı
Web Tasarım:
Işıl İşler
Onur Karagöz
             3 Ayda bir yayınlanır.

Ödüllü Yarışma


Pınar Demirtaş
ptural@atilim.edu.tr

 

Lütfen cevaplarınız ile birlikte açık adresinizi aşağıdaki elektronik posta adresimize gönderiniz

kbulten@atilim.edu.tr

                                                         

   Dünyadaki ilk internet sitesi, CERN isimli Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi laboratuvarında bulunan bir bilgisayar yardımı ile hayata geçti. Bunun dışında projenin hayata geçirildiği bilgisayar, aynı zamanda ilk web sunucusu,  ilk hiper medya tarayıcısı ve ilk web editörü olmuştur.

    World Wide Web standardını belirleyecek olan vakıf CERN’de kurulmuştu. Vakfın amacı fizikçilerin dünyanın her yerinde aynı donanım ve aynı yazılım ile bilgi paylaşabilmelerini sağlamaktı. Çalışmalar esnasında yazı, resim, veri tabanı, dokümantasyon gibi pek çok farklı yapıdaki verilere ulaşılmasının HyperText adı verilen hiper ortamlarla sağlanabileceği keşfedildi.

    Sonunda hiper text transfer protokolünü – HTTP temel alan dünyanın ilk web sitesi o dönem Steve Jobs ’un başında olduğu NeXT firmasının hediyesi olan ve NeXTStep işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayarda hayata geçirildi. O bilgisayar haliyle ilk web sunucusu, ilk hiper medya tarayıcısı ve ilk web editörü oldu.

 

Bu ilk internet sitesi kim tarafından ve hangi yılda hayata geçirilmiştir?

 

 

   Cevabını Atılım Üniversitesi Kütüphanesi kaynaklarından bulabilirsiniz.

Bu sayfayi, üyesi bulundugunuz bir Sosyal Ag sitesinde (Facebook, Friendfeed...) paylasabilirsiniz.

facebook üzerinden paylas twitter üzerinden paylas friendfeed üzerinden paylas netlog üzerinden paylas yahoo üzerinden paylas Google Favorilerine ekle digg üzerinden paylas blogger üzerinden paylas linkedin üzerinden paylas email ile gönder