Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Ankara İle İlgili Kitaplar

 
Serhat Baytur
sbaytur@atilim.edu.tr  

ANTİK ANKARA / Haluk Sargın .- Ankara : Arkadaş, 2012. xiv, 193 s.
ISBN 9789755097190

İlk basımı 2004 yılında yapılan eserin genişletilmiş 2. baskısı yayımlandı. Eser, renkli fotoğraflar eşliğinde, Ankara’nın zengin arkeolojik tarihine bir yolculuğa çıkarıyor okurlarını.

Ankara’nın Cumhuriyet dönemine kadar bir tarihçesinden sonra, kentimizin antik zenginliklerini sunuyor. Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, ODTÜ Müzesi ve çeşitli camiler, külliyeler, tapınaklar, anıtlar, kalıntılar hakkında  bilgiler veriyor. Yazar, önsözde, kitabın sadece gezi amacıyla Ankara’ya gelenlere kentin tarihsel kimliğini tanıtmak için yazılmadığını, Ankara’da yaşayanlar için de hazırlandığını vurguluyor. Amacının, yaşanılan kentin Cumhuriyet dönemine kadar olan tarihinin zenginliklerini anımsatmak, tarihsel mirasın farkına varmalarını sağlamak da olduğunu belirtiyor.


BURASI ANKARA / Kurthan Fişek .-  Ankara :  Phoenix, 2012.
187 s.    ISBN 9786055738921

İlk baskısı 2003 yılında, Ankara Ticaret Odası tarafından  yapılmış eser bu kez farklı bir yayınevinden çıkmış. Ve yazarın  Hürriyet gazetesinin Ankara ekinde yayımladığı yazılarından oluşuyor. Gazeteci Can Dündar Sunuş bölümünde şöyle diyor :

“Ankara'nın en iyi tarafı İstanbul'dan dönmesidir" diyor Kurthan Hoca… Yahya Kemal'i ters köşeye yatırıyor. İstanbullular için yanlış kurulmuş bir cümle; Ankaralılar için manifesto…”

Ankara ile ilgili anılarını, kendine özgü, esprili üslubuyla ve neredeyse cımbızla çekip çıkarabileceğiniz ilginç bilgilerle süsleyerek verir. Eleştirir de…  Örneğin, Ankara Hipodromu ile ilgili olarak şöyle der :

“Ankara, benim için, eski Hipodrom’dur. Sembolik değeri yüksektirç Atların koşp eşeklerin para verdiği yerdir. Ankara’nın sembolüdür. Daha doğrusu, sembolüydü.”

Okunmaya değer.


CUMHURİYET’İN ÜTOPYASI :  ANKARA / Haz. Funda Şenol Cantek.-  Ankara : Ankara Üniversitesi Yayınevi, 2012. 688 s.
ISBN 9786055264000

Funda Şenol Cantek , 40’tan fazla yazarın yazılarını derleyerek Ankara’yı çeşitli yönleriyle ve boyutlarıyla anlatan oylumlu bir yapıt çıkarmış. Tarihi, kültürü,edebiyatı,  sanatı, eğitimi, sporu, mimarlığı, basını, sinemaları, markaları vb. ile ilgili zengin içeriğiyle dikkat çekici bir yapıt. Arka kapağındaki tanıtım yazısında,

“Bu kitap, Ankara hakkında pek çok hikaye anlatıyor. "Orta zamanlar”dan bugüne; taşra kasabasından başkente; Taşhan Meydanı'ndan Kızılay'a uzanan hikayeler. Bu şehrin evleri, sokakları, kurumları ve insanları bu hikayelerin kahramanları. Sinemalar, pastaneler, gazete binaları, türbeler, bakanlıklar, ticarethaneler, parklar, apartmanlar... Şehri farklı dönemlerde ve biçimlerde inşa eden ve onun tarafından inşa edilen her şey ve herkes. Bu kitap, yaşadığımız ve sevdiğimiz şehre bir gönül borcudur” deniyor. Gerçekten de Ankara ile ilgili çok şeyler anlatıyor.

Gündelik yaşamı;  geçmişi ve geleceği; kültürel değerleri; futbol takımları; Güven Parkı, Piknik, Ayhan mağazası gibi markaları; belediye başkanları; son gözdemiz olan Behzat Ç.’si ile  Ankara’nın zengin birikiminden örnekler veriyor.


ERKEN CUMHURİYET DÖNEMİ MİMARLIĞI,  1923-1938 / İnci Aslanoğlu .- İstanbul : Bilge Kültür Sanat, 2010. 440 s.
ISBN 9786055506100

1980 yılında ilk basımı yapılmış, 2010 yılında da 3. basımı yayımlanmıştır. Eser,  Cumhuriyet mimarlık tarihimizin ilk yıllarını (1923-1938) inceleyen önemli çalışmalardan biridir.

Çalışmaya konu olan bu dönem,  mimarlığın oluşumundaki etmenlerden biri olan ekonomik yapının önemi göz önüne alınarak iki farklı ekonomi politikasının sürdürüldüğü   1923-1932 liberal ekonomi yılları ve 1932-1938 devletçi ekonomi politikası yılları olarak iki bölüm olarak ele alınmış ve bu dönem mimarlığı ekonomik ve sosyokültürel gelişmeler doğrultusunda  incelenmiştir. Osmanlı mimarlığının gelişmesine kısaca değinilerek girilen konunun bu iki ana bölümünün her birinde dönemlerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına değinilmiş, mimarlıktaki üslupsal gelişmelerle kamu ve konut yapılarının genel nitelikleri konu edilmiştir. İkinci bölüm ise katalog olarak düzenlenmiştir. Katalogda, 1923-1938 yılları arasında inşa edilen çeşitli kamu ve konut yapıları tanıtılmıştır.  Bu bölümde değişik  kentlerden seçilmiş örnekler yer almaktadır.  Başkent  Ankara’dan çok sayıda yapıya da planları ve mimari özellikleriyle birlikte yer verilmiştir.


SANDVİÇ NESİL : ÜÇ KIZ KARDEŞİN ESKİ ANKARA ANILARI / Siber Göksel, Rezzan Kellecioğlu, Bilgü Taşlıca .- Ankara : [yayl. y.], 2011. 135 s.

“Bu kitapta Cumhuriyetin ikinci kuşağından Ankaralı üç kız kardeşin çocukluğundan, ilk gençliğinden bazı anılar, yorumlar var. Eski Ankara yaşantılarını, bazı önemli tarihi olayları,

Ankara Yenişehir gençliğini, yorumlarımızı yazdık. Yurdumuza gelen bazı devlet adamlarını, bazı meşhur kişileri bizzat gördüğümüzden söz ettik, bazı önemli kişilerin isimlerini andık. Çamaşır leğeniyle otomatik makine arasında, daktilo ile bilgisayar arasında, alaturka WC ile seramik WC arasında, radyo ile renkli TV arasında, en önemlisi de çocuklarımızla ana babamız arasında sıkışıp kaldığımızdan, “sandviç nesil” olduğumuzdan söz ettik. Bizim yaşımızdakilerin eski yaşam koşullarını anlattık. Atatürk’ü bizzat gören, hayattaki son kişilerden olan ablam Rezzan, birçok anıyı bizden daha iyi hatırlıyor. Üçümüzün anılarını birleştirip toparladık ve yazıyı ben kaleme aldım. Anılar tamamen belleğe dayalıdır ve kronolojik sıraya da uyulmamıştır”.

Ankaralı Anıl ailesinin üç kızı  Rezzan, Siber ve Bilgü’nün kişisel ve Ankara ile ilintili anıları ortanca kardeş Siber’in kaleminden bizlerle buluşuyor. Bir kenti, yakın tarihiyle birlikte tanımak açısından kişisel anıların ve anlatıların büyük önemi var. Belli bir tarihsel sıra içerisinde anlatılmadığı için akıcılık olmasa da, bugün 76-85 yaşlarında olan üç Ankara hanımefendisinin  yaşantılarından aktarılan kesitler, kentimizin ve ülkemizin dönemsel özelliklerini, olaylarını, sosyal yaşamını, koşullarını vb. ortaya koyuyor.