Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
3 Ayda bir yayınlanır.

ATILIM ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ YATIRIMLARI
( Ekim 2010)Hazirlayan
Gülay Özdemir
İnşaat Mühendisi

METODOLOJi

Atilim Üniversitesi yerleşkesinde son iki yildir gerçekleştirilmiş olan yatirimlar ile, önümüzdeki iki yil süresince gerçekleştirilmesi planlanan yatirimlara dair kaleme alinan bu yazida, verilen dökümler, günümüzden geçmişe ve günümüzden geleceğe doğru kronolojik dizinde hazirlanmiştir

2008-2010 YILLARI ARASINDA GERÇEKLEşTiRiLEN PROJELER

Bu zaman dilimi içerisinde toplam 60.000 m2 civarinda yapi yapilmiştir. Gerçekleştirilen bu projelerle ilgili olarak, ilk 12 sirada yer alan işlere ait görsel dokümanlar, ekte "2008-2010 gerçekleşen yatirimlar" adli klasörde yer almaktadir. 13. maddede yer alan onarim işlerine dair görsel malzeme verilmemiştir.
Hazirlik Okulu B Blok Güçlendirme

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Ağustos 2010- Ekim 2010

inşaat alani: 2.100 m2Uzun yillardir eğitim yapisi olarak hizmet vermekte olan iki katli prefabrik bina, çelik takviye ile güçlendirilerek, genel bakim ve onarimi da yapilarak, yeniden eğitime kazandirilmiştir.
Trafo Binasi:

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Temmuz 2010- Eylül 2010
inşaat alani: 200 m2Yerleşkenin yeni master planinda yer alan ve tüm enerji temin ve dağiliminin yapilacaği bu yapi tamamlanmiş olup, Belediye ve TEDAş'in koordinasyonuyla yapilacak olan ekipman transferini beklemektedir.
Mühendislik Fakültesi C Blok Giriş Kati ve Köprü Düzenlemesi;

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Ekim 2010- Aralik 2010

inşaat alani: 350 m2
Mevcut durumda, atil halde boş bir alan olarak bulunan C Blok giriş kati olarak düzenlenecek ve bir köprüyle Fen Edebiyat Fakültesi yaninda yer alan otopark alanina bağlanacaktir.

Mühendislik Fakültesi A3Blok kaba inşaati:
Proje başlangiç- bitiş tarihleri: şubat 2010- Temmuz 2010
inşaat alani: 13.500 m2
A1 ve A2 Bloklarin 3.etabini oluşturan A3 Blok'un kaba inşaati tamamlanmiş olup, önümüzdeki dönemde ince işlerinin bitirilmesi ile Mühendislik Fakültesi 40.000 m2'yi aşan bir yapiya sahip olacaktir.
Mühendislik Fakültesi A2 Blok:

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Mart 2008- Haziran 2010
inşaat alani: 13.500 m2
Kampüsün ilk yapilaşma yillarinda inşa edilen A1 Blok'un 2. etabi olarak inşa edilen A2 Blok'un tamamlanmasi ile birlikte Mühendislik Fakültesi 27.000 m2'lik kapali alana sahip oldu. Bünyesinde, Malzeme Mühendisliği, Üretim Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Fizik ve Kimya Bölümlerine ait gerek araştirma ve gerekse öğrenci laboratuarlarini, dersliklerini ve öğretim üyesi çalişma ofislerini barindiran yapi, mimari tasarimiyla öğrencilerin sosyal toplanma alanlarina zenginlik katmaktadir.

Hukuk Fakültesi

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Ağustos 2009- Haziran 2010
inşaat alani: 8.000 m2

Bünyesinde, yaklaşik 300 kişilik çok amaçli bir konferans salonu ve 235 kişilik 4 adet amfi bulunduran, ayrica derslikleri, sosyal donati alanlari ve öğretim üyeleri bloğuyla modern bir fakülte binasi
Amfi tiyatro:

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Nisan 2009- Mayis 2010

inşaat alani: 10.000 m2
Koltuk kapasitesi: 3000 kişiYerleşke'de gerçekleştirilecek tüm tören ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapacak olan amfi tiyatro, 2010 Mayis ayinda gerçekleştirilen Bahar şenliği ile göreve başlamiş durumda.

Hazirlik Okulu Çati Kati:

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Ağustos 2009- Kasim 2009
inşaat alani: 1.200 m2
Geçtiğimiz yil çatisi açilarak ilave bir kat kazanan Hazirlik Okulu, 2010 yazinda da bir tadilat geçirerek, yenilenen islak hacimleri, doğramalari ve isi kayiplarina karşi yapilan mantolamasi ile bu yil Atilim Üniversitesi ile yeni tanişan öğrencilerine hoş geldin diyor.
Kuşkonmaz Restaurant:

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Mayis 2009- Kasim 2009
inşaat alani: 1.700 m2
Fen ve Edebiyat Fakültesi binasinin çati alani kazanilarak, inşa edilen restaurant, Atilim Üniversitesi hoca ve öğrencilerine hizmet verdiği gibi dişaridan gelen konuklarini da ağirliyor.

Alt yapı Projeleri

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Haziran 2009- Eylül 2009
Pek çoğu toprağin altinda gömülü kaldiği için çoğu zaman hiç fark edilmeyen pis su, yağmur suyu, temiz su sistemleri, 2009 yili yaz aylarinda tamamlanarak, 5.300 m. boru döşenmiş ve genel şehir şebeke sistemine entegre hale getirilmiştir. Ayni dönemde yerleşke içi yollar kilitli taş döşenerek, gerek insan ve gerekse araç trafiği için daha sağlikli ortamlar yaratilmiştir. 


İşletme Fakültesi Rezene Cafe:

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Mayis 2009- Haziran 2009

Metal şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi:

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Ağustos 2008- Mayis 2009
inşaat alani: 4.300 m2
Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşiyan proje, araştirmaci Üniversite ile imalat sektörünü buluşturan bir teknolojik yatirim.

İşletme Fakültesi Kafeteryasi:
Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Haziran 2008- Eylül 2008
inşaat alani: 800 m2
Bir kafeterya ihtiyaci olan işletme ve Fen Edebiyat Fakülteleri için inşa edilen yapi, öğrencilerin yemek ihtiyaçlarini giderdiği gibi, sahip olduğu göl manzarasiyla açik terasinda oturmayi herkes için cazip kiliyor.

Büyük Onarimlar:

Bu zaman dilimi içinde gerçekleştirilen bazi tadilat ve onarim işleri kapsaminda;

-      Hazirlik Okulu kazan dairesi ve isi kanallarinin yapimi

-      Spor Salonu tadilatlari

-      Mühendislik Fakültesi A1 Blok'ta yer alan ana mutfak büyük onarimi

-      Havuz onarimlari yapilmiştir.

2010-2012 YILLARI ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK PROJELER

Yerleşke Master Plani Uygulamalari
Yerleşkenin yapilaşma sürecinde tekrar ele alinarak revize edilen master plan doğrultusunda, yerleşkeyi araç trafiğinden olabildiğince arindirarak, yaya öncelikli hale getirmek ve bu çerçevede yeni binalar, yollar, otoparklar, çevre peyzajlari yaparak Üniversite'yi kullanicilar açisindan daha sağlikli, konforlu ve cazip bir yapiya kavuşturmak hedeflenmektedir. 2010 yili bahar aylarinda başlayarak, yaklaşik 2012 yili sonuna yayilacak bir süreçte tamamlanacak olan proje, Üniversite'nin diğer projeleri ile senkronizasyonu sağlanarak paralel halde yürütülecektir.
Yerleşke Nizamiyesi ve Çevre Duvari
Geçtiğimiz yil içinde başlanan ancak Belediye'ye ait kablo deplasmanlari gerektiği için durmak zorunda kalan bu proje, ilgili idare'nin deplasmani tamamlamasini takiben başlayacak ve yaklaşik 3 ayda tamamlanacaktir.

Yerleşke Giriş Gölet ve Çevre Düzenlemesi
Yerleşke Nizamiyesi ve çevre duvari yapimiyla paralel olarak gerçekleşecek olan bu proje, giriş sol tarafta yer alacak ve Üniversite'nin girişinde kullanicilar için dinlenebilecekleri hoş bir rekreasyon alani yaratacaktir.
Sağlik Merkezi

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Ekim 2010- Aralik 2010
inşaat alani: 350 m2
Mevcut Revir olarak hizmet vermekte olan birimi, Sağlik Merkezi olarak yeniden yapilandirmak ve daha rahat koşullarda hizmet sunumunu sağlamak amaciyla, Mühendislik Fakültesi C Blok güney cephe bahçe kotunda başlatilan proje iki ay içinde tamamlanacaktir.

Güzel Sanatlar Fakültesi
Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Ağustos 2010- şubat 2011
inşaat alani: 5.000 m2

Mühendislik Fakültesi A1+ A2+ A3 Bloklara ait çati kati revizyonu yapilarak, 5.000 m2'lik alanda başlatilan Güzel Sanatlar Fakültesi, atölyeleri, derslikleri, sergi salonu ve öğretim elemanlarina ait çalişma ofisleri ile 2.dönemde hizmet vermeye başlayacaktir.

Kütüphane

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Mart 2011- Aralik 2012
inşaat alani: 7.500 m2
Uygulama projeleri tamamlanmiş olan yapida, sergilemede 500.000, depolamada da 500.000 olmak üzere toplamda 1.000.000 kitap kapasitesine sahip bir kütüphane binasi öngörülmüştür. Ayni anda 600 kişinin çalişma yürütebileceği, gruplar için farkli kapasitelerde, çoklu sayida toplanti salonlarina sahip yapi teknolojik gelişmelere paralel olarak, esnek düzenlemeye sahiptir. Bünyesinde, kullanicilarin müzik dinleyip, film seyredebilecekleri bir Medya Merkezi bulunan yapida, akademik personelin kullanacaği özel periyodik okuma salonu, genel periyodik okuma salonu ve genel çalişma salonlari yer almaktadir.
Giriş katinda kitap satiş mağazasi, sergi salonu ve cafe bulunan kütüphane binasinin sahip olduğu bir başka zenginlik ise, "Ankara Kent Arşivi" ve "Atilim Kurumsal Arşivi"ni içermesidir. Yapinin tasariminda, yangina karşi özel gazli söndürme sistemleri ve kitaplar için özel nem koruma kontrollü depolar düşünülmüştür. Rektörlük Binasi ile birlikte, yeni düzenlenecek bir meydani çevreleyen yapinin tamamlanmasiyla birlikte, sadece Atilim ailesinin değil tüm araştirmacilarin keyifle kullanacaği Atilim Üniversitesi'ne yakişir bir kütüphaneye sahip olunacaktir.

İdari Bina


Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Mart 2011- Eylül 2012
inşaat alani: 6.200 m2

Üniversite Mütevelli Heyeti ve üst yönetiminin kullanacaği yapi, bir prestij bina niteliğindedir. Bünyesinde Üniversite'nin bazi idari birimlerini de toplayacak olan binada, kullanim amacina yönelik olarak kapasitesi 200 ile 500 kişi arasinda değişen çok amaçli bir salon da yer alacaktir.
Mühendislik Fakültesi A3 Blok bitirme işleri inşaati:

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Mart 2011- Haziran 2012

inşaat alani: 13.500 m2
Kaba inşaati tamamlanmiş durumda olan A3 Blok'un, ince işlerinin bitirilmesi ile Mühendislik Fakültesi 40.000 m2'yi aşan bir yapiya sahip olacaktir. Pek çok bölümün laboratuar, derslik ve öğretim üyeleri çalişma ofisleri ihtiyacini karşilayacak yapida, farkli kapasite ve büyüklüklerde 3 adet konferans salonu ve salonlara ulaşimi sağlayan yürüyen merdivenler yer almaktadir.

Kir Kahvesi
Proje gerçekleşme tarihleri: 2011/2012 Yaz aylari

inşaat alani: 200 m2
Mühendislik Fakültesi kuzey cephesi karşisinda yer alan kayalik alanda yer alacak olan yapi, kullanicilar için rahat vakit geçirecekleri, dinlenebilecekleri bir niteliğe sahip olacaktir.
Mühendislik Fakültesi C Blok Çati Değişimi

Proje başlangiç- bitiş tarihleri: Temmuz 2011- Ağustos 2011
inşaat alani: 400 m2

Yapinin ana bloğu üstünde yer alan çatinin, yerleşkedeki diğer binalarla uyumu sağlanarak yeniden yapimi ve bu sayede bazi teknik sorunlarin giderilmesi düşünülmüştür.