Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

En İyi Öğrenci Okur, Seçkin Arsoy

Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi. Kütüphaneyi en çok kullanan ve kitap alan öğrenci. O’nun la aşağıdaki söyleşiyi gerçekleştirdik.

 
 

 

 

"...Açıkçası üniversiteye kadar kütüphane alışkanlığım yoktu. Elimdeki kaynaklar ile idare ederdim. Bundan daha fazlasına zorlayan bir durumda yoktu.

 Üniversitede kütüphaneyi sıkça kullanmaya başladım. Birçok farklı kaynaktan bilgi edinmek daha kalıcı oluyor..."

 

 

 

Sayın Arsoy, 2. dönemde kütüphaneyi en çok kullanan araştırmacımızsınız. Öncelikle kutlarız ve söyleşimizi kabul ettiğiniz için size teşekkür ederiz.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Seçkin Arsoy. 1987 Diyarbakır doğumluyum. İlk, orta ve lise’yi Ankara’da tamamladım ve 2005 yılında Atılım Üniversitesi'ni kazandım. Yazılım mühendisliğinde 3. sınıf öğrencisiyim. Önümüzdeki haziranda mezun oluyorum..

Neden Atılım Üniversitesi ve neden bu bölüm?

Açıkçası yazılım mühendisliği son sıralardaki tercihimdi fakat yeni ve güzel bir bölüm olması için hem atılım üniversitesini hem de yazılım mühendisliğini tercih ettim ve çok memnunum. Şimdi tercih yapsam ilk sıraya yazardım.

Genel olarak ülkemizdeki ilkokuldan üniversiteye kadar geçen dönemde eğitim sistemi hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Büyük bir sorun olarak görüyorum. Herkesin bu sorunu kabul etmesi ve yıllardır aynen devam etmesine izin vermesinin nedenlerini bilmiyorum. Ve gittikçe daha da vahim duruma geliyor en azından kendi dönemimde ilk ve orta okul seviyesi biraz daha düşüktü. Annem ilk okul öğretmeni ve artık ilkokul öğrencileri bile dershaneye gidiyor. Bu örnek yeterince açık sanırım.

Çok doğru, çok önemli bir soruna değindiniz, Bu düşüncenizi biraz açabilir misiniz

Yani demek istediğim şartlar zorlaştıkça öğrencilerin sırtındaki yükte şartlarla aynı oranda ağırlaşıyor.
Kütüphane ile ilk ne zaman tanıştınız ve eğitime ilk başladığınız yıllardan itibaren kütüphaneyi sık kullanır mısınız,

Açıkçası üniversiteye kadar kütüphane alışkanlığım yoktu. Elimdeki kaynaklar ile idare ederdim. Bundan daha fazlasına zorlayan bir durumda yoktu. Üniversitede kütüphaneyi sıkça kullanmaya başladım. Birçok farklı kaynaktan bilgi edinmek daha kalıcı oluyor. Bunun için kütüphaneyi çalışmalarım sırasında sık kullanırım. Ama kütüphanede ders çalışmam çünkü çok sessiz. 

Gözlemlediğim kadarıyla öğrenciler ödevlerini google dan kopyalıyorlar. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz.

Google’ın suçu olduğunu düşünmüyorum. İnternet çok büyük imkan ve kullanılması doğru ama bu da özgün kaynak sayısının azalmasına sebep olmamalı. Makul ölçülerde kullananlardanım. Ve böyle olmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum.

“...Benim düşünceme göre ne kadar zararlı olduğu tartışılsa da, internetin kullanımı azalmayacak aksine artacaktır. Bu da belirttiğiniz sorunların oluşmasına sebep olabilir fakat açıkçası çoğu kişi buna bende dahilim oturup tek tıklama ile araştırma yapmayı, yola koyulup kütüphaneye uğramaktan daha cazip bulacaktır...”

Evet ama; "Google da araştırmanızla ilgili bir milyarın üzerinde değerli veya tamamıyla yararsız sayfalara erişebilirsiniz. Web’i gözden geçiren veya hataları düzelten birisi bulunmamaktadır. İsteyen herkes istediği her şeyi koyabilmektedir. Bu bilgiler güncellenmemiş, eksik veya hatalı olabilmektedir. Bu nedenle Web’de araştırma yaparken bazı temel kriterleri dikkate almak zamanın boşa harcanmasını engelleyecek ve güvenilir bilgiye erişimde yol gösterici olacaktır.

Benim düşünceme göre ne kadar zararlı olduğu tartışılsa da, internetin kullanımı azalmayacak aksine artacaktır. Bu da belirttiğiniz sorunların oluşmasına sebep olabilir fakat açıkçası çoğu kişi buna bende dahilim oturup tek tıklama ile araştırma yapmayı, yola koyulup kütüphaneye uğramaktan daha cazip bulacaktır.

Şimdi birazda üniversitemiz kütüphanesi hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Kütüphanemiz ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyor mu?

Şuana kadar isteklerimi karşıladı. Tabiî ki eksiklik gören arkadaşlar vardır ama ben kendi adıma yeterli görüyorum ama kimse daha fazlasına karşı çıkmaz.

Kütüphanemiz ile öğrencilerimizin iletişimini değerlendirir misiniz?

Kendi adıma iyi olarak görüyorum böyle bir söyleşi yapılması bile güzel birşey.

Kütüphanemiz tarafından zaman zaman bölümlere tanıtım sunumları yapılmaktadır. Bu sunumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum. İnsanlarının ömrünü yaparak geçireceği şeyle alakalı bilgi sahibi olması en doğal hakları ve bunu sağlayan kişiler kesinlikle büyük yardım etmiş olur. Bunun için size teşekkür etmek doğru olur.

Üniversiteye ilk başladığınızdaki kütüphanemize bakış açınızla şimdiki bakış açınız arasında bir fark var mı?
Hayır yok çünkü beklentilerim çok yüksek değildi ve kütüphaneden memnun olduğum için bir hayal kırıklığına uğramadım. Ayrıca okulun en hızlı bilgisayarları kütüphanede. Bu da bir avantaj.

Hayalinizdeki kütüphane nasıl olmalı?

Biraz gürültülü. Ve teknolojik olarak gelişmiş olursa fena olmaz.

Öğrenciler kütüphanenin sessiz olmasını isterler ama siz gürültülü olmasından yanasınız. Değişik bir bakış açısı, Neden diye sormak isterim. Ayrıca teknolojik gelişmişlikten kastiniz nedir.

Bu tamamen benimle ilgili nasıl çok gürültülü ortamda konsantrasyon bozulması olabiliyorsa aynı şekilde hiç ses çıkmayan bir ortamda da insanın dikkati dağılabilir. Teknolojinin her alana yayıldığını düşünürsek, daha çok bilgisayar donanımlı, video ve ses destekli kaynaklar kütüphanelerde bulunabilir.

Dergimizin adı "e-bülten" ama kısa sürede kapsamlı bir dergi haline geldi. Türkiye'de ilk defa bir üniversite kütüphanesi böyle bir yayını gerçekleştiriyor. Dergimizin daha kapsamlı yayınlanması için eleştirilerinize ihtiyacımız var.

Dediğiniz gibi böyle bir ilkin gerçekleştirilmesinden herkes haberdar olmalı ve bu söyleşi yapılmadan önce benim ve birçok kişinin haberi yoktu sanırım. Bu bence büyük bir eksiklik. Daha çok kişiye ulaşılırsa daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Son olarak biraz da gelecekle ilgili hedeflerinizden söz edelim.

İlk hedefim üniversiteyi iyi bir not ortalaması ile bitirmek ondan sonra yurtdışında master yapmayı düşünüyorum. Master yaptıktan sonra iyi bir iş bulursam sanırım hedeflerimin yarısından fazlasını gerçekleştirmiş olurum. Diğer yarısı için biraz daha zaman geçmesi lazım.

Söyleşi için tekrar teşekkür ederiz ve gelecek günlerinizin aydınlık, mutluluk ve başarılarla dolu geçmesini dileriz

Ben teşekkür ederim görüşmek üzere.