Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Kütüphanemiz Çalışmaları

ÜNİVERSİTEMİZ KÜTÜPHANESİ ÇALIŞMALARI

Kütüphanemizde yapılan çalışmalar hakkında siz araştırmacılarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırladığımız  aşağıdaki dokümanı bilgilerinize sunuyoruz.

 

DERME; Ebrary veri tabanındaki E-Kitaplar MİLAS Kütüphane Otomasyon Sistemine entegre edilmiştir. Ba bağlamda kütüphanemizin derme sayısı aşağıdadır.

06.01.2009 tarihi itibariyle;

            Kitap sayısı; 87.276  (Basılı, 45,100  e-kitap, 42.176)

            Dergi Sayısı: 17.493 ( Basılı, 1593  e-dergi, 15.900)

 

PROXY-SERVER: Üniversitemiz mensupları ve öğrencilerimiz evlerinden de Veri Tabanlarına ulaşabilirler. Bununla ilgili detaylı bilgi “Bilgi İşlem Müdürlüğü Web sayfası”ndan edinilebilir.

 

FEDERE TARAMA: Veri tabanlarindaki mevcut bilgilere  “federe  tarama” ara yüzünden ulaşabilirsiniz. (Konu, makale adı, konu başlığı, anahtar sözcükler).

 

AÇIK ARŞİV çalışmalarımız kapsamında uluslararası indeksler olan  OAIster, ROAR, OpenDOAR da indekslenmektedir Indekslerin web sayfaları görüntüleri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. 

 

KURUMSAL VE AÇIK ARŞİV ÇALIŞMALARI

Atılım Üniversitesi Kütüphanesi olarak 2005 yılından beri sizlere sunduğumuz Kurumsal Arşiv çalışmamız 2009-2010 öğretim yılı ile birlikte kütüphanemiz tarafından temin edilen Açık Erişim Sistemi ve Dijital Arşiv Sistemi programları ile iki farklı sitede sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

 

Dijital Arşiv Sisteminde Kurumsal Arşiv sitemizde yer alan materyallerden Atılım Üniversitesi’nde düzenlenen konferanslara ait metin, video ve resimler, Atılım Üniversitesi hakkında yayınlanan gazete haberleri yer alacaktır. (Çalışmalar devam etmektedir)

Açık Erişim Sisteminde ise ilk etapta,

 • Yayınlanmış makaleler,

 • Yayınlanmış bildiriler,

 • Yayınlanmamış Bildiri/Toplantı tutanakları,

 • Yayınlanmamış makale,

 • Tezler,

yer almaktadır.

Çalışmamızın ikinci aşamasında;

 • ISI-WOS’ta yer alan bildiri metinleri,

 • Basılmamış konferans metinleri

 • Kitap içi bölüm

 • Ders notları

 • Proje raporları

 • Kitap(Atılım Üniversitesi Yayınları)

türünde yayınlar ise elde edildikçe Açık Arşiv Sistemi’ne eklenecektir.

Sistem nasıl kullanılacak?

 

Hazırlanan sistemde kendi kendinize arşivleme yapabileceğiniz gibi site yetkililerine e-posta yolu ile ulaştıracağınız makalelerinizi de arşivleyebilirsiniz.

Untitled-1.png

Untitled-2.png

Üye girişi kısmında yeni üye olarak sisteme dâhil olabilirsiniz. Üyelik otomatik olarak başlatılmamaktadır. Onay mekanizmasından geçen üyelerimiz sisteme yayınlarını kendi sorumlulukları altında ekleyebilirler.

yayınekleme.png

yayınekleme2.png

makaleekleme.png

 

Bir eser kütüphaneci tarafından onaylandıktan sonra düzeltilemez onay süresi içerisinde düzeltme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Web adresimiz: http://acikarsiv.atilim.edu.tr/

Üniversitemiz Kütüphanesi; Açık Erişim Sistemi yeni programı ile , SHERPA ve  http://www.openarchives.org/  gibi bilimsel bilgiye açık erişimi destekleyen uluslararası kuruluşların kabul ettiği standartlarda yayın yapmaktadır. 


İNDEKSLENMEKTE OLDUĞUMUZ ULUSLARARASI AÇIK ERİŞİM SAYFALARININ GÖRÜNTÜLERİ

OAIster ; (1139 Sistemde toplam 23,094,888 adet kayıt tarama imkanı veren bir Açık Erişim tarama sitesidir.)

 

ROAR (Açık Erşim Sistemleri Toplam Kayıtları Rehberi ), 

 

OpenDOAR(Açık Erişim Sistemleri Rehberi ) Open Acess Citation database

 

 

 

 


ÖĞRENCİLERİMİZE ZORUNLU KÜTÜPHANE EĞİTİM SEMİNERLERİ KONDU

Üniversitemiz kütüphanesinin öğrencilerimiz tarafından bilinçli olarak kullanılmasına yardımcı olmak amacıyla zorunlu eğitim programları konmuştur.

üniversitemiz kütüphanesinin öğrencilerimiz tarafından bilinçli olarak kullanılmasına yardımcı olmak amacıyla zorunlu eğitim programları konmuştur.

Bu bağlamda,  Endüstri Mühendisliği, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerine kütüphanedeki son gelişmeler hakkında seminer verilmiştir.

Seminerlere öğretim üyeleri de katılmışlardır.   

Sınavların bitiminden sonra 2. Dönemde seminerlere devam edilecektir.