Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Hilal Türkoğlu Şaşmazel,  Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi

2009 yılı Genç Bilim Kadını Ödülü sahibi. Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği Bölümünün genç dinamik öğretim üyelerinden. Konuşurken canlı ve hareketli ve o dinamizmini size de yansıtıyor...”İş ve özel hayatı ayrı tutmak prensibi”ne karşı. Hatta konferans verirken beyninde Tango müziğini hissedebiliyor ya da hamur işlerini yaparken uygulamayı düşündüğü doku iskelelerinin formlarını uygulayabiliyor.

 

 

“...Biyomühendislik özellikle de Biyomühendisliğin altında yer alan Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği alanlarında çalışıyorum. Biyomühendislik temel anlamda Biyoloji ve Tıp bilgilerinin Mühendislik ilke ve prensipleriyle birleştirildiği disiplinlerarası bir bilim dalıdır. Ve doğrudan yaşam kalitemizi etkileyen, Yaşam Bilimleri ve ilgili Teknolojiler arasında ön sırada yer alan bilim ve teknoloji dallarından biridir. Biyomühendisliğin ülkemizde ve dünyada önem teşkil etmesi ve multidisipliner yani çok yönlü kişileri bir arada tutabilen bir bilim dalı olması sebebiyle bu alanda çalışmayı tercih ediyorum...”

 Sayın Şaşmazel bize kendinizi tanıtır mısınız ?

Hacettepe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünden 1998 yılında mezun oldum. Yüksek Lisansımı Hacettepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomühendislik Anabilim Dalı’nda “Büyüme Hormonlarıyla Modifiye Edilmiş NWPF Disklerde Hücre Büyümesinin İncelenmesi” başlıklı tezle tamamladım. Yine aynı Anabilim Dalında “Üç-boyutlu, Biyobozunur/Biyobozunur Olmayan Polimerik Taşıyıcıların Biyosinyallerle Plazma Modifikasyonu ve Hücre Kültürü Uygulamaları” doktora tezimi tamamladım. Doktora çalışmalarım boyuncaTübitak tarafından TÜBİTAK-2211 Yurtiçi Doktora Bursu ile desteklendim.  Doktora süresince TÜBİTAK-2214 Yurt Dışı Araştırma Bursu ile 1 yıl Amerika Birleşik Devletleri Wisconsin/Madison Üniversitesine  araştırma yapmak üzere gittim. 2007 yılında Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği bölümüne atandım ve o tarihten itibaren görevime devam ediyorum.

Çalışmakta olduğunuz bilim alanını ve niçin bu alanda çalışmayı seçtiğinizi birkaç satırla açıklar mısınız? 

Biyomühendislik özellikle de Biyomühendisliğin altında yer alan Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği alanlarında çalışıyorum. Biyomühendislik temel anlamda Biyoloji ve Tıp bilgilerinin Mühendislik ilke ve prensipleriyle birleştirildiği disiplinlerarası bir bilim dalıdır. Ve doğrudan yaşam kalitemizi etkileyen, Yaşam Bilimleri ve ilgili Teknolojiler arasında ön sırada yer alan bilim ve teknoloji dallarından biridir. Biyomühendisliğin ülkemizde ve dünyada önem teşkil etmesi ve multidisipliner yani çok yönlü kişileri bir arada tutabilen bir bilim dalı olması sebebiyle bu alanda çalışmayı tercih ediyorum.

2009 yılı Genç Bilim Kadını Ödülünü aldınız, ödülünüz hakkında bilgi verebilir misiniz,bu ödül kimlere veriliyor ?

“Dünyanın Bilime İhtiyacı var, Bilimin Kadınlara İhtiyacı var” sloganıyla UNESCO-Loreal 1998 yılından bu yana uygulama baslatmıs. Bu iki kuruluş “For Women in Science” ortaklığını oluşturarak bilimsel araştırma alanında çalışan kadınları desteklemek için güç birliği yapmışlar. Loreal Türkiye “ For Women in Science” UNESCO uzantısının Ulusal Burs kapsamını Türkiye’de yürütmektedir. Burs 2006 yılından itibaren Türkiyenin en saygın bilimsel kuruluşu Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA) tarafından desteklenerek saygın burslar arasında yerini almıştır. Bursun amacı Türk Kadın araştırmacıları desteklemek ve Türkiye’de bilimsel araştırmaların gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bilimsel olarak burs TUBA, maddi anlamda Loreal tarafından desteklenmektedir. TUBA/LOREAL Genç bilim Kadınlarına destek bursu her yıl iki alanda; Yaşam Bilimleri ve Malzeme Bilimi alanında evrensel düzeyde katkıda bulunacak,iyi planlanmıs, bilime yenilik getiren, özgün ve seckin çalışmaları desteklemektedir.

Başka projeleriniz var mı, biraz onlar hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Şu an yürütmekte olduğum 2 proje var;  

İlki, Malzeme Bilimi alanında 2009 yılı Genç Bilim Kadını Ödülünü aldığım “HİBRİT KİTOSAN/PCL DOKU İSKELELERİNİN ELEKTRO-EĞİRME TEKNİĞİ ile ÜRETİMİ ve HÜCRE KÜLTÜRÜ UYGULAMALARI” isimli  proje.  

İkincisi, 15 Kasım 2009’da başlayan “YUMUŞAK VE KIKIRDAK DOKU ONARIMI/REKONSTRUKSİYONU İÇİN GÖZENEKLİ/BİYOAKTİF SİLİKON İMPLANTLARIN/PROTEZLERİN ÜRETİMİ”  
 konulu TÜBITAK-1001projesi.

Ayrıca,  Atılım Üniversitesi yerleşkesinde “Polimerik Malzeme Üretim ve Biyouyumluluk Değerlendirme Merkezi” kurmaya yönelik olarak, Mayıs 2009 da DPT’ye önerdiğim “Silikon Biyomalzeme Tasarım, Modelleme, Üretim, Karakterizasyon Ve Biyouyumluluk Değerlendirme Merkezi”  başlıklı başka bir projem mevcut.

“...Akademik hayatımı çok seviyorum, tüm bunları birlikte yürütebilmemin asıl sebebi bence “İş ve özel hayatı ayrı tutmak prensibi”ne karşı olmam. Aksine ben işimi sosyal hobilerime entegre ederek yaşıyorum, Tango yaparken projemi planlayabiliyorum; kıyafet tasarlarken yüksek lisans/doktora öğrencilerim için iş  bölümü yapabiliyorum hatta inanmayacaksınız ama evimde pasta/börek yaparken hamur işlerime, uygulamayı düşündüğüm doku iskelelerinin formlarını uygulayabiliyorum. Ya da konferans verirken beynimde Tango müziğini hissedebiliyorum, böylece sevdiğim herşeyi aynı anda veya paralel bir şekilde yürütebiliyorum...”

Sayın Şaşmazel çok genç yaşta hatırı sayılır projelere ve ödüllere sahipsiniz. Ayrıca makaleleriniz, araştırmalarınız var. İlaveten  dinamik ve  sosyal bir yapınız var.  Bütün bunları nasıl beceriyorsunuz ?  

Yapı diyelim, gerçekten hareketli ve enerjik  bir insanım. Hayatımda olmazsa olmazlarım var, köpeğim Rakı ile yürüyüş yapmak, oynamak gibi. Arjantin Tango ise tutkum, sanırım ömrümün sonuna kadar dans edeceğim. Ayrıca moda-tasarım diğer vazgeçilmezim, her vakit bulduğumda kafamda tasarladıklarımı hayata geçiriyorum şimdilik kendi üzerimdeJ Seyahati, farklı kültürleri öğrenmeyi ve farklı yüzler tanımayı da çok seviyorum. Akademik hayatımı çok seviyorum, tüm bunları birlikte yürütebilmemin asıl sebebi bence “İş ve özel hayatı ayrı tutmak prensibi”ne karşı olmam. Aksine ben işimi sosyal hobilerime entegre ederek yaşıyorum, Tango yaparken projemi planlayabiliyorum; kıyafet tasarlarken yüksek lisans/doktora öğrencilerim için iş  bölümü yapabiliyorum hatta inanmayacaksınız ama evimde pasta/börek yaparken hamur işlerime uygulamayı düşündüğüm doku iskelelerinin formlarını uygulayabiliyorum. Ya da konferans verirken beynimde Tango müziğini hissedebiliyorum, böylece sevdiğim herşeyi aynı anda veya paralel bir şekilde yürütebiliyorum.

Biraz da geleceğe dönük hedeflerinizden söz edelim.

Yukarıda bahsettiğim DPT projem desteklendiği takdirde üniversitemizde kuracağımız  merkez içerisinde planladığım pek çok ulusal/uluslararası projemi hayata geçirebileceğim. Sayısız değerli bilim insanı yetiştirmek en önemli hedefim. Onun dışında emekliliğime yakın benim tarafımdan yönetilen Arjantin Tango Dans Okulunu ve Moda-Tasarım Atölyesini  işletmeye geçirmek arzularım içerisinde yer alıyor.