Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Ankara İle İlgili Kitaplar

 Hazırlayan: Nilüfer Ünal

TARİHİ İPEK YOLUNDA ANKARA / Ed: Doğan Acar. Ankara: T.C. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2007. 98 s.

ISBN: 978-975-17-3259-0

Çeşitli medeniyetlere eşlik etmiş olan ülkemizden de geçen İpek Yolu’nun Ankara’ya uğrayan kolları ve buralardaki şehir, kasaba ve köylerde  varolan izlerini keşfetmek ve bu yörelerimizi tanıtan bir yayın hazırlamak için yola çıkılmış. Ankara’dan geçen İpek Yolu’nun güzergahı üzerinde yer alan Ayaş, Beypazarı, Güdül ve Nallıhan İlçelerindeki köprüler, kervansaraylar cami ve çeşmeler, hamamlar, el sanatları, ve mutfağı gibi kültürel ve doğal zenginlikleri tanıtılmakta.


ANKARALI GEZGİNLER 3; Ankara’dan Gezi Yazıları / Ed: Timur Özkan. Ankara: Pelikan Yayınları, 2007. 392 s.

ISBN: 9944119220-2

Konuk yazarlar tarafından Ankara’nın geçmişteki binaları, parkları, binaları incelenmekte. Editör Önsöz’ünde şöyle diyor; Biraz iddialı bir ifade olacak ama “Ankara’nın gezilecek görülecek neresi var ki” şeklindeki yanlış “ezber”i bozduğumuzu düşünüyorum. Bazı yazarlarımız ister istemez, anılarını ve Ankara’nın dününe olan özlemlerini öne çıkarmış olsalar da (herhalde haksız da sayılmazlar) Ankara’nın bilinmeyen, az bilinen, sadece bilinen ve iyi bilinen pek çok görmeye değer yeri olduğu bu kitapla bir kez daha kanıtlanmıştır.


ANKARA REHBERİ / Ed: Doğan Acar. Ankara: T.C. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2009. 207 s.

Kitap, Ankaralılar ve tüm ulusumuz için temel bir başvuru kaynağı, bir rehberdir.

İçindekiler: Tarihçe, Coğrafi konum, İklim, Nüfus, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık, Anıtkabir, Kültür ve Tabiat Varlıkları, Gezi ve Mesire Yerleri, Parklar, Yeme-İçme Tesisleri, Kaplıca ve İçmeler,Kongre-Sergi Salonları ve Fuar Alanları, Spor, Avcılık ve Balıkçılık, Alışveriş, Belirli Günler, Yöresel Halk Kültürü, Güzel Sanatlar, Ulaşım, Konaklama, İstatistiki Bilgiler, Önemli Adres ve Telefonlar, Ankara’nın Doğal Sembolleri, Ankara’nın İlçeleri.


ANKARA’DA SANAT / Ed: Doğan Acar. Ankara: T.C. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. 98 s.

975-585-737-4

Ankara’nın sanatla dolu yaşamı...Başkent Ankara’nın sanatsal zenginliklerini birarada sunan bir çalışma. Uluslararası Film Festivalleri, sanat galerileri, Tiyatro ve sinemalar, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi ve Üniversitelerin orkestrasından korolarına ve tiyatro gruplarına kadar uzanan sanatsal faaliyetleri tanıtmakta.


NALLIHAN / Ed:  Recep Peker Tanıtkan. Ankara: Nallıhan Kaymakamlığı, 2007. 82 s.

978-975-585-856-2

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Nallıhan, tarihi evleri, ipekböcekçiliği, iğne oyaları, yöresel  yemekleri, Anadolu Yaban Koyunu, camileri ve tarihi evleri ile tanıtılıyor.