Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Editörden

Nilüfer Ünal
nunal@atilim.edu.tr

 AMA SİZ  “PES ETTİNİZ”  OSMAN HOCAM... 

Çok değerli Osman Hocam,

Sizin soğuk bir Ankara öğleden sonrasında sıcak sınıfımızda neden Türk Kütüphaneciliği'ni düzenli olarak okumamız gerektiğini, derslerden bile daha önemli olanın önce bu mesleği sevmek olduğunu, yaptığımız işe inanırsak asla pes etmeyeceğimizi anlatışınızı ben hiç unutmadım. Ne zaman mesleğim adına üzüldüğüm bir durumla karşılaşsam o gün sınıfta yılların tecrübesi, inancı ve sevgisiyle bize anlattıklarınızı hatırlarım.

 

Huzur içinde yatın, mekanınız cennet olsun.

 

Yeliz ULUÇAY

Türkiye İş Bankası Kütüphanesi

 

Yeliz Uluçay’ın Kutup-L’e gönderdiği yukarıdaki bu mesaj beni çok gerilere götürdü ve gözümün önünden anılar birer birer geçmeye başladı.

A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü, yıl 1964, üniversiteye başladığım yıl, hiç bilmediğim duymadığım bir bölüme başlıyorum. İlk dersimizin hocası Doç. Dr. Osman Ersoy. Bize kütüphanecilik nedir, toplum icin de yeri nedir vb. konulara değiniyor. Dinliyorum,...dinliyorum ama pek de mutlu değilim. Sadece kitap okumayı cok seviyorum, o nedenle de bu bölüme geldim ...

Aradan 4 yıl geçiyor, Yıl 1968, artık kütüphaneciyiz, mezun olarak hayata atılıyoruz. Ama önümüzde zor günler var, bunu öğrencilik yıllarımızda öğrendik. Bir kere mesleğimiz bilinmiyor, tanınmıyoruz.

-Nerede okuyorsun,

- Üniversitede

-Çok güzel, ne olacaksın

-Kütüphaneci

-Hı

...ve garip bir bakış, bunun da üniversitesi mi olur dercesine. Ve daha birçok hayal kırıklıkları. İşte o zaman Osman Bey’in cümleleri aklımıza geliyor..Sayın Uluçay’ın dile getirdiği gibi. Ne demişti hocamız,  “önemli olan önce bu mesleği sevmek, yaptığınız işe inanırsanız asla pes etmezsiniz.” Ve ne diyor Uluçay, “ Ne zaman mesleğim adına üzüldüğüm bir durumla karşılaşsam o gün sınıfta yılların tecrübesi, inancı ve sevgisiyle bize anlattıklarınızı hatırlarım.”

Evet gerçekten inandık ve pes etmedik. Mesleğimizi çok sevdik, hala da severek çalışıyoruz, zaman zaman olumsuzluklar yaşasak da....Ama bu mesleği seven bizlere çok değer veren yöneticiler de gördük. Kütüphane haftasını yöneticimizin çiçek göndererek kutladığını, yaptığımız hizmetler karşılığı teşekkürler aldığımızı ve daha bir çok örnekler.

Teşekkür ederiz Osman Hocam... Bize yılmamayı, pes etmemeyi ve hepsinden önemlisi mesleğimizi sevmeyi öğrettiniz.

Ama bu yaşam denilen yolda bir durakta durdunuz ve  “SİZ  PES  ETTİNİZ OSMAN HOCAM”. Toprağınız bol olsun, nur içinde yatın.

--------------------------------------

PROF. DR. OSMAN ERSOY: Bu sayımızda, geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz A.Ü. DTCF Kütüphanecilik Bölümü kurucusu değerli Hocamız Prof. Dr. Osman Ersoy’a özel bir bölüm ayırdık.

----------------------------------

SÖYLEŞİLER

Timsal Karabekir; Sayın Karabekir, Atatürk’ün yakın silah arkadaşı Kazım Karabekir’in kızı. Duygularını ve anılarını bizimle paylaştığı için dergimiz aracılığı ile kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Ülkü Selçuk; Sayın Selçuk Üniversitemiz İşletme Fakültesinde öğretim elemanı olarak görev yapıyor. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde ise doktora çalışmalarına devam ediyor, 2007/2008 Güz ve Bahar dönemlerinde Ahmet İnam’ın ODTܒdeki felsefe derslerine ve Uğur Mumcu Vakfı’nda düzenlenen felsefe seminerlerine dinleyici olarak katılmış. Önce ‘Felsefeye Giriş, Felsefe Yazın İlişkisi Semineri’, daha sonra ise ‘Tarih Felsefesi Semineri’. Bu dönem ise ‘Dil ve Anlam Semineri’ne devam ediyor. Kendisiyle Felsefe ve akıl üzerine sohbet ettik.   

Cevat Güven; ODTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkan vekili olarak görev yapan Güven,      samimiyetle şöyle söylüyor;  “ ...Ülkede yaşanan ekonomik olanaksızlıklara rağmen, kitap alma kapasitesine sahip kitlelerin varlığı göz ardı edilemez. Ancak bu kitlelerin okuma alışkanlığı konusuna ilgisiz kalmaları da üzerinde durulması ve tartışılması gereken bir başka gerçekliktir. Ayrıca, kütüphanelerden yararlanarak okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması konusunda da, ailelerin eğitilmesine yönelik ulusal bir politika oluşturulmalıdır...” Bizde kendisine katılıyoruz. Tabii ki burada görev her iki Derneğimize de düşüyor. Umarım bu söyleşiyi okur ve eyleme geçerler.

------------------------------