Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Malzeme Mühendisliği

METALOGRAFİ VE MEKANİK DENEY LABORATUVARLARI AÇILDI

Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde “Metalografi ve Mekanik Deney Laboratuvarları” 06.11.2007 Salı günü kokteylle açıldı. Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Tekin’in açış konuşmasıyla başlayan kokteyle, Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkanı İ. Yalçın Zaim, Mütevelli Heyet Üyesi Zerlin Kılıçoğlu, Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bircan ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil İbrahim Akman ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldılar.

Metalurji Mühendisliği Bölümleri 20-25 yıl önce seramikler, plastikler, kompozitler ve nanomalzemeler gibi malzemeleri de içine alacak şekilde Malzeme Mühendisliği Bölümleri oldular. Dünyanın birçok üniversitesinde Malzeme Mühendisliği Bölümleri hala daha metal malzeme ağırlıklı. Bu nedenle Metalografi Laboratuvarları çok büyük önem taşımakta. Öğrencilerin metal malzemelerin iç yapılarını tanıyabilmeleri için Metalografi Laboratuvarları gereklidir.

Metal malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi için mekanik deneylerin yapılması zorunludur. Bunlar için de Mekanik Deney Laboratuvarının olması gerekir. Atılım Üniversitesi 10. kuruluş yıldönümünde genç Malzeme Mühendisliği Bölümünü Metalografi ve Mekanik Deney Laboratuvarları kurarak ödüllendirdi. Yaklaşık 1 yılı aşkın süredir yapılan hazırlıklar ve çalışmalar bu dönemin başında sonuçlandı ve sözü geçen her iki laboratuvar 6 Kasım 2007 tarihinde düzenlenen törenle açıldılar.

Metalografi Laboratuvarı 1 adet optik araştırma mikroskobuna ve öğrenci mikroskoplarına sahiptir. Bunlar için numune hazırlamak amacıyla yüksek devirli, döner çarklı kesici aygıt, döner çarklı zımparalama aygıtı, döner çarklı parlatma aygıtı ve dağlama için de bir çeker ocak bulunmaktadır. Bu durumda öğrenciler kendi metal parçalarını getirip metalografik inceleme numunelerini hazırlamaktadırlar. Öğrenciler hazırlanan bu inceleme örneklerini öğrenci mikroskoplarında inceleyip, raporlarını yazmaktadırlar. Araştırma mikroskobunda ise görüntüler monitöre aktarılıp, oradan bir yazıcıda çıktıları alınabilmekte ve alınan görüntü çıktıları üzerinde eğitim çalışmaları sürdürülmektedir. Mekanik Deney Laboratuvarında malzemelerin mekanik deneyleri yapılmaktadır.

Gelecek dönem için Isıl İşlem Laboratuvarının açılması planlanmış olup bunun için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır. Bölümümüzün laboratuvar planları arasında Elektron Mikroskobu ve X-ışınları Laboratuvarları sıralarını beklemektedir.

Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde “Metalografi ve Mekanik Deney Laboratuvarları”nın açılışı için öğrencilere de bir tanıtım kokteyli verildi. Öğrenciler açılışta laboratuarla ilgili bilgileri kendi hocalarından aldılar ve ilk deneylerine hemen başlamak için sabırsızlandıklarını bildirdiler. Aşağıda etkinlikten görüntüler yer almaktadır.

Resim 1

Malzeme Mühendisliği Öğrenci Temsilcisi Emrehan KILIÇ

Resim 2

Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdoğan TEKİN ve Öğrencileri

Resim 3

Malzeme Mühendisliği Topluluk danışmanı Yar.Doç.Dr. Hilal TÜRKOĞLU ŞAŞMAZEL ve Malzeme Mühendisliği Topluluk Başkanı Eray TAN

Resim 4

Malzeme Mühendisliği Topluluk Başkan Yardımcısı Feyza Nur KUMRAL

Resim 5

Yrd.Doç.Dr Kazım TUR ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Yar.Doç.Dr. Belgin İŞGÖR ve öğrencilerimiz.

Resim 6

Öğrencilermiz

Resim 7

Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdoğan TEKİN ve öğrencilerimiz.

Resim 8

Öğrencilerimiz.

Resim 9

Teknisyenimiz Özdemir Abi.