Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Atılım ve Ankara Uluslararası Film Festivali

Ankara Uluslararası Film Festivaline desteğine Atılım Üniversitesi bu yılda Burçak Evren'in hazırladığı "Macit Koper" adlı kitapla devam ediyor. Bu kitap ile birlikte 4. yılımızı doldurduğumuz Yayın Sponsorluğu ile sanata verdiğimiz destekten gurur duyuyoruz.  Aşağıda Atılım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın İ. Yalçın Zaim'in önsözünü sizlerle paylaşıyoruz.

SANAT VE HAYAT ARASINDAKİ BAĞLARI GÜÇLÜ TUTMAK İÇİN...

Atılım Üniversitesi olarak, son 8 yıldır Ankara Uluslararası Film Festivali'ne verdiğimiz desteği bu yıl da yeni bir kitapla sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. 8 yıl önce Ankara'daki bir sanat etkinliğine destek vermek “Ankaralı bir üniversite” olarak bizim için gerekli ve kaçınılmaz bir sorumluluktu. Bu sorumluluğu da sanata duyduğumuz saygımız gereği yerine getirmeye çalıştık. Son 4 yıldır da sinema sanatına emek vermiş sanatçılarımızı, kişisel tarihlerine ışık tutacak kitaplarla onurlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugüne kadar, Burçak Evren'in hazırladığı, Türk sinemasının unutulmaz usta yönetmenlerinden Atıf Yılmaz belgeseli olan “Ustasız Usta: Atıf Yılmaz” ve yine Burçak Evren tarafından Türk sinemasının en önemli kadın oyuncularından Fatma Girik için kaleme alınan “İki Ünlü Kadın: Fatma Girik” kitaplarına destek verdik. Festivalde ilk kez sinemanın kamera önündeki emekçilerinden çok, bizim göremediğimiz ancak filmlerin bize ulaşmasında son adam olan sinema makinistlerini de unutmayarak, Burçak Evren ve Ali Karadoğan tarafından hazırlanan “Sinemada Son Adam: Makinist: Ramazan Çetin-Ankara Sinemaları Tarihi” kitabıyla da sinemanın farklı bir yanında çalışanlara karşı da sorumluluğumuzu bir nebze olsun yerine getirmeye çalıştık.

Bu yıl da yine sanata ve sinemaya katkımızı diğer desteklerimizin yanısıra yeni bir kitapla büyütmeye çalıştık. Burçak Evren'in özveriyle hazırladığı Türk sinemasının en önemli senaryo yazarlarından ve oyuncularından Macit Koper'le ilgili bu kitabı siz sanatseverlere sunuyoruz. Türk sinemasına gerek aktör ve yönetmen olarak eşsiz oyunlar armağan eden, gerekse senaryo yazarı olarak daha önceki meslektaşlarından farklı bir yerde duran, farklı karakterlere kendisine has bir üslup ve anlam kazandıran bir sanatçı olarak, Macit Koper'in bilinen kalıpların dışındaki sanat serüveninin gelişim çizgisini bu kitapta bulacaksınız.

Atılım Üniversitesi olarak Macit Koper’e ait tarihe düşülen bir kayıtta katkımızın olması bize sonsuz bir mutluluk vermektedir. Sinemanın hayatla birebir iç içe olduğunun bilincinde olarak sanat ve hayat arasındaki bağları güçlü tutmak ve sanatçılarımızla gelecek kuşaklar arasında köprü kurabilmek için sanatın her zaman içinde ve yanında olmak adına Atılım Üniversitesi olarak katkılarımızı sürdüreceğiz.

Bu ülkeye, sanata, eğitime ve bunlar sayesinde ortaya çıkacak bütün değerlere katkısı ve emeği geçen herkese saygıyla...

Yalçın ZAİM
Atılım Üniversitesi
Mütevelli Heyet Başkanı