Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
3 Ayda bir yayınlanır.


Söyleşi
Nilüfer Ünal
Atılım Üniversitesi
Kütüphane Müdürü
YAPI VE TEKNİK İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ

Yıl: 2011...Üniversitemiz 15. Kuruluş yıldönümünü kutluyor.
Üniversitemizde binalar tüm heybetiyle birer birer ortaya çıkıyor. Kütüphane binası da o binalardan biri. Ankara;nın 3. Büyük kütüphanesi olma yolunda. Son kat olan 4. kat bitmek üzere. Yapımı o kadar hızlı ilerliyor ki, fotoğraf çekimine biz yetişemiyoruz.
Ancak her çalışmanın arkasında gizli kahramanlar vardır. Onlar görünmezler, bilinmezler, her gün önünden geçersiniz, hayranlıkla binaya bakarsınız ama inşaat yapılırken bile o binaya kim hayat veriyor, her bir tuğlayı kim üst üste koyuyor bilinmez. Mimari planını yapanlar kimler, iç tasarım kime ait, bu detaylar pek bilinmez.
Üniversitemizdeki bu yoğun çalışmalar, üniversitemiz Yapı ve Teknik İşler Müdürlüğü teknik ekibince yürütülmektedir. İlerleyen satırlarda, üniversitemizde bugüne kadar neler yapıldığı ve gelecekte planlanan çalışmaların neler olacağı bilgilerini değerli mühendisimiz Gülay Özdemir, dergimiz için hazırladı. ( bkz. “kapak konusu” ATILIM ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ YATIRIMLARI Ekim 2010)” Bu bölümü, öncelikle okuyucularımızı binaların ve yolların yapımında emeği geçen genç ve dinamik mühendis ve mimarlarımızı tanıtmaya ayırdık.
  

EKİP

MİHRAN PİLOS
YILDIRIM DEDEKARGINOĞLU
LEVENT BALCI
TAHSİN ERBİL İNCE
TAYLAN HAMDİ TURGUT
ANDAÇ ÖZALP
GÜLAY ÖZDEMİR; den oluşuyor.

MİHRAN PİLOS;
İnşaat Mühendisi:
Üniversitemizde 5 yıldan beri görev yapmakta.
GÜLAY ÖZDEMİR:
İnşaat Mühendisi: ODTÜ İnşaat Mühendisliğinden 1988 yılında mezun oldu. Atılım Yapı;da Atılım Yapı personeli olarak çalışıyor. Genel koordinasyon sorumlusu. 2 yıldır üniversitemizde görev yapmakta.

TAYLAN HAMDİ TURGUT;
İnşaat Mühendisi
: Osman Gazi Üniversitesi’nden 2003 yılında mezun oldu.

Yapım aşamasında olan idari binanın, şantiye imalatlarından sorumlu mühendisi.
ANDAÇ ÖZALP;
İnşaat Mühendisi:
Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 2004 mezunu. Kütüphanenin şu anda devam eden şantiye imalatlarından sorumlu mühendisi.
YILDIRIM DEDEKARGINOĞLU;
İç Mimar
. Hacettepe mezunu (1997). 3 senedir Atılım;da çalışıyor.
LEVENT BALCI;
Mimar
: Gazi Üniversitesi 1996 mezunu. 2 yıldır Atılım Üniversitesinde çalışmakta.
ERBİL İNCE;
Yüksek Mimar:
Gazi Üniversitesi 2004 mezunu. Sonrasında yine Gazi Üniversitesinde Yüksek Lisansını yaptı. Yaklaşık 1.5 yıldır Atılım Üniversitesinde çalışmakta. .  

Nilüfer Ünal: Üniversitede bir değişim yaşanıyor. Son iki yılda toplamda 70 bin m2 civarında bir kapalı alan oluşturan inşaatlar üretildi. Ama ben önce kütüphaneci olduğumuz için kütüphane binamızdan başlamak istiyorum. Nasıl başlandı, mimari de neler hedeflendi?

Erbil İnce: Öncelikli olarak, Levent Bey ile birlikte üniversitenin ana sorunlarına çözüm olacak bir master plan hazırlamayı hedefledik. Hazırladığımız planı etap etap uyguluyoruz. Araç trafiği en önemli sorunlardan biriydi. Araç trafiğini yerleşke çevresine alıp; iç kısımda yayalaştırılmış bir kampüs alanı kurmak ana hedefimizdi. Bu hedef dâhilinde Rektörlük binasının önünde bir meydan düzenledik. Meydanı tanımlayacak üç ana birim var; rektörlük binası, kütüphane ve rezerv olarak ayrılan alanda yapılması planlanan bir konser salonu. Meydanı besleyecek üç ana unsurdan biri olan kütüphane binası, hem üniversitenin prestiji açısından, hem de buraya öğrenci çekmek açısından önemli bir birim. Kütüphanenin biçimlenmesinde gerek üniversitemiz öğrencilerine, gerekse Ankara’daki öğrencilere hizmet verecek nitelikte bir yapı düşünüldü. Projeyle ilgili sizinle görüşmelerde bulunduk, ihtiyaçlarımızı belirledik ve bu doğrultuda Uz Mimarlık ile çalışarak şu anda uygulanan projeyi elde ettik. Dilerseniz projeyle ilgili ayrıntıları da Levent Bey’ den dinleyelim.

Nilüfer Ünal: Levent Bey ile de uzun süre çalıştık.

                              

Levent Balcı: Evet. İhtiyaçları belirleme aşamasında sizinle çok yoğun çalıştık. Kütüphane projesinin tasarım hizmetini dışarıdan bir firmadan aldık. Projenin mimarları; Mete Öz, Mehmet Soylu ve Övünç Tarakçıoğlu (Uz Mimarlık). Biz de elimizden geldiğince bu tasarıma katkıda bulunmaya çalıştık. Erbil Bey’in de anlattığı gibi; tanımladığımız meydanda oldukça yeşil bir alanımız var. Okuma salonlarını meydana yönlendirmeyi ana ilke olarak benimsedik. Öğrenciler kitap okurken şeffaf bir yüzeyden öndeki bahçe ve meydanı görebilecekler.

Yani meydana göre tasarlanmış oldukça ferah bir yapımız var. Kütüphanemizin taban oturum alanı yaklaşık 2.000 m2. Toplam yapı alanımız da (kapalı alan) 8.100 m2. Meydandan hafif biçimde yükselerek kütüphaneye giriyoruz. Girdiğimizde zemin katta günlük gazete dergi okuma salonumuz, bir tane sergi salonumuz, küçük bir kafemiz, kitap satış ünitemiz ve idari ofislerimiz var. Bir alt kata indiğimizde; ana kitap depolarımız var. Bilgi İşlem Müdürlüğü, Uzaktan Eğitim birimi ve Bilgi İşlem Müdürlüğü de kütüphanenin bodrum katında yer alıyor. Birinci kata çıktığımızda okuma salonları var. Bir üst katta ise okuma salonlarıyla görsel olarak birleşen asma kat var. Bu katta; akademik periyodik yayın okuma salonu, medyatek, Ankara kent arşivi ve üniversitenin kurumsal arşivi ile rezerv alanlarımız var. Genel kat planlarımız bu şekilde. Okuma salonlarında detaya girecek olursak; süreli yayınlanan kitaplar, kişisel çalışmalar ve nadir kitaplar için alanlar var. Mevcutta bulunan eski kitapları da sergileyecek şekilde bir kitap ünitemiz olacak.İç mekan tasarımı olarak çalışmalara Yıldırım Bey ile devam edilecek. Şu anda çalışmalar hızlı bir şekilde ilerliyor ve inşaat kaba yapı aşamasında devam ediyor.

Nilüfer Ünal: Binanın bitmesi ve kütüphanenin taşınması konusunda bir tarih verebilir misiniz?

Levent Balcı: 2013 Eylül ayında taşınmış olursunuz.

Gülay Özdemir: Levent Bey’in söylediklerine ek olarak; Atılım Üniversitesi için özel bir durum olan Ankara Kent Arşivi var. Oraya ait özel bir bölüm de olacak. Onun dışında zamanlamaya ilişkin daha iyi haberler verebilirim size. Görünür olarak en azından binanın ortaya çıkması ocak ayında. Çok yakın yani. İki buçuk ay sonra binanın en azından genel görüntüsünü elde edeceğiz. Kaba inşaat dediğimiz fasıl bitecek. Bundan sonra daha zorlu bir dönem başlayacak.

Nilüfer Ünal: İç tasarım

Gülay Özdemir: Tabii, mevcut kütüphanenin taşınması ve yeni kütüphanenin tam anlamıyla hizmete girmesi bağlamında düşündüğümüzde, 2013-2014 eğitim döneminde hizmet verecektir.

Gülay Özdemir: Andaç Bey geçen akşam, sabaha karşı yani, 03:30’ da bitirdi beton döküm işlemini.

Andaç Özalp: Evet, hızlı gidiyor ama kolay değil.

Nilüfer Ünal: Ankara Kent Arşivini oluştururken basında bize çok ilgi gösterdi. O arada basındaki bu haberleri takip eden okurlardan da ilgi de gördük. Ankara Garı ile ilgili bir araştırmacı elindeki belgeleri getirdi, bağış yaptı. O sırada ofise Yıldırım Bey girdi. Kütüphane binasının iç tasarımı konusunda konuştuk. Yıldırım Bey ofisten ayrıldıktan sonra
konuğumuza açıklamalarda bulundum. Konuğumuz böyle bir disiplinli çalışmaya hayran kaldığını ifade etti. Şimdi bize kütüphanenin tasarımından söz eder misiniz?

Yıldırım Dedekargınoğlu: İşin açıkçası; bize gelen mimari projelerde kabaca işlerin tasarımları ya da yerleşimler belirlenmişti. Biz bu sezonu, Mühendislik Fakültesi A3 Blok ince imalatlarını tamamlamakla geçirdik. Şimdi bu dönemden itibaren, dün inşaat grubu ile yaptığımız toplantının sonucu olarak buradaki ince imalat işlerinin tasarlanması sürecine geçiyoruz. Belli birtakım çalışmalar devam ediyor. Zeminlerde kullanacağımız malzemeler, tavanlarda kullanacağımız malzemeler belli. Yakaladığımız bir standart var. Hukuk Fakültesiyle başlayan, Mühendislik A2 ve A3 blokla devam eden bu standardın altına düşmeyecek şekilde kütüphanede de imalatlar devam edecek. Daha işlevsel, daha görsel, çeşitli hareketlerle ve ışıkla yaptığımız birtakım işler var bu binalarda. Bunları biraz daha geliştirerek kütüphane binasına devam edeceğiz. Ama tabii bu malzeme seçimi aşamaları da bir süreç. Bu süreç de bugün, yani bu tarihten itibaren başlayacak. Tabii burada birçok faktör var. Yani bu işleri yaparken işin bir maddi yönü var bir de uygulama yönü var. Onları ekip halinde çok ince eleyip sık dokuyarak gidiyoruz.
Bunların dışında kütüphane modülleri konusunda da yerine göre sizinle de işbirliği içindeyiz.
Hem firma bazında, hem kendi yaptığım birtakım tasarımlar var; onlardan da faydalanıyoruz. Ben Atılım Üniversitesinde çalışmaya başlamadan 4-5 sene öncesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kütüphanesi’nin tefriş tasarımını yapmıştım. Oradan da kütüphane tefrişiyle ilgili tecrübeleri de taşıyacağım inşallah.

Nilüfer Ünal: Biraz da devam etmekte olan inşaatlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Gülay Özdemir: Kabaca değinmeye çalışalım. Şu anda devam etmekte olan iki tane inşaatımız var. İkisi de benzer etaplarda. Yani paralel gidiyorlar. Birincisi idari bina inşaatı dediğimiz Mütevelli Heyetinin de kullanacağı bina. İkincisi de kütüphane binamız. Metrekare olarak baktığınızda kütüphanemiz 8.100 m2 . İdari bina 6.200 m2. İdari bina da kütüphane gibi kampüsün prestijli binalarından biri olacak. Bu iki bina dışında, tabii ki ihtiyaçlara göre planlama bazında olanlar var. Henüz başlamadığımız planladığımız yapılar var.

Bunlar arasında; Mühendislik Fakültesinde bazı laboratuar ihtiyaçları var. Her ne kadar yaklaşık 50 bin m2;lik bir Mühendislik Fakültesi olsa da yinede İnşaat Mühendisliği Bölümünün zemin mekaniğine ilişkin bir laboratuar talebi var. Malzeme Mühendisliğinin DEMAM laboratuarı isimli bir laboratuar ihtiyacı var. DEMAM rayların test edildiği bir laboratuar olacak. Bu laboratuarlar henüz netleşmedi; ama yerleşim yeri olarak ifade edilirse, Metal Şekillendirme ve Mükemmeliyet Merkezinin solunda yer alan alanda yerleşecekler. O bölge bir araştırma laboratuar bölgesi gibi olacak. Planlananlar arasında bunlar var. Bunun dışında Mühendislik Fakültesinin karşısına denk gelen bölgede bir çarşı projemiz var. Şu anda bitirmek üzere olduğumuz göletimiz var. Atılım Garden Bölgesinde günü birlik tesis planlaması var. Çevre düzenlemesi çalışmaları çok hızlı yürüyor. Araç yolunu Mütevelli Heyetinin bulunduğu prefabrik yapının ucundan başlayarak Hukuk Fakültesinin önüne bağlamak üzereyiz. Bu hafta sonu inşaatına başlamış olacağız. Sonrasında girişte, göletin karşısına düşen kısımda büyük bir otopark düzenlemesi başlayacak.
Andaç Özalp: Duraklar ve servis araçları da bu kısımda bulunacak.

Gülay Özdemir: Evet, arkadaşlarımızın yaptığı planlamada 1.500 araçlık otopark kapasitesini yaratmak üzere zaten kampüste çalışmalar yapılıyor.

 

Nilüfer Ünal: Çok teşekkür ederiz. Sağ olun dergimize katkıda bulundunuz, Söyleşimizi anılarla kapatmak isteriz. Okurlarımızla birkaç anınızı paylaşır mısınız.

Yıldırım Dedekargınoğlu: Atılım Üniversitesi’nde işe başlamamın 2. yılında işletme çatısındaki restoran inşaatında bir kaza geçirmiştim ve açıkçası çok da korkmuştum. İskelenin altında kalmıştım.

 

Gülay Özdemir: Aslında biz bu konuda korkmaya başladık. Yani batıl inançlarımız olsa, anlam da yükleyeceğiz. Yıldırım Bey İşletme Fakültesinin çatısında bulunan Kuşkonmaz Restoran’ın inşaatında kaza geçirdi. Biz o zamanlar henüz Atılım;da değildik; ama ben geldiğimde Yıldırım Bey kollukla geziyordu. Yani oranın bitiminde Yıldırım Bey kaza geçirdi. Hukuk Fakültesini tam bitiriyoruz teslim etmek üzereyiz, geçen sene eylül ayında Erbil Bey düştü ayağını çatlattı.

Erbil İnce: Bir ustanın ahını aldım herhalde. Merdivenin yanında tasarladığımız bir saksı vardı. Ustaya nasıl yapılacağını tarif ettik. Kontrol için bir gittik yanlış, iki gittik yanlış, üçüncü seferde doğrusunu yaptırabildik. Erkan Bey’le döndüğümüz sırada söktürdüğüm parçaya basarak düştüm ayağım kırıldı.

Gülay Özdemir: Bir sene sonra Erbil Bey’in bu kazası oldu. Ondan üç ay sonra Güzel Sanatlar Fakültesini yapıyorduk. Tam teslim etmek üzereyiz, ben düştüm kalçamı kırdım. Uzun süre, 53 gün sürdü. Evet! kötü bir deneyimdi. Şimdi diyoruz ki bundan sonraki teslimlerde başka kazalar yaşanmasın. A3 Bloğu teslim ederken aman kimseye bir şey olmasın diye içimiz titriyordu.

Nilüfer Ünal: Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz. Bir yerlere Nazar Boncuğu koyalım ve Tanrı herkesi kazalardan uzak tutsun diyelim.