Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Editörden


Nilüfer Ünal
Atılım Üniversitesi
Kütüphane Müdürü

 

Üniversitemiz 15 yaşında...Geçen sayımızı Üniversitemizin kuruluş yıllarına ayırmıştık. Bu sayımızda da Hazırlık Okulu, Kütüphanemiz ve Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin kuruluş öykülerine  yer verdik.  15. YILIMIZ sayfasından erişebilirsiniz.  

-----------------------------------

MAKALELER sayfasında; Deniz Kavukçuoğlu;  Yılbaşı (CUMHURİYET; 01.01.2012; Yazardan izin alınarak yayınlanmıştır.); Prof. Dr. Bülent Yılmaz; Okuma, Beynin Yapısını Olumlu Etkiliyor, (CUMHURİYET; 20.01.2012; Yazardan izin alınarak yayınlanmıştır.); Gülhan Özbayoğlu: Coal Preparation Effect On The Removal of Trace Elements;   Nilüfer Ünal; Küreselleşen Dünyada Geleceğin Araştırma Kütüphaneleri , başlıklı makalelere yer verdik.

-----------------------------------

Mart ayının iki önemli özelliği var. Biri “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” diğeri de Mart ayının son haftası kutlanmakta olan “Kütüphane Haftası”.  Bu nedenle dergimizde bu konulara yer vermeye çalıştık.

 Hürriyet Gazetesinin yaptırdığı kapsamlı araştırmaya göre, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon “çocuk gelin” bulunuyor. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü rakamlarına göre ise, Türkiye genelinde erken evlilik oranı %40.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin 54 ildeki 'Çocuk Gelinler' araştırması, birbirinden trajik öyküleri ortaya çıkardı. Çocuk Gelinler Projesi Uçan Süpürge tarafından yürütülüyor ve Sabancı Vakfı tarafından finanse ediliyor.

 

Aşağıda o öykülerden bazılarını alıntıladık.

 

 “17 yaşında evlendim. Genç kızlara bakar özenirdim. Sokakta mahallenin genç kızları toplanmış oyun oynuyorlar. Balkondan izliyorum. Kızım 3 yaşındaydı. Eşim oyun oynayanlara nasıl baktığımı görmüş, ‘Oynamak ister misin’ dedi. O kızımıza baktı. Ben gittim oynadım, eve geldim.”

 

13 yaşında herkes okula giderken ben de 30 yaşında bir adamla evlendirildim. Hiç görmedim, hiç tanımadım. Sadece babamın arkadaşının oğlu olduğu için beni evlendirdiler. Gittiğim şahsı gördüğüm zaman sanki benim babam. Hiçbir gün onun yanına yaklaşamıyordum. Gece olduğu zaman çok korkuyordum, odasına bile giremiyordum. Her zaman baba gözüyle baktım ona. Hala da o psikolojiyi atamıyorum üzerimden.”

 “14 yaşındayken babam beni kardeşinin çocuğuyla nişanladı. Ameliyata giriyordu, ‘Ölür kalırsam kız size emanet’ demiş. Onlar da geldiler istediler. Ama ben okumak istiyordum. Üniversite sınavlarına girdim, kazandığımı evlendiğim gün öğrendim. 17 yaşındaydım.
 

SÖYLEŞİ sayfamızda erken yaşta evlenen genç bir annenin öyküsüne yer verdik.  Bu bir gerçek hayat hikayesi... azmin, başarının öyküsü. Müşerref Küçük,  İlkokulu bitirdikten sonra işe başlar, halı dokumacılığı yapar ve 15 yaşında evlenir, 18 yaşında ise iki çocuk sahibidir.  Okumak.,  O’nun en büyük idealidir.  Babaannesi O’nun okumasında önemli rol oynar, hayatını değiştirir. O,  bugün üniversitemiz “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünün Yerel Yönetimler Programı”nda yüksek lisans yapmakta... Hedefleri  büyük... “kadınların karar alma mekanizmalarına katılımında önemli bir rolü vardır”  diyerek  Büyük Millet Meclisinde görev almak istiyor.

 ---------------------------------

Türk  Kütüphaneciler Derneği Ankara Şubesi, 6 Ocak 2010 tarihinde ilgi çekici bir etkinlik düzenledi. “Ankara Kütüphanecileri Simit Günü” adıyla, Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte meslektaşlarımız  bir araya geldiler. Konu Simit Sarayının kuruluş öyküsüydü. ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu olan Haluk Okutur, böyle bir işletmeyi nasıl hayata geçirdiğini anlattı. Etkinlikle ilgili bilgilere ve video görüntülerine YANSIMALAR sayfamızdan erişebilirsiniz.

--------------------------------------

GEZİ NOTLARI’ nda Kütüphanemiz Danışma Hizmetleri Birimi kütüphanecileri Gözde Yıkarbaba ve Eren Koldemir; Gecesi ile Gerdanlık Gündüz ile Seyranlık Mardin başlıklı çalışmaları ile  Mardin hakkında bilgiler sundular.

 

VE SON SÖZ...  Köşemizi Onlar’ın bu çalışmalarının son paragrafıyla noktalıyoruz.

 

Yapmadan Dönmeyin…

 

Dar sokaklarını, Deyrulzaferan Manastırı ile Kasımiye Medresesini görmeden,

Badem şekerini, leblebiyi ve ceviz sucuğunu tatmadan,

Telkariden gümüş işleme almadan,

Kaburga dolması, Mardin kebabı yemeden,

Meyan kökü şerbeti, Süryani şarabı içmeden,

Gece Mezopotamya Ovasını izlemeden,

Dönmeyin…