Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Kütüphanemiz Duyurular

OTOMASYON SİSTEMİ DEĞİŞİKLİĞİ

Üniversitemiz kütüphanesi gelişen bilgi teknolojileri doğrultusunda kendini yenilemeye devam ediyor. Bu bağlamda kütüphanemiz kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek amacıyla kuruluşundan beri kullanmakta olduğu otomasyon sistemini daha çağdaş bir yazılımla değiştirmiş bulunmaktadır.

Kütüphanemiz, yeni satın aldığı otomasyon sistemi ile kullanıcılarına sunduğu hizmetlerin kalitesini artırma gayretindedir. Yeni sistemimiz ile birlikte daha iyi tarama sonuçları, kişisel bilgilerin tutulması ve görüntülenmesi, kendi kendine ödünç kitap süresinin uzatımı ve daha detaylı tarama seçenekleri gibi yeniliklerle kullanıcılarımızın bilgi ihtiyaçlarını en etkin şekilde karşılamaya başlamıştır.

Yeni otomasyon programı hakkında daha detaylı bilgi almak için kütüphanemiz ana sayfasından "kullanıcı eğitimi" linkini tıklayınız.

EVDEN KÜTÜPHANEYE ERİŞİM (PROXY SERVER)

Atılım Üniversitesi Kütüphanesinin kullanıcılarına yeni hizmeti olan PROXY SERVER kullanıma açılmıştır. Kütüphanemizin satın almış olduğu Veri Tabanlarına kampus dışından da erişimi sağlayan bu sisteme dahil olabilmek için üniversite e-posta adresiniz yeterli olacaktır.

proxy.atilim.edu.tr adresinden sunulmaya başlayan bu hizmet için yapılması gereken ilk şey Internet Explorer da yer alan Araçlar - Internet seçeneklerini tıklamak ve açılan pencerede bulunan Bağlantılar menüsü tıklamaktır. Daha sonra Yerel Ağ Ayarları (LAN)seçilir. Yerel Ağ Ayarları (LAN) penceresinde yer alan proxy sunucu seçeneğindeki kutucuk tıklanır ve adres kısmına proxy.atilim.edu.tr bağlantı noktası kutucuğuna ise 3128 yazılarak  Tamam  butonuna basılır. Bu işlemler yapıldıktan sonra Internet Explorer yeniden başlatılır ve adres çubuğuna  www.atilim.edu.tr  yazılarak üniversite ana sayfası açılır bu sırada karşınıza çıkan şifre alanına üniversite e-posta adresi  ve şifresi yazılır (Örnek: oorhan@atilim.edu.tr e-posta adresinin ilk kısmı olan oorhan'ı ID bölümüne e-posta şifresi de password kısmına yazılır) ve böylece kampus üzerinden internet bağlantınız oluşturulur.

ÖDÜNÇ ALIP VERME KURALLARI

Bültenimizin 16. sayısında kütüphanemizin ödünç verme biriminde yapılan değişiklikler ve son güncellemeler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Ödünç verme birimimizde Ocak 2008 tarihinden itibaren yapılandırma sürecine girilmiştir. Bu sürecin ilk aşamasında, öncelikli olarak yeni bir kütüphane otomasyon sistemine (MİLAS) geçilmiştir. İkinci aşamada ise, kütüphane ödünç verme kuralları yeniden düzenlenmiştir. Düzenlenen bu yeni kuralları aşağıda görebilirsiniz:

 

Ödünç Verme İlkeleri :

 • Kullanıcılar ödünç işlemleri esnasında ilgili kimliklerini (öğrenci kimlik kartı / personel kimlik kartı) göstermek mecburiyetindedirler.
 • Öğrencilere en fazla 3 kitap verilir.
 • Öğrenciler için kitap uzatma süresi 3’tür.
 • Kitapların ödünç verilme süresi 15 gündür.

ü  Ödünç alınan kitap için başka bir öğrenci talepte bulunursa süre uzatımı yapılmaz ve 15 gün geçtikten sonra kitabın kütüphaneye teslimi istenir. (E-posta, telefon v.b. ile)

ü  Telefon, e-posta ile 3 kere süre uzatımı yapılabilir. Kullanıcının ekstra bir durumu söz konusu ise (proje hazırlama, tez sunma v.b.), kitabın kütüphaneye getirilmesi şartıyla 4. uzatma yapılabilir.

 • Akademik ve idari personele 10 kitap verilir.
 • Akademik ve idari personel için kitap uzatma süresi 5’tir.
 • Kitapların ödünç verilme süresi 30 gündür.

ü  Akademik ve idari personelin süre uzatma talebi, bir başka isteyen yoksa isteğe göre uzatılabilir.

 • Üzerinde süresi geçmiş kitap bulunan kullanıcılara, kitaplar kütüphaneye teslim edilene kadar yeni bir kitap verilmez.
 • Süresi geçmiş kitaplar için ceza bedeli günlük 0,25 Kuruş’tur.
 • Yayın kaybı durumunda,

v  Kaybolan yayının aynı basımı ya da üst basımı getirilir. (Buna ek olarak kaybolan yayının süresi geçmiş ise, günlük ceza bedeli de makbuz karşılığında alınır.)

 • Kaybolan yayın kullanıcı tarafından piyasada bulunamıyor ise;

v  Türkçe yayınlar için, kaybolan kitabın o günkü piyasa fiyatının 3 katı,

v  Yabancı yayınlar için, kaybolan kitabın o günkü piyasa fiyatına ek olarak %50 fazlası makbuz karşılığı kütüphane tarafından alınır.

Reserve Kitaplar İçin Ödünç Verme İlkeleri :

 • Reserve kitaplar saat 16.00’dan sonra, ertesi gün 10.00’a kadar getirmek kaydıyla  kullanıcıya verilir. 
 • Kullanıcı aynı anda en fazla 2 adet reserve kitap alabilir.
 • Reserve kitap alan kullanıcı aynı kitabı almak isterse; sabah kitabı kütüphaneye teslim etmeli, 16.00’dan sonra aynı işlemleri yaptırıp kitabı yeniden ödünç almalıdır. (Akademik personel için de bu kural geçerlidir.)
 • Süresi geçmiş reserve kitaplar için ceza bedeli saat başı için 5 TL’dir.

Ödünç Verme Birimi