Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Akademik Etkinlikleri

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan Değişen Sistemi Anlattı…

1. Ulusal Kıbrıs Sempozyumu’nda Sorunlar ve Çözümler Tartışıldı

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 90.Yılı Etkinlikleri

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan Değişen Sistemi Anlattı…


 

 

 

 

 

Üniversitemiz tarafından 13 – 14 Aralık 2009 tarihlerinde Kızılcahamam Patalya Termal Otel’de düzenlenen ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın gerçekleştirdiği "Değişen ÖSS Sistemi ve ÖSS 2010" konulu konferansa Türkiye çapından yüze yakın rehberlik hocası katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu katılımcılara teşekkür ederek, yeni sistemin anlaşılması amacıyla düzenlenen bu programın önemine dikkat çekti ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

2010 ÖSS sistemi hakkında detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Ünal Yarımağan, yeni sınav sisteminin kapsadığı alanlar açısından 2009 yılındaki sınavdan çok farklı olmayacağını, dolayısıyla hazırlık aşamasında öğrencilerin çok zorlanmayacağını ifade etti.

Prof. Dr. Ünal Yarımağan; YGS diye adlandırılacak olan sınavın birinci aşamasının adayların tümü için zorunlu olacağını belirterek, ikinci aşama sınavı olan LYS'nin beş ayrı sınav içereceğini ifade etti. Hesaplanan puan türlerinin arttırıldığına dikkat çeken Yarımağan, Sayısal 1 diye adlandırılan puan türünün matematik ve fen olarak iki farklı kategoride hesaplanacağını, Sözel 1 puan türünün ise Türkçe ve Sosyal Bilimler olarak ayrıca değerlendirileceğini belirtti.

Üniversitelerden gelen taleplere göre puan türlerini belirlediklerini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ünal Yarımağan, lisans programları için gerekli olan bilgi ve yeteneğe sahip öğrencileri belirlemek için uğraşılacağını kaydetti.

2010 yılında sınav ve okul programlarının değer aralıklarının 100 ve 500 arasında hesaplanacağını kaydeden Yarımağan, okul birincilerinin eşitlenebilmesi açısından bu öğrencilerin tümüne 500 puan verileceğini söyledi.
Birinci aşama sınavı sonunda belirlenecek taban puanını geçecek olan öğrencilerin önlisans ve açıköğretim programlarını tercih edebileceğini, belirlenecek ikinci taban puanını geçen öğrecilerin ise ikinci sınava girebileceklerini, üçüncü taban puanı geçenlerinse ilk aşama sonucuna göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerine değindi. İkinci aşama sınavı olan LGS'nin beş aşamasından hangisine gireceğine adayın kendisinin karar vereceğini söyledi.

Öngörülen sınav tarihleri ve yerleri konusunda da bilgiler veren Yarımağan, 2010 yılı Haziran ayının ilk iki hafta sonunda sınavların yapılmasının planlandığını ve ikinci aşama sınavlarının sadece il merkezlerinde gerçekleştirileceğini, sınavın başlama saatinin, ilçelerden ulaşımın rahat olması için saat 10:00 olarak belirlendiğini söyledi.

Konferansın sonundaki soru cevap kısmında soruları yanıtlayan Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sorulan bir soru üzerine; ilk olarak ABD'de başlanan çoktan seçmeli sınav sistemine artık sadece ülkemizde devam edildiğini belirterek, öğrencilerin bilgi ve yorumlarıyla yanıtlayacakları açık uçlu sınav sistemini de önümüzdeki yıllarda uygulamaya koymayı planladıklarını belirtti.

Konferans sonrasında program, Atılım Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neşe Üner Alkan tarafından "Mesleki Rehberlik: Bütüncül Bir Yaklaşım" konulu seminerin ilk bölümü ile devam etti. 14 Aralık 2009 Pazartesi günü II. Bölümü gerçekleştirlen workshop çalışmasının ardından program sona erdi.

 

1. Ulusal Kıbrıs Sempozyumu’nda Sorunlar ve Çözümler Tartışıldı

Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulmak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum kesimi lideri Hristofyas arasında yeniden başlatılan müzakere süreci öncesinde adada yaşanılan son durumu değerlendirmek, bugüne kadar yaşanılanları hatırlamak ve sorunla ilgili çözüm önerileri üretmek amacıyla Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından 12-13 Kasım 2009 tarihinde Atılım Üniversitesi 1. Ulusal Kıbrıs Sempozyumu düzenlenmiştir.

Sempozyum kapsamında ayrıca Kıbrıs'ta özellikle 1 Nisan 1955 tarihinden itibaren EOKA tarafından yaratılan tedhiş sürecinin de gözler önüne serildiği Doç.Dr. Ulvi Keser'e ait Kıbrıs arşivi ve koleksiyonundan derlenen "1955-1974 Kıbrıs Türk Mücadele Tarihi" ve "Kıbrıs'ta Posta Faaliyetlerinde Rum Propagandası" başlıklı iki ayrı koleksiyondan oluşan bir sergi de açıldı. Serginin açılışıyla ilgili olarak PTT Genel Müdürlüğü tarafından 9 Kasım 2009 tarihinde Atılım Üniversitesi Yerleşkesi'nde sadece bir güne mahsus olmak üzere geçici PTT şubesi açıldı ve sergiyle ilgili olarak "1. Atılım Üniversitesi Kıbrıs Sergisi 9 Kasım 2009" ibareli özel gün damgası uygulaması vuruldu.

Aşağıda koleksiyondaki belgelerden bazıları yer almakta:

  

 

 

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 90.Yılı Etkinlikleri

"ATATÜRK ve ANKARA" adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı  Prof. Dr.Mustafa SAFRAN 28 Aralık 2009 tarafından, Pazartesi Seyhan Cengiz Turhan Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Konferanstan sonra Yrd.Doç. Dr. Cenk GÜRAY yönetiminde Atılım Bağlama Topluluğu ve Solistleri tarafından Ankara Türküleri icra edildi.

 

 


"ANKARA YÖRESİ OYUNLARI"  gösterisi Ankara Kulübü Derneği üyelerinden oluşan Seymen Gubu tarafından gerçekleştirildi.
 

 

Sergi: "POSTA PULLARINDA BAŞKENT ANKARA"
(VEHBİ KOÇ VE ANKARA ARŞ. MERKEZİ)

Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu sergide açılan hatıra defterini doldurdu.