Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
3 Ayda bir yayınlanır.

Ankara ile ilgili Kitaplar & Dergiler

 
Serhat Baytur
sbaytur@atilim.edu.tr  

Ankara Bölge Plani, 2011-2013 / Ankara Kalkinma Ajansi. [Ankara] : Ankara Kalkinma Ajansi, [2011].
223 s.
 

Ankara Bölge Plani, gittikçe merkezi planlamadan yerele kayan kalkinma planlamasi anlayişinin bir sonucudur. Ankara Kalkinma Ajansi tarafindan, ilgili tüm kesimlerin (kamu sektörü, özel sektör, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşlari vb.) katilimlari ve katkilariyla hazirlanmiş, Ankara'nin kalkinmasi için gerekli yol haritasini çizen bir strateji, eşgüdüm ve yönlendirme belgesidir.

Planin amaci, ilimizi sosyoekonomik, kültürel, fiziksel yönleriyle anlamak, yerel dinamikleri ve içsel potansiyeli değerlendirmek, katilimciliği ve işbirliğini artirarak tabandan yukari bir yaklaşimla ekonomik kalkinmayi teşvik etmek, sektörlerin rekabet gücünü harekete geçirmek ve Ankaralilarin yaşam kalitesini yükseltmek olarak özetleniyor.
 

  iÇiNDEKiLER

  Giriş : Ankara'yi konumlandirmak,
* Ankara'da yaşamak,
* Ankara'da çalişmak ve üretmek,
* Ankara'da erişim ağlari,
* Ankara'da çevre ve mekan.


Geçmişten geleceğe köprü : Milli Kütüphane = The National Library of Turkey : a bridge from past to the future / yay. haz. Gönül Büyüklimanli ... [ve başk.]; çev. Mustafa Akbulut; fotoğ. Serdar Ataol.
184 s.
ISBN 9789751735256


Geçtiğimiz Nisan ayinda kuruluşunun 65. yilini kutladiğimiz Milli Kütüphane, prestij eser niteliğinde bir kitap yayimladi. Türkçe ve ingilizce olarak hazirlanan bu eser, Milli Kütüphane'nin önemini, ulusal bellek olma ve diğer kütüphanelere öncülük etme özelliğini vurgulama amacini taşiyor. Milli Kütüphane'nin kuruluş çalişmalarina 15 Nisan 1946 tarihinde, Ankara'da, Milli Eğitim Bakanliği Yayimlar Dairesi'nde, küçük bir odada başlanmiş, 29 Mart 1950 tarihinde kabul edilen Kuruluş Kanunu ile de yasal kimlik kazanmiştir

1983'ten itibaren Bahçelievler'deki yeni binasinda hizmet veren Milli Kütüphane, hem toplumsal belleğimizin önemli bir öğesi, hem de Cumhuriyet'in en önemli kültür kurumlarindan biri olmayi başarmiştir.
Renkli, siyah beyaz fotoğraflarla süslenen eser, Milli Kütüphane'yi, amaçlari , görevleri, tarihçesi, örgütsel yapisi, geçmişten bugüne yöneticileri, uluslararasi ilişkileri, yayinlari, hizmetleri ve çeşitli etkinlikleriyle tanitiyor. Ayrica geniş dermesinden seçilen örnekleri görsel bir şölen biçiminde bizlere sunuyor.

iÇiNDEKiLER

1. Ulusal belleğimiz Milli Kütüphane /The National Library of Turkey : Our National Memory,
2. Koleksiyon / Collection,
3. Kullanici hizmetleri / Users' services.
Nice yillara Milli Kütüphane!


Yazarlarin Ankarasi / derl. Işik Kansu.-- Ankara : Çankaya Belediyesi, 2011. 174 s.

Gazeteci Işik Kansu'nun derlediği eser, edebiyatta da Ankara'nin bir yeri olduğunu vurgulamak ve Ankara yazinina bir katki sağlamak amaciyla, Cumhuriyet gazetesi ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle yayimlanmiş. Çankaya Belediye Başkani sayin Bülent Tanik'in, eserin sunuş yazisinda belirttiği gibi, "gönül, bu bozkir çiçeğinin (Ankara) daha çok anlatilmasinin, daha çok sevilmesini, daha çok anlaşilmasini" istiyor. Bunun bir yolu da edebiyat kuşkusuz. Eser, 60 yazarimizin yazilarindan oluşuyor.

Kişisel anilarla, kente olan sevdalariyla, tutkulariyla, geçmişe özlemleriyle ve olumsuz değişimlere karşi sitemleriyle, Ankara'ya ilişkin ilginç tanimlamalariyla anlatiyorlar kentimizi. Ankara'yi tanimak, öğrenmek için bir de yazarlarindan, ozanlarindan dinlemek gerek.

Ankara'nin Köklü Çinari Atatürk Lisesi, 1886-2007 / Turan Tanyer .-- Ankara  :  Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfi , 2007.476 s.ISBN 9789750159305

1886 yilinda, "Ankara idadisi" adi altinda, bugünkü Yüksek ihtisas Hastanesi'nin bulunduğu alanda kurulan Ankara Atatürk Lisesi,  Osmanli döneminde eğitime başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti'nde eğitime devam eden  sayili  Türk okullari arasindadir. 2. Meşrutiyet döneminde "Sultani" ismini alan okul, 1923'te "Ankara Erkek Lisesi" olmuştur. 1938 yilinda bugünkü adini alan Lise, Ankaralilarca "Taş Mektep" olarak anilan  binadan,  1940 yilinda bugünkü yerine taşinmiştir. Ankara Atatürk Lisesi, Ahmet Hamdi Tanpinar, Orhan Veli  Kanik  ve Oktay Rifat'in hem öğrencilik, hem de öğretmenlik yaptiği okul olma özelliğini taşimaktadir

Nurullah Ataç, Fevziye Abdullah Tansel, ismail Hakki Tonguç, Eşref Üren gibi çok değerli kişiler de bu okulda öğretmenlik yapmişlardir. Mezunlari arasinda Can Yücel, Gazi Yaşargil, Ahmet Oktay, Altan Öymen, Can Dündar, Tayfun Talipoğlu, Cüneyt Canver, Ufuk Söylemez, Hasan Cemal, Sinan Çetin, Kenan Işik, Mehmet Barlas, Muzaffer Eryilmaz, Hikmet Çetin, Enis Batur,  Turgut Özakman, ilber Ortayli, Erman Toroğlu gibi pek çok ünlü sanatçi, edebiyatçi, bilim insani, gazeteci, hukukçu, bürokrat, siyasetçi, sporcu  vb. aydin bulunmaktadir.

Eserde, Lise'nin kuruluşundan 2007 yilina kadar olan tarihçesi, belgelerle, fotoğraflarla ve çok değerli anilar eşliğinde anlatilmaktadir. Öğrencileriyle, yöneticileri ve öğretmenleriyle Ayni zamanda Ankara'nin ve Cumhuriyet'in yakin tarihine de işik tutulmaktadir. O dönemin kültür hayatini araştiranlara önemli bir kaynak eser olacaği ve Atatürk Lisesi nasil eğitim tarihimizde seçkin bir yere sahipse, bu eserin de öyle seçkin bir yere sahip olacaği açiktir. Çok sayida kaynak taranarak, çok sayida kişiyle görüşülerek ve konuşularak, bir bölümü artik hayatta olmayan Liselilerin anilarina ulaşilarak hazirlanmiştir. Yazarinin deyişiyle, "Bir tarih kitabi midir? Tarih kitabi üslubu ve ölçüleri içerisinde değildir; ama en azindan Ankara'nin 120 yillik bir yuvasina, insanlara, mekânlara, gündelik hayat dair hikâyattir".