Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Editörden

Nilüfer Ünal
nunal@atilim.edu.tr

NEDEN OKUMUYORUZ?

Bu sorunun cevabı kanımızca, “neden ezbere dayalı bir eğitim sistemi?” sorusuyla cevaplandırılabilir.

Üniversiteye gelene kadar ezbere dayalı bir eğitim sisteminin olması ve yalnızca ders kitaplarıyla yetinilmesi, araştırmaya dayalı, neden- niçin sorularının ve merak unsurunun bu eğitim sistemi içinde yer bulmaması, öğrenciyi kütüphaneden uzaklaştırmakta ve elindeki kitaplarla idare eder duruma getirmekte.     

Okumayı teşvik edici en önemli unsur MERAK dır. Ama toplumumuzda çocuğun merakını uyandırıcı ve düşündürücü çalışmalar yapılmamaktadır. “Nedenli sorular” a cevap arayacak kitaplara çocuklarımız küçük yaşta  yöneltilebilir. Örneğin sevimli  resimlerle  birlikte aşağıdaki sorular sorulup cevapları için kitaplara yönlendirilebilir.

Filler günde kaç saat uyurlar? Filler günde ortalama 2 saat uyurlar.

Hastalanmayan tek hayvan hangisidir? Hastalanmayan tek hayvan köpek balıklarıdır.

Timsahlar derine batabilmek için ne yaparlar? Timsahlar derine batabilmek için taş yutarlar.

En az kilo alan hayvan hangisidir? Bir istakoz 7 senede ancak yarım kilo alabilir.

Uçamayan tek kuş hangisidir? Penguen yüzebilen fakat uçamayan tek kuştur.  

Bir inek hayatı boyınca kaç bardak süt üretir? Bir inek hayatı boyunca yaklasık 200.000 bardak süt üretir.

Ülkemizde Okumaya teşvik edici girişimlerde yer almakta. Örneğin  Trabzon’un Of İlçesi Kaymakamı Tuncay Sonel,  “Öğren Okuma Yazmayı Al Altınlı Diplomayı, Oku Kitabını Al Altınını, Evde Ders Çalışma Masası, Berber, Kuaför, Kahvehanelere Kütüphane” projelerini  hayata geçirdi.

Oku Kitabını Al Altınını projesi ile de Of merkez, kasaba ve köylerindeki toplam 26 okuldan her ay en fazla kitap okuyan 26 öğrenciye altın ve kitap ödülleri düzenli şekilde veriliyor.  Yine okuma kampanyaları çerçevesinde Of Kaymakamlığı ve Of Belediye Başkanlığı’nca daha önce Trabzon –Of arasında çalışan otobüslere kitaplıklar yaptırılmış, böylece yolcuların 40 dakikalık yolculuklarını kitap okuyarak geçirmeleri sağlanmakta. Bu projelerle ilgili geniş bilgiye YANSIMALAR sayfamızdan ulaşabilirsiniz.   

Bu projelerinden dolayı Sayın Sonel,  İnfomag Dergisi’nin Haziran 2009 sayısında da Türkiye’nin Geleceğine Yön Verecek 100 İsim arasında gösterildi.

Okuma alışkanlığının çok düşük olduğu ülkemizde  Okumayı teşvik edici organizasyonların, gerek derneklerimize gerekse halk kütüphanelerine  büyük görevler düşüyor.

Dileriz gerek yazılı ve görsel basın yoluyla,  gerekse  kampanyalarla  toplumda ses getiren organizasyonlar gerçekleştirilir.  Hayal gücünün sınırı yok ve bu organizasyonlarda sponsor olacak kuruluşlarda çok.  Yeterki hedeflensin.

BU SAYIMIZDAN SEÇMELER

MAKALELER

TÜRKİYE BİLİMSEL YAYIN GÖSTERGELERİ : TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından hazırlanan “TÜRKİYE BİLİMSEL YAYIN GÖSTERGELERİ” başlıklı yayının 1981-2007 yılları arasını kapsayan  2. si   yayınlandı.

Bu yayının birincisine göre içerik özelliği; yayın ve atıf sayılarının kronolojik olarak irdelenmesi yerine, Web Of Science tarafından tanımlanmış 250 ayrı konu kategorisinde değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Böylece Türkiye’de, bilim politikalarında hangi bilim dallarında sayıdan çok bilimsel kaliteye önem verilmesi gerektiği görülecektir.

Makalede, Mühendislik ve Sosyal Bilimler alanında, yayınlanan makale sayıları ve  aldıkları atıf sayıları irdelenmiştir. Dikkati çeken bir nokta, bazı bilim dallarında çok az yayın olmasına karşılık atıf sayısı çok yüksektir. Örneğin, Sosyal Bilimler Alanında  “Psikoloji, Psikanaliz” kategorisinde; yapılan yayın sayısı 3, atıf sayısı ise 29 dur.  Ayrıca, Yayın sayısı 120.562 olan Türkiye’nin etki değeri ise  4,55’ tir.

İNGİLİZCE DİL EĞİTİMİNDE GELENEKSEL EĞİTİM VE YENİLİKLERİN HARMANLANMASI; Üniversitemiz Hazırlık Okulu Müdürü Aytuna Kocabıyıkoğlu, geçtiğimiz Mart ayında Sevilla’da geleneksel eğitime yeniliklerin katılması ve  özellikle teknolojide yeni gelişmelerden, eğitim alanında yararlanılması konuları üzerinde durulan konferansa katıldı.

Kocabıyıkoğlu,Teknoloji alanındaki yeni gelişmelerle geleneksel eğitimin harmanlandığı Konferansla ilgili izlenimlerini dergimiz için yazdı. Kendisine teşekkür ederiz.

SÖYLEŞİLER

HİLMİ ÇELİK (SABANCI ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE MÜDÜRÜ): Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi Müdürü Hilmi Çelik, 1 Temmuz itibariyle emekli oluyor. Girişimci, yenilikçi ve  evrensel niteliklere sahip değerli arkadaşımız arkasında başarılarla dolu bir çalışma yaşamı bırakıyor.  Değerli meslektaşımıza  sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir hayat diliyoruz. Her şey gönlünce olsun. Yarım asra yakın bir zaman dilimine yıllarını vermiş değerli meslektaşımızla,  Kütüphanecilik eğitimi, Üniversitelerde kütüphane kullanma alışkanlığı ve toplumumuzda okuma alışkanlığı konularında bir sohbet gerçekleştirdik.Zevkle okunacağını umuyoruz. 

SEÇKİN ARSOY (MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ 3. SINIF ÖĞRENCİSİ);  Kütüphaneyi en çok kullanan ve kitap alan öğrenci. O’nun la kütüphane kullanımı, eğitim sistemi konularında söyleşi gerçekleştirdik.  Sayın Arsoy’un dile getirdiği bir cümle beni çok etkiledi. “...Açıkçası üniversiteye kadar kütüphane alışkanlığım yoktu. Elimdeki kaynaklar ile idare ederdim. Bundan daha fazlasına zorlayan bir durumda yoktu...” . Üniversiteye gelene kadar ezbere dayalı bir eğitim sisteminin olması ve yalnızca ders kitaplarıyla yetinilmesi, araştırmaya dayalı, neden- niçin sorularının ve merak unsurunun bu eğitim sistemi içinde yer bulmaması, öğrenciyi kütüphaneden uzaklaştırmakta ve elindeki kitaplarla idare eder duruma getirmekte.

ZEYNEP ÖZTÜRK, (MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNU)Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği bölümü mezunu. Not ortalaması 4 ve okul birincisi. Başarılı bir mühendis olmak istiyor. Çevresine duyarlı, sade, mütevazi, akıllı, saygılı bir kişiliğe sahip ve geleceğe umutla bakan hedefleri olan bir genç. “İlkokuldan Üniversiteye Kadar  Ezbersiz Eğitim” programını savunarak şöyle diyor; “...Üniversiteler sadece derslere girilip çıkılan ezberci eğitimin hüküm sürdüğü dersaneler olamaz. Üniversiteler, laboratuvar ve araştırma olanaklarının günbegün arttırıldığı, özgür koşullarda bilim üreten kurumlar olmalıdır..."  Genç mühendisimizin geleceğe dönük duyguları, heyecanları ve ideallerini okurken siz de heyecanlanacaksınız.

ANKARA SAYFASI

Bu sayımızda “Ankara sayfamızı” parklara ayırdık.

 A.Ü. Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Memluk’un  “Cumhuriyet Devriminin Yolu Atatürk Bulvarı” başlıklı kitapta yayınlanan “BULVARIN YEŞİL PARÇALARI”  makalesini   yayınlıyoruz. İlk kurulan Millet Bahçesi’ni Sayın Memluk şöyle anlatıyor;  Ziraat Mektebi hocalarından Ziraatçi Muhittin Bey’in düzenlediği Millet Bahçesi özellikle akasya ağaçları ve ortasındaki havuzuyla yapıldığı dönemde bir vaha gizi Ankaralılara büyük hizmette bulunmuştur. İçinde ahşap ağırlıklı bir de tiyatro binasının bulunduğu Millet Bahçesi 1926’ya kadar ilk yapıldığı halde kalmıştır. İçindeki ahşap ağırlıklı tiyatro binası 3 kez yanmış, yeniden yapılmıştır.

Arkadaşımız, Ömer Orhan , Gençlik Parkını araştırdı. Orhan, incelemesinin bir bölümünde yıkılan köprü için şöyle diyor;  “...  parkta en önemli değişiklik sanırım Lunapark kapısına giden gölü ikiye bölen köprünün yıkılmasıdır. Eski köprünün aşınmadan dolayı yıprandığını dile getiren yetkililer onarım yerine yıkımı tercih etmişler yine ve yeni bir köprü yapılmış. Bir zamanlar kağıt paralarda da yer bulan köprü işlevsel olarak aynı ama artık yenilenmiş hali ile eskiden bir eser kalmamış durumda. Göl içerisinde bulunan ada da kaldırılmış durumda...”