Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Gençlik Parkı 2

Ömer Orhan

...'Atatürk de İftihar Ederdi'...?

Ankara'mızın 1994 yılından bu yana Belediye Başkanlığı görevini yapan Sayın Gökçek, 6 Mayıs 2005 tarihinden beri "Gençlik Parkı Revize Planı" ile kapalı tutulan Gençlik Parkını, geçtiğimiz Ağustos ayında nihayet açtı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kent parkı ve çağdaş Cumhuriyet Başkentinin göz bebeği olan Gençlik Parkı'nın  kapalı kalması tüm kalpleri yaralasa da yeni hali de Ankaralı için tam bir hayal kırıklığı oldu.

Yeni düzenleme ile 'Aile çay bahçesi' kıvamına getirilen ve içerisinde özgün hiç bir şey barındırmayan bir park havasına bürünen Gençlik Parkı modernize adı altında taşıdığı tüm Çağdaş Başkent emarelerinden yoksun bırakılmış durumda.

Sanat adına hiç bir izin bulunmadığı, mimari adına metal yığınlarının heyula gibi dikildiği, içkisiz mekânlarının çatılarında “membran çardak” denilen –ve her nasılsa son derece modern olarak kabul edilen- tuhaf ve aidiyetsiz tentelerin kullanıldığı bir park haline getirildi. Ankara’da şimdiye kadar yapılan tüm 'Rekreasyon Alanı' çalışmaları gibi bir örnek ve kişiliksiz bir park yaratıldı.

Önceleri göz önünde olan heykeller  zar zor kıyıda köşede konacak bir yer bulabilmişler. Sandallar kayıp, çay bahçeleri suskun, büfeler kapalı.

Gençlik Parkında  modernleşme adına eskiye ait ne varsa kaldıran bir anlayışla yapılan bu yenileme çalışmaları sonucunda geriye ne kaldı diye insan merak ediyor.

Sizler için gezdim. Gezim sırasında zihnim bir o tarafa bir bu tarafa gidip geldi ama bir türlü kendimi rahat hissedemedim parkta. Oysaki daha önce de gelip buralarda dolaşmıştım ama bana yakınlık veren bir şey kalmamış.

Sanki bir şey eksik, sanki bir şey koparılmış alınmış içinden de asla eskisini yakalayamayacaksınız havası var. Evet, bende fark ettim bu park yeni. Tas tamam yeni. Gençlik Parkı'nda Ağaçlar, havuz ve göl hariç her şey yeni. Hatıralar, yenileme çalışmalarıyla silinip süpürülmüş Gençlik Parkından

Parkın açılışında konuşan yöneticilerimizin park hakkında çok büyük iddiaları var. Bu iddiaların yer aldığı birkaç gazete haberini sizlerle paylaşmak isterim:

Gençlik Parkı Yeniden Doğdu…*

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek modern bir görünüme kavuşturulan Gençlik Parkı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Gençlik Parkı’nın açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Başbakan yardımcıları, bakanlar, Yargıtay Başkanı, YÖK Başkanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek, Ankara Valisi, milletvekilleri, bazı ilçe belediye başkanları, davetliler ile on binlerce Ankaralı katıldı. Başbakan Erdoğan, yeniden düzenlenen Gençlik Parkı’nın Ankara’nın nefes borusu haline geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Eğlence mekanlarıyla, çocuk parklarıyla, kafeleri, tiyatro ve havuzlarıyla şu anda içinde bulunduğumuz Gençlik Parkı, atıl hale gelmişti, yok olmuştu. Ama şimdi restore edilerek, çok daha farklı hale getirilerek, yeni ilavelerle Ankara’nın güç kaynağı, nefes borusu haline geldi. Nasıl Londra’da Hyde Park, Newyork’ta Central Park varsa Ankara’da da Gençlik Parkı var. Hyde Park Londra’nın, Central Park Newyork’un simgesi haline gelmiş. Altın Park da Ankara’da bir başka güzellik. İşte Gençlik Park’ı da bunlardan bir tanesi. Mogan Parkı da öyle. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, Ankara’da yaşayan pek çok kişinin Gençlik Parkı’nda hatırası bulunduğunu kaydederek, bir zamanların en gözde olan parkının bir süre sonra maalesef sarhoşların, serkeşlerin gezindiği yer haline geldiğini söyledi. Bu nedenle yaklaşık 15-20 yıldır parka ailelerin gelmediğini anlatan Başkan Gökçek, “İşte bugün Gençlik Park’ı ilk zamanki kimliğine dönüyor” dedi.

*http://www.ankara.bel.tr/Haberler/genclik_parki_310809.aspx

 

Gökçek: Atatürk yaşasaydı Ankara’yla iftihar ederdi*

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ‘’Atatürk sağ olsaydı Ankara’nın mevcut durumuyla iftihar ederdi’’ dedi.

Ankara'nın Başkent Oluşunun 86. yıl dönümü dolayısıyla Gençlik Parkı Kültür Merkezi'nde resepsiyon verildi. Gökçek, burada yaptığı konuşmada, Ankara'nın başkent oluşunun, Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankaralılara hediyesi olduğunu belirtti.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''Atatürk sağ olsaydı Ankara'nın mevcut durumuyla iftihar ederdi'' dedi.
Belediye olarak Ankara'ya her yıl bir şeyler katabilmek için uğraştıklarını ifade eden Gökçek, ''Ankara'nın Avrupa kenti olması için çalışıyoruz. Bunda başarılı oluyoruz ki Avrupa'dan ardarda ödüller alıyoruz. Atatürk sağ olsaydı Ankara'nın mevcut durumuyla iftihar ederdi'' dedi.

*http://www.hurriyet.com.tr/ankara/12692452.asp?gid=140

Yukarıda sözü edilen açıklamalar sizce ne kadar gerçekçi?  Yılda ortalama 24 milyon insanın ziyaret ettiği “Central Park”a ya da 16. yüzyıldan beri Londra’nın yaşam alanı ve dünyanın en ünlü parklarından birisi olmayı sürdüren “Hyde Park”a öykünen bir Gençlik Parkı mı yaratıldı da haberimiz yok?

Köşe başlarını tutmuş heykellerin yerinde yeller esiyor. Havuzda salına salınan gezen sandalları görmek ne mümkün yâda ada restoranda yemek yerken kulağınıza gelecek su sesini duymanızın imkânı yok artık Gençlik Parkında.

Oysa “Central Park” ya da “Hyde Park”ın her köşesinde bir sanat etkinliği ya da bir sergi karşılar sizi.. Gençlik Parkımızda ise içkisiz aile çay bahçeleri var artık.

1943’te açılan Gençlik Parkı ile 2009’da yeniden açılan parkın ne gibi bir benzerliği var? Ya da Gençlik Parkı ile örnek gösterilen diğer anıtsal parkların şehirlerine ve halklarına kattığı değer ile “Yeni Gençlik Parkı” arasında bir bağlantı mı var?

Sanırım bu soruların cevabını size söylememe gerek yok. Ankara Belediyesi tarafından 2005 yılında yenileme amacıyla kapatılan Gençlik Parkı, 30 Ağustos 2009’da kapılarını Ankaralıya açtı. Bu dört yıl içinde yapılanları görünce geçen onca sürenin sadece onarım için harcanmadığı akla geliyor. Geçen yıllar hatıraların üzerini kaplamak için kullanılmış gibi. Eski Gençlik Parkı anıları da olmasa benzer yönlerini hatırlayamayacağımız bir Gençlik Parkı var karşımızda artık. 

Gençlik Parkı'nı yakın zamanda gezerseniz parkın geçmişine dair hiç bir yazı veya hatırlatma tabelası görmeniz mümkün değildir. Girişte ilk karşınıza çıkan tabela ise Belediye Başkanı Gökçek'in Parkı Ankaralılara armağan edişi hakkındaki kitabedir. Bununla beraber biliyoruz ki Gençlik Parkı'nda yapılan tüm çalışmalar bir yenileme çalışmasıdır.

Kent parkı anlayışı ve Cumhuriyet inancıyla inşa edilen park için yapılan hummalı çalışmalar 1936 tarihinde başlar. Parkın hazırlanması için anlaşılan tasarımcı  ise Fransız Theo Leveau’dur. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gençlik Parkı’nın inşası için 600 bin lira tahsis edilir. O yıllarda nüfusu 122 bin 270 olan ve çevresi boş araziyle çevrili, susuzluk çekilen Ankara için park öylesine önemli bir projedir ki, her türlü fedakârlık göze alınır. O yokluk yıllarında bin bir güçlükle yapılan Gençlik Parkı  yenilenmiştir, hiç yoktan yapılmamıştır ama buna ait hiç bir bilgi bulunmamaktadır.

Böyle büyük bir parkın ve Cumhuriyetin temelleriyle özdeş bir yapının geçmişi ve geçmişten günümüze getirdikleri hakkında bir bilginin bulunmaması bazı düşüncelerin oluşmasında temel teşkil ediyor. Böyle bir düşünceye sahip olan CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş aşağıda yer alan habere konu olan soru önergesini Meclis'e vermiştir.

Gençlik Parkı’nda Atatürk’e ne oldu* 

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, beş yıl önce tadilat gerekçesiyle kapatılan ve hizmete açılmadan önce girişteki ışıklı Atatürk panosu kaldırılan Gençlik Parkı’nı TBMM gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren Ateş, “Panonun kaldırılması, Atatürk’ü devrimlerini ve eserlerini, unutturma gayretinden mi kaynaklanmaktadır” diye sordu.
Gençlik Parkı’nın yenilenme çalışmaları gerekçesiyle 2005 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatıldığını hatırlatan Ateş, parkın ancak 31 Ağustos 2009 tarihinde açılabildiğini kaydetti.
Parkın yeni görüntüsünde tarihi dokuda ve yeşil alanlarda ortaya çıkan tahribat ve azalmanın dikkat çektiğini kaydeden Ateş, “Bununla birlikte parkın ana giriş kapısının hemen arkasında yer alan ışıklı Atatürk panosu ve altında bulunan ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısının kaldırılması Ankaralıların büyük tepkisine neden olmuştur” dedi. Ateş, Gençlik Parkı’yla ilgili şu soruları yöneltti:
Beş yılda ne yapıldı
“Gençlik Parkı’nda yapılan çalışmalar neden beş yıl gibi uzun bir sürede tamamlanmıştır? Geçen bu süre içerisinde Ankara’da kaç yeni park hizmete açılmıştır?
Beş yıllık süre içerisinde Gençlik Parkı’nda yapılan işler ve düzenlemeler nelerdir? Hangi firmalara ihale edilmiştir? İhale, işe başlanma ve bitirilme tarihleri nedir? İşin uzaması nedeniyle ceza kesilen firma var mıdır? Ceza miktarı nedir?
Gençlik Parkı’nın girişindeki kapının hemen yanında yer alan, ışıklı Atatürk panosu neden kaldırılmıştır? Gençlik Parkı Atatürk panosunun unutturulması için mi beş yıl boyunca açılmamıştır?
Gençlik Parkı’nda bir kaide üzerinde Belediye Başkanının imzası yer aldığı halde neden bir Atatürk heykeli veya büstü bulunmamaktadır? Bu durum AKP zihniyetinin bir yansıması mıdır?
Gençlik Parkı’nda bulunan ışıklı Atatürk panosunun kaldırılması, Atatürk’ü devrimlerini ve eserlerini unutturma gayretinden mi kaynaklanmaktadır? Bu parkımıza, başkentimize yakışır bir Atatürk heykeli ne zaman konulacaktır?”

*http://www.hurriyet.com.tr/ankara/12636250.asp?gid=140

Cumhuriyet temelli Gençlik Parkının yerinde yeller esiyor. Yeni Gençlik Parkının temeli ne diye sorarsanız bir cevabım yok. Bu cevabı ve yıllardır Ankara üzerinde oynanan oyunları görme zamanı geldi de geçiyor. Ankara’nın Ankara olmasındaki temel taşlar teker teker sökülüyor ve Ankaralılar buna seyirci kalmakta diretiyor.

Son bir soru ile bu yazımı noktalamak istiyorum. Bir sonraki 'Rekreasyon Alanı' sizce neresi olacak?

 Benim cevabım bende saklı. Ya sizinki?