Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Yansımalar

TRABZON OF’TA,
HER AY 26 OKULDA EN ÇOK KİTAP OKUYAN 26 ÇOCUĞA
ALTIN VE KİTAP ÖDÜLÜ

 

Karadeniz sahilinde Trabzon’un sevimli kasabası Of, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmış. Tuncay Sonel, kasabanın aydın, yenilikçi ve birçok projeler üreten kaymakamı. Aldığı birçok ödüllerin yanısıra,  Trabzon Valisi Nuri Okutan, Of İlçesi’ndeki Eğitim Çalışmalarından dolayı Kaymakam Tuncay Sonel’i Takdirname ile ödüllendirdi. İnfomag Dergisi’nin Mart 2009 sayısında da Türkiye’nin Geleceğine Yön Verecek 100 İsim arasında gösterildi

Öğren Okuma Yazmayı Al Altınlı Diplomayı, Oku Kitabını Al Altınını, Evde Ders Çalışma Masası, Berber, Kuaför, Kahvehanelere Kütüphane projeleri hayata geçirildi.

Oku Kitabını Al Altınını projesi ile de Of merkez, kasaba ve köylerindeki toplam 26 okuldan her ay en fazla kitap okuyan 26 öğrenciye her ay altın ve kitap ödülleri düzenli şekilde verildi. Her ay öğrenciler kendi alanlarında ünlü simalarla buluşturuldu. Geçen aylar altın ve kitap dağıtımı törenine Muzaffer İzgü, Bestami Yazgan, Trabzonsporlu Alanzinho ve Ceyhun Gülselam davet edilmişti.Mayıs’ta en çok kitap okuyan öğrencilerin altın ve ödüllerini eğitim gönüllüsü Vali Nuri Okutan ve İl Milli Eğitim Müdürü Yavuz Selim Sandıkçı vererek okumanın öneminde bahsetti. Of Kaymakamı Tuncay Sonel bu projenin gelecek eğitim ve öğretim yılında da devam edeceğini,amaçlarının okumayı teşvik ederek,bilgili ve güçlü nesillerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti.

Yine okuma kampanyaları çerçevesinde Of Kaymakamlığı ve Of Belediye Başkanlığı’nca daha önce Trabzon –Of arasında çalışan otobüslere kitaplıklar yaptırılmış, böylece yolcuların 40 dakikalık yolculuklarını kitap okuyarak geçirmeleri sağlanmıştı. Bu çalışmanın başarılı olmasından sonra şimdi de Kaymakam Tuncay Sonel’in hazırlattığı projeyle Of merkezinde ve köylerinde 24 berber,7 bayan kuaförü ve 51 kahvehane ve çay ocaklarına kitaplıklar oluşturulmaya başlandı. Yine Kaymakamlıkça yaptırılan bu kitaplıklara öğretmenlerin seçtiği eserler konuldu.Projeden memnun olan esnaf düşünenlere ve yapanlara teşekkür ederiz,gerçekten okumanın yaşı,yeri ve zamanı olmaz diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

Of’ta ilginç ve güzel bir proje daha hayata geçirildi. İlçe merkez, kasaba ve köylerinde 692 ihtiyaç sahibi öğrenciye evde ders çalışabilecekleri özel ders çalışma masaları hazırlatıldı ve tatil öncesi öğrencilere ulaştırıldı.

Of Kaymakamı Tuncay Sonel,bu projenin hazırlanmasında yetim ve öksüz bir kız çocuğunun yazdığı mektuptan etkilendiğini,bu konuda sanayideki marangoz ustalarıyla görüşüldüğünü böylece onlara da iş verildiğini ve ustaların iki aydır ders çalışma masalarını yaptıklarını belirterek bu dağıtılan masaların öğrencilere güzellikler getirmesini diledi.Böylece yere yatarak,mutfak köşelerinde sağlıksız ortamlarda ders yapmak zorunda kalan öğrencilere biraz da olsa katkı yapıldığını ifade ederek masaları hazırlayan ustalar da teşekkür etti.

Kaynakça; Of Kaymakamlığı Resmi Sitesi.