Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Editörden

Nilüfer Ünal
nunal@atilim.edu.tr

Bu sayımızla 5. Yılımızı kutluyoruz. Dergi yayınlamak zor ve sorumluluk isteyen bir iş ama bir o kadar da keyiflidir. Derginizi yayına hazırlarken herkesi bir heyecan sarar. Söyleşiler için soru hazırlama aşaması, ardından söyleşiyi gerçekleştirme, makaleleri seçme vb. Bütün bu yoğun çalışmanın ardından yayına verme. Ama rahatlayamazsınız. Ardından  kullanım istatistiklerini inceleme aşaması gelir. Kimler okudu...kaç sayfa okundu...en çok hangi başlıklar okundu, vb.

Ama en önemlisi derginiz ile ilgili haberlere web sayfalarında yer verilmesidir. İşte bu tür haberler yorgunluğunuzu ve stresinizi dağıtır ve yerini keyifli bir rahatlığa bırakır.

Bu yılımızda da böyle oldu. Dergimiz, Of Kaymakamlığı Resmi web sitesine kondu.

Of Kaymakamlığı sitesinde söyleşinin tamamı yayınlanmış ve Kaymakamlık özel kalem müdürü kütüphanemizi arayarak söyleşi için teşekkür etmiştir.

Dergimizin 16. Sayısında Trabzon Of Kaymakamı Tuncay Sonel’le yaptığımız söyleşi; “OF KAYMAKAMI ÜNİVERSİTE DERGİSİNDE”,  “OF  KAYMAKAMI  SONEL, ÜNİVERSİTE DERGİSİNE KAPAK OLDU” başlıklarıyla OF Kaymakamlığı Resmi sitesinde ve SON DAKİKA  ve GASTE BURSA ve diğer haber sitelerinde de yer aldı.

Aşağıda OF Kaymakamlığı Web sitesi ve dergimiz ile ilgili haber yer almakta.

 

----------------------------------------

BU SAYIMIZIN İÇERİĞİ

MAKALELER

PROF. DR. OYA BATUM MENTEŞE: Orhan Pamuk;İstanbul: Hatıralar ve Şehir Alt Metinler Açısından Bir İnceleme

HİLAL TÜRKOĞLU ŞAŞMAZEL:  Hibrit Kito SAN/ Doku İskelelerinin Elektro-Eğirme Tekniği ile Üretimi  ve Hücre Kültürü Uygulamaları 

HÜLYA ALP: RTÜK, Medya ve Kadın Programları

DOÇ. DR. ULVİ KESER: Kıbrıs Türk Mücadele Tarihinde Bilinmeyenler ve Cesur Bir Türk Kadını  

SÖYLEŞİLER

HÜLYA ALP; Medyada  kadının toplumdaki yeri nedir, kadın üreten mi yoksa tüketen midir. Ya da salt güzel, fedakar anne veya    kocasının sözünden çıkmayan eş midir?  Kadın programlarında, reklamlarda, TV dizilerinde ve haberlerde kadın nasıl verilmekte. Üzerinde çok tartışılan bu konuları konuşmak üzere Radyo Televizyon Üst Kurul Üyesi Sayın Hülya Alp’le “MEDYA VE  KADIN” konusunda zevkli bir  söyleşi gerçekleştirdik. İlgiyle okunacağını umarız.

PROF. DR. GÜLHAN ÖZBAYOĞLU; Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı. Devlet ve Vakıf Üniversiteleri ile ilgili görüşleri şöyle;  “...Devlet üniversiteleri gibi vakıf üniversiteleri de yüksek düzeyde eğitim-öğretim, araştırma, yayın, danışmanlık yapmak, teknoloji üretmek, bilgisini toplum yararına dönüştüren kaliteli insan yetiştirmek üzere kurulmuş yükseköğretim kurumlarıdır........Üniversiteler hedeflerini belirleyerek eğitim-öğretim veya araştırma üniversitesi olma yolunda alt yapılarını ve akademik  kadrolarını planlamalı ve geliştirmelidir.....”

HİLAL TÜRKOĞLU ŞAŞMAZEL: 2009 yılı Genç Bilim Kadını Ödülü sahibi. Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği Bölümünün genç dinamik öğretim üyelerinden. Konuşurken canlı ve hareketli ve o dinamizmini size de yansıtıyor...”İş ve özel hayatı ayrı tutmak prensibi”ne karşı. Hatta konferans verirken beyninde Tango müziğini hissedebiliyor ya da hamur işlerini yaparken uygulamayı düşündüğü doku iskelelerinin formlarını uygulayabiliyor.

İLKER BAY: İlker Bay, Bilgi İşlem Müdürü. Genç,  dinamik,   güler yüzlü ve pozitif bir karaktere sahip, doktorasının tez aşamasında. Çalışma arkadaşları da genç ve dinamik. Hepsinin hedefleri Bilgi İşlem Müdürlüğü hizmetlerinin geliştirilmesi. Yoğun ve stresli bir çalışma tempoları olmasına karşın güleryüzlü ve saygılı ilişkiyle çalışmalarını sürdürüyorlar. Tabii bu ortamın yaratılmasında Sayın Bay’ın katkısı yadsınamaz kuşkusuz.

NAZİF BERAT: Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi.. Çok yönlü çalışmaları var. Marro.ws’nin Türkiye sorumlusu, “Yerleşke2023” adlı ulusal eğitim ve gençlik dergisinde yazar olarak çalışmakta aynı zamanda Microsoft tarafından, “Microsoft Student Partner” seçildi.  Nazif Berat “…devlet gençlerine değer  veriyor , destek veriyor. Politikalarını ona gore yönlendiriyor. Bizde maalesef durumlar öyle değil.  Bu ülkenin sorunlarını gençlere bıraksınlar inanın çok güzel sonuçlar çıkacaktır. Ben böyle düşünüyorum.,,, Ben zaten hep “Veren el toplayan eldir” sözünü hayatımda uygulamaya çalıştım…”   Geleceğe yönelik hedeflerine ulaşabilmesi için doğru bir ilke ile yola çıkmış “…Sürekli okumak, araştırmak yeni şeyler öğrenmek günümüz dünyasında diğer global rakiplerimizle yarışabilmemiz için artık şart. Sadece okula gel-git bence yeterli değil. İş dünyası cidden çok zor…”

EDEBİYAT KÖŞESİ:

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU: O her zaman gelenek ve göreneklerinden yararlanmayı bilen kendi kültürünü özümsemiş ve ayrıca diğer kültürlere de açık bir sanatçıdır. “Üç Dil” adlı şiiriyle.” Öğrendiğin her kelime seni daha da ileriye götürecek her dilde başka bir kültürün içinde bulacaksın kendini” der.