Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

20. Ankara Film Festivali

        

20. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

12 – 22 Mart 2009

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından Halkbank ana sponsorluğunda düzenlenen 20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12 - 22 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleşti.

Bu yıl 20. düzenlenen Ankara Uluslararası film Festivali'nde

En İyi Film Ödülü'nü Özcan Alper'in "Sonbahar" filmine verildi.

En İyi Yönetmen (Özcan Alper).

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Megi Kobaladze),

En İyi Görüntü yönetmeni ( Feza Çaldıran),

En İyi Kurgu Ödülü'nü(Thomas Balkenhol) ödüllerini aldı.

En İyi Film Ödülü'nü; İdeallerin yok edildiği çağımızda evrensel sorunların en başatı olan bireyin "Bireyselleştirme yalanıyla" tek tipe dönüştürülüp yok edilişine "ölüme yatarak" karşılık veren bir kaybedenin hikayesini şiirsel bir sinematografiyle anlattığı gerekçesiyle Özcan Alper'in Sonbahar filmine,

Mahmut Tali Öngören Özel Ödülünü geleneksel kurallara baş kaldıran bir kadının sevgiyi bulma çabası etrafında geliştirdiği evrensel bir temayı minimalist bir sinema anlayışıyla ve kurduğu sağlam dramatik yapıyla anlattığı gerekçesiyle Cemal Şan'ın yönettiği Dilber'in sekiz günü filmine

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü; Dilber'in sekiz günü filmindeki rolüyle Nesrin Cavadzade'ye,

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü; Dilber'in sekiz günü filmindeki rolüyle Fırat Danış'a ,

En İyi Yardımcı Erkek oyuncu Ödülü'nü; Gökten 3 elma düştü filmindeki oyunculuğuyla İsmail Hacıoğlu'na,

En İyi Sanat Yönetmenliği Ödülü'nü;  Devrim arabaları filmindeki sanat yönetmenliğiyle Veli Kahraman'a,

En İyi Özgün Müzik Ödülü'nü; Dilber'in sekiz günü filmindeki müzik anlayışıyla Nail Yurtsever, Engin Aslan, Cem Tuncer'e verildi.

Festivalin Açılış Töreni; 12 Mart Perşembe akşamı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih  Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda gerçekleştirildi. Janset ve Ruhi Sarı’nın sunduğu törende, açılış konuşmalarının ardından Festival Özel Ödülleri’nin sunumuyla devam edildi.  

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Kitle İletişim Ödülü, ODTÜ GİSAM’a; daha önce Kerim Afşar, Cüneyt Gökçer, Cemil Eren, Kayıhan Keskinok ve Erhan Bener, Sevda Şener’e  verilen “Sanat Çınarı” ödülü Muammer Sun’a ve Festivalin kurucularından Aziz Nesin’in adını taşıyan Emek Ödülü, Macit Koper’e sunuldu.

Ulusal Uzun Film Yarışması

20. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Türk sinemasının son dönemde çekilen önemli filmleri Ankaralı sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. Ulusal Uzun Film Yarışması kapsamında, Cemal Şan’ın Aşk Üçlemesi’nin son iki filmi Dilber’in Sekiz Günü ve Ali’nin Sekiz Günü; Daha çok belgeselleriyle tanınan Kazım Öz’ün yeni filmi Fırtına; Bağımsız fotoğrafçı İsmail Necmi’nin gerçekle kurgu, belgeselle kurmaca arasında gidip gelen filmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?; Tolga Örnek’in yönettiği Türkiye’nin ilk otomobili Devrim’in hikayesini ve karşılaştığı bürokratik çıkmazı gözler önüne seren filmi Devrim Arabaları; Bir Mevlevi Derviş’in mistik dünyasını anlatan, Jacques Deschamps’ın Dinle Neyden’i; Hüseyin Karabey’in gerçek bir olaydan yola çıkarak, belgesel ve kurgunun iç içe geçtiği bir yol filmi  Gitmek; Raşit Çelikezer’in ilk uzun film denemesi, olan ve 3 farklı insanın bir araya gelip yepyeni bir yaşam, bir aile kurmalarının öyküsünü anlatan Gökten Üç Elma Düştü; Daha çok kısa filmleriyle tanıdığımız Selim Evci’nin ilk uzun filmi İki Çizgi, Özcan Alper’in pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen ilk uzun filmi Sonbahar; yarıştı

BELGESEL FİLM PROGRAMI

Ulusal Belgesel Film Yarışması

20. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında her yıl gerçekleştirilen Ulusal Belgesel Film Yarışması Bölümü’nde bu yıl amatör kategoride 14, profesyonel kategoride 11 film jüri üyelerinin değerlendirmesine ve belgesel sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor. Amatör belgeselcileri ve belgesel sinemanın tanınmış yönetmenlerini bir araya getiren bölüm, festivalin ilgiyle takip edilenleri arasında.

Yarışmanın seçici kurulunda, akademisyen Barış Kılıçbay, akademisyen Berrin Balay, görüntü yönetmeni Candan Murat Özcan, sinema yazarı Janet Barış ve yapımcı Sevinç Yeşiltaş.

Ulusal Belgesel Film Gösterimleri

Gösterim şansı bulamayan veya Ankaralı sinemaseverlerin izleyemedikleri birbirinden güzel belgesellerin gösterileceği bu programda, Beşiktaş Çarşı grubunu konu alan Ersin Kana’nın Asi Ruh, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki en ihtişamlı yapılarından biri olan Haydarpaşa’yı konu alan Şükran Bircan Özmen ve Ömer Özmen’in Haydarpaşa, 12 Eylül 1980 sonrası askeri yönetimi döneminde idamları konu alan Cahit Akçam’ın Nefti Yeşil ve Mavi, Osmanlı Hanedanı’nın genç kuşaklarına kadar uzanan sürgün yıllarını konu alan Kerime Senyücel’in Osmanoğlu’nün Sürgünü, Tunceli’nin Pülümür ilçesi Kırmızı Köprü köyünde tüm sıkıntılara rağmen göç etmeyen insanların hayatlarını konu alan Pırdesur, curcunası, şiddeti, sakinliği ve sıradanlığıyla sokakları konu alan Mihriban Sezen’in Sokağın Sesi yer aldı.

Uluslararası Belgesel Film Gösterimi

Dünyadaki önemli film festivallerinde gösterilmiş, ödül almış ve seyirciler tarafından çok beğenilmiş on belgesel 20. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde meraklısıyla buluştu. 

BİR USTA İKİ FİLM: KRZYSZTOF ZANUSSİ

Pedro Almodóvar ve Krzysztof Kieslowski gibi yönetmenlerin öğretmeni olan ve Polonya sinemasının yaşayan en önemli yönetmenlerinden biri kabul edilen Krzysztof Zanussi, 20. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin özel konuğuydu. Son filmi Kalp Hırsızı'nın (Serce na dloni) Türkiye prömiyerini gerçekleştirmek üzere Ankara'da bulunan ünlü yönetmen, Sessiz Bir Yıl (Rok spokojnego slonca), Sabit Sayı (Constans), Hayat Seks Yoluyla Bulaşan Ölümcül Bir Hastalıktır (Zycie jako smiertelna choroba przenoszona droga plciowa), Aydınlanma (Iluminacja) gibi filmleriyle tanınıyor.