Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Ankara'da bir Cumhuriyet Sergisi

 

Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan; “...Bulvar, Cumhuriyet  devriminin şifresidir...”

Işık Kansu; “...Ankara’da artık geçitten geçilmiyor, tonlarca beton geçit...Kent plancıları olmaz diyorlar ama oldu...Kent dokusunu, tarihini kazdılar... Bir arkadaşım <<utanıyorum<< dedi, Atatürk’ün Bulvarı öldürüldü, fayanslarla hamama döndü...” 

Yaşar Sökmensüer;  “...Ankara’yı bir filmle hatırlıyorum...ZAPATA... Fimde Zapata her gün mezarlığa gider, bu ziyareti arkadaşlarının dikkatini çeker ve dayanamaz sonunda sorarlar, -her gün mezarlığa gidiyorsun, ölüleri niye bukadar çok ziyaret ediyorsun derler. Zapata cevap verir; -Ölüler beni ziyarete geliyor... Ankara caddelerinde dolaşırken yitilmiş şeyler de beni ziyarete geliyor...”

“CUMHURİYET DEVRİMİ’NİN YOLU  ATATÜRK BULVARI”

Mesa Şirketler Grubu ve Koleksiyoncular Derneği’nin birlikte düzenledikleri  “Cumhuriyet Devrimi’nin Yolu ATATÜRK BULVARI” konulu sergi 10 Şubat 2009 Salı günü saat 18.00 de Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Kültür Merkezi’nde açıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı  ve ilginin yoğun olduğu sergi açış konuşmalarının ardından panelle sonlandı.

KONUŞMALAR

Serginin Açılış Konuşmasını yapan Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan konuşmasında; “Derneğimiz tarafından  önce “Çanakkale Geçilmez” konulu sergi açıldı. Sonra sırasıyla “Ankara’da Yükseköğretim”, “Atatürk Orman Çiftliği” ve şimdide “Atatürk Bulvarı” konulu sergimizi açıyoruz. Bu sergiler, Ankara ve Başkent Üniversitelerinde de açıldı. Sayın Rektörlere buradan teşekkür ediyoruz.” dedi. Atatürk Orman Çiftliğinin hafızalardan silinmek istendiğini vurgulayan Erkan, niçin “Atatürk Bulvarı” sorusuna Bulvarın kuruluş tarihini anlatarak şöyle cevap veriyor. “Bulvar, Cumhuriyet  devriminin şifresidir. Kurtuluş Savaşı sonrası, 1,5 milyon trahom, 2,5 milyon verem hastası olması nedeniyle Bulvar üzerine Sağlık Bakanlığı kurulur. Kültür Merkezi olması amacıyla Gençlik Parkı inşa edildi.”

(Bulvarın kuruluş tarihi ile ilgili geniş bilgiyi ANKARA köşemizde Güven Dinçer: CUMHURİYET DEVRİMİ’NİN YOLU ATATÜRK BULVARI” başlıklı makalesinde bulabilirsiniz)

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Talu ise yaptığı konuşmada; 1952-1963 yılları arasındaki Bulvar’ın görünümünden bir kesit sundu ve şöyle devam etti; “1952-1963 arası İş Bankasının bulunduğu bina iki ayrı bina idi ve önünde bahçe duvarı vardı.... Şimdi Ankara yok, şimdi sinemalar tiyatrolar yok... Cumhuriyet kadınları vardı onlar yok...”

Son olarak söz alan eski Cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel ise; “...Bazı şeyleri unutmamak lazım, unutmamak içinde hatırlamak lazım...Konuşmacılarda endişe, gelecek kaygusu vardı...Türkiye Cumhuriyeti kolay meydana gelmemiştir...Her başarıda önder ister, ÖNDER ATATÜRK’dür...Bunları genç nesillere aktarmak gerekir...60 senedir Ankara’dayım, neler olduğunu biliyorum. Hatamla, sevabımla ben de aktör olarak bulundum...Okuma yazma bilmeyen 12 milyon insanın arasından çağdaş insan, çağdaş devlet kuracaksınız, toplumu kuracaksınız...Devleti ulusa teslim edeceksiniz...ATATÜRK BULVARI bir belgeseldir, Neyin belgeseli, kurulan Türkiye’nin belgeselidir. Yapılan tüm binalar ihtiyaçları belirliyor...Rahmetli Bedri Ölçer, Atatürk Bulvarı’nın ölçümlerini yapan genç mühendis Prof. Jansen’i getirmişiniz, 1950’de hesaplar yapmış...Atatürk Bulvarı’nda tuğla tuğla üst üste konmuş... ” dedi.

ATATÜRK BULVARI PANELİ

Daha sonra Anayasa Mahkemesi Onursal Başkanı Güven Dinçer başkanlığında, Cumhuriyet Gazetesinden Işık Kansu ve Hürriyet Gazetesinden Yaşar Sökmensüer’in katılımlarıyla ATATÜRK BULVARI konulu panel düzenlendi.

Panelde Cumhuriyet Gazetesinden; Işık Kansu, 1959’da 3 yaşında Ankara’ya geldiğini ve Ankara’da büyüdüğünü söyleyerek;  “ Ankara’da artık geçitten geçilmiyor, tonlarca beton geçit...Kent plancıları olmaz diyorlar ama oldu...Kent dokusunu, tarihini kazdılar” dedi ve sözlerine şöyle devam etti. “Bir arkadaşım <<utanıyorum<< dedi, Atatürk’ün Bulvarı öldürüldü, fayanslarla hamama döndü...” 

Daha sonra Hürriyet Gazetesinden Yaşar Sökmensüer ise şöyle konuştu;

“Ankara (0) dan mal edilmiştir. Yayalara öncelikler tanınırken  bugüne geldiğimizde hafızamızı yitirtiler...15 yıllık süreçte meydanlar ortadan kalktı bunu bir tür agorafobi olarak düşünüyorum...Kuğulu Park kuşatılmış olarak kaldı...Sokak isimleri değişti...Atatürk Orman Çiftliği’nin 2/3 ü gitmiştir...Emanetler son 15 yılda yok edilmiştir...Yaya öncelikli tasarlanan bir kent otomobil öncelikli olmuştur.

Ankara’yı bir filmle hatırlıyorum...ZAPATA...

Fimde Zapata her gün mezarlığa gider, bu ziyareti arkadaşlarının dikkatini çeker ve dayanamaz sonunda sorarlar, -her gün mezarlığa gidiyorsun, ölüleri niye bu kadar çok ziyaret ediyorsun derler. Zapata cevap verir; -Ölüler beni ziyarete geliyor...

Ankara caddelerinde dolaşırken yitilmiş şeyler de beni ziyarete geliyor...”

Cumhuriyet Devrimi’nin Yolu ATATÜRK BULVARI Sergisinin Açılışı

 Mesa Şirketler Grubu ve Koleksiyoncular Derneği’nin birlikte düzenledikleri  “Cumhuriyet Devrimi’nin Yolu ATATÜRK BULVARI” konulu sergi, eski Cumhurbaşkanlarından  Süleyman Demirel’in açması ve ardından verilen kokteylle son buldu.