Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Editörden


Nilüfer Ünal
Atılım Üniversitesi
Kütüphane Müdürü

 

Üniversitemiz bir yılı daha geride bıraktı. Mezun olan öğrencilerimiz yeni bir hayata doğru adım atacaklar. Devam eden öğrencilerimiz ise, yeni dönemin hazırlıkları ve ve tatil yapmanın planları içindeler. Tüm öğrencilerimize mutlu bir tatil diliyoruz.

Bu sayımızda Editör’den köşesini öğrencilerimize ayırdım. 

Dergimizin bu sayısında Psikoloji Bölümü öğrencisi Nevin Mert ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden bu sene mezun olacak olan Hakan Sezer ile söyleşi yaptık. Her iki öğrencimizde alanlarında başarılı ve çok yönlü çalışmalar yapıyorlar.

NEVİN MERT... Bulgarca, Rusça, İngilizce, Almanca dillerini iyi derecede biliyor. Küçük yaşta spora başlıyor ve Spartak Moskova, Dinamo Moskova, CSKA Moskova’nın altyapısını oluşturan bir kulüpte oynuyor. Üniversitemizde düzenlenen   KOSGEB destekli “genç girişimciler proje yarışma”sında “Masaüstü Dokunmatik El Terminali” projesiyle hem KOSGEB sertifikasını em de üniversiteden ikincilik ödülünü alıyor. “Korku Kültürü” konusunda yazdığı makale “International  Journal of Humanity and Social Science” da yayınlanıyor.  Dergimizin Makaleler sayfasında, Sayın Mert’in makalesini okuyabilirsiniz.

Nevin Mert, Üniversitemiz ile ilgili düşüncelerini ise şöyle dile getiriyor;  “...Hazırlık bitti birinci sınıfa geçtim sonra hazırlıkta dahil iyi hocaların olduğunu gördüm iyi bir kadroya sahip olduğunu gördüm Atılım’da eğitimin gerçekten iyi olduğunu fark ettim yabancı dil alıyoruz sonuçta ve yabancı bir dilin ne kadar önemli olduğunu biliyorum çünkü ben kendim beş dil biliyorum...”

HAKAN SEZER...  Üniversitemizin “İz bırakan 50 öğrencisi” programının 1.si. “Hayata Atılım” programının en eski üyelerinden,  Atılım Kıbrıs Araştırmaları ve Uygulama Merkezi’nin Atılım Üniversitesi’ndeki öğrenci temsilciliğini yapıyor,. “Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Topluluğu”nun kurucusu.  “Adalar Denizinden Kıbrıs’a Akdeniz ve Sorunlar” adı altında lisans öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerinin  ve akademisyenlerin ortak buluştuğu bir kitapda “Anamur’dan KKTC’ye Su Projesi” başlıklı makalesi ile yer alıyor.  Sayın Sezer’in makalesi de dergimizde yayınlandı. Makaleler sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayın Sezer sahaflardan ayrılmayan bir kitapkolik.

“...ben kitabın tozlu olmasını severim. Asla misal D&R’dan kitap almam ben. Nerede kuytu köşede eski kitapçı varsa giderim ondan kitap alırım. Her konuda geleneksel bir insanım örf adetler bir yana her şeyin biraz eskisini seviyorum galiba birazcık eskiye özlem duyan bir insanım...” diyor ve basılı kitapları okumayı tercih ettiğini ifade ediyor.

AYŞE  FÜSUN  GÖNÜL ise Üniversitemizde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencisi.  “Küreselleşme ve GOKAP (Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi) Coğrafyasında Gerileyen Kadın Hakları”   başlıklı makalesinde Ortadoğu’da özellikle Irak’ta kadının durumunu inceliyor ve çarpıcı  sonuçlara ulaşıyor.. Makalenin sonuç bölümünü şöyle bitiriyor. “…Küreselleşmenin  en  çarpıcı  tanımlarından  olan  ‘ kahvaltı  etmek  veya  kahvaltı  olmak’ cümlesine  göre , Doğunun  kadınları  küresel  menfaat  savaşlarında  ne yazık ki  iştah  açıcı  coğrafyanın   ‘kahvaltılık  malzemesi ’ olmuşlardır …”

Saygılarımla…