Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Prof. Dr. Osman Ersoy

Hazırlayan: Ömer Orhan

24 Ekim 2008 Tarihinde ebediyete intikal eden Değerli hocamız Sayın Prof. Dr. Osman Ersoy'un ardından meslektaşların yayınladığı taziyeler ve hakkındaki anıları ve filmleri derledik...

Türkiye’de kütüphaneciliğin bir meslek olarak gelişmesine önemli katkılar sağlayan ve bu alanda ülkemizde verilen ilk profesörlük unvanına sahip olan Hocamız 24 Ekim 2008 Cuma günü vefat etmiştir. Hocamızın naaşı 25 Ekim 2008 Cumartesi günü Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde saat 10.30’da büyük bir katılımla gerçekleşen törenin ardından Kocatepe Camii’nde kılınan öğle namazının sonrasında Cebeci Asri mezarlığındaki kabrine defnedilmiştir.

Koca bir çınar daha göçtü hayat nehrinin kıyısından. Koca bir adam da geçti bu kaldırımlardan ve biz, geride kalanlar hatıralarla, hüzünlerle bıraktığı sayısız anıyla andık onu. Kütüphaneciler, bir hocasını daha kaybetti geçenlerde ; Prof. Dr. Osman Ersoy.

Atılım Üniversitesi Kütüphanesi'nin son 3 yıldır yayınladığı e-bülten'de Sayın Hocamız Prof. Dr. Osman Ersoy için bir anı köşesi hazırlamayı ve bu köşeyi hep yayında tutarak bir nebzede olsun onun aziz hatırasını yaşatmaya katkıda bulunmayı umarak bu çalışmayı başlattık. Hatıralarıyla, fotoğraflarıyla ve yazılarıyla  bize destek veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Kütüphaneci Kim Değildir adlı makalesinde Sönmez Çelik'in de çok güzel bir şekilde vurguladığı gibi  Osman Hoca derslerin daima öğrencilerine "Kütüphaneci" nasıl olunur?'u göstermeye ve onlara bu yolu tatlı yüz ve akılcı sözlerle gösterirdi.

Kütüphaneci Kim Değildir?
Sönmez ÇELİK(*)
*Uzman Kütüphaneci, Sakarya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı.

Yüksek lisans derslerimiz sırasında Hocamız Doç. Dr. Hasan S. Keseroğlu “Kütüphaneci kim değildir?” diye sormuş ve bu konuyu araştırmamızı istemişti. Araştırmamızı yaparken, sağlıklı bir cevap için kütüphane hizmetlerine de değinmek gerektiği düşüncesinden hareket ettik ve “Kütüphane hizmeti ne değildir?” sorusunun cevabını da bulmaya çalıştık. Konuyla ilgili bazı düşüncelerimizi aktarmaya çalıştığımız bu yazıya, Kıymetli Hocamız Prof. Dr. Osman Ersoy’un kütüphanecilik bölümüne yeni başlayan öğrencilere mesleği tanıtırken anlattıklarından bazı cümlelerle başlamak istiyoruz. Sayın hocamızın anlattıklarını Atillâ Çakıroğlu (1989: 103) bir yazısında şöyle özetliyor:

Kiminizin gönlünde belki başka fakülte ya da başka bir meslek yatabilir çocuklar. Ancak siz öyle bir bölüme kaydınızı yaptırdınız ki, bu bölümde ve meslekte gönlünüzde yatan her türlü mesleği bulmanız hiç de güç olmayacak. Çünkü kat kat apartmanlar örneği, sayfa ve formalardan oluşan kitaplara verilen uğraş bir tür mühendislik, onların tedavisiyle ilgili olarak yapacağınız patalojik çalışmalar da doktorluk, demektir.

Kıymetli hocamızın bizlere de sık sık anlattığı bu tür nasihatlardan sonra moralimiz düzelir derslerimize dört elle sarılırdık. Zaman zaman karamsarlığa düştüysek de bu karamsarlığımızı gidermesini bildi ve kendince bizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştı. Biz de bulunduğumuz ortamlardan nasibimizi almaya çalıştık