Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Editörden

Nilüfer Ünal
nunal@atilim.edu.tr

3. YILIMIZDAYIZ….Bültenimizin ilk sayısını yayınladığımız Aralık 2005 tarihinde şöyle demiştik.

Biz bu bültene, yaşam yolculuğunda sizlerinde katılımınızı bekliyor ve yolculuğumuza birlikte devam edelim istiyoruz...Bültenimizin, kütüphanecilik, kültür ve sanat konularında ağırlıklı olmasını amaçladık. Bu konularda sizlerin değerli katkılarının olacağı inancını taşıyoruz ve değerli yazılarınızı bekliyoruz.

Hepimize bültenimizle birlikte uzun soluklu yolculuklar dileğiyle...

O günden bugüne 9 sayı yayınladık.

Çok değerli konuklarımızla çok keyifli söyleşiler gerçekleştirdik. ..

Hocalarımız, sevgili öğrencilerimiz ve meslektaşlarımız dergimize katkıda bulundular

Konuklarımız, Yasemin Çongar (Gazeteci), Nursun Erel (Gazeteci), Cem Saraç (Ulak-Bim Müdürü), Ömür Kınay (Sinemacı), Dr. Erol Yılmaz (Kütüphaneci), Zeynep Ünal (Sinemacı), Turhan Polat (Turhan Kitabevi Sahibi), Ahmet Yüksel (Sahaf, Sanat Kitabevi Sahibi), Kasım Çelik (Kütüphaneci), Feridun Büyükyıldız (Kütüphaneci), Ethem Ersöz (Makine Mühendisi) Ertuğrul Aykan Aydın (Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Başkanı).

Öğrencilerimiz; Başak Orta (İşletme Fak.), Eliz Hemen (Fen-Edebiyat Fak.), Burcu Ertonga (İşletme Fakültesi), İmran Hillez (Mühendislik Fak.), Kemal Sezen, Emrah Büke (NLP Topluluğu), Tuğba Demircioğlu (Kişisel Gelişim Topluluğu), Kübra Arlı (Psikoloji Bölümü).

Dekanlarımız, Prof. Dr. Oya Batum Menteşe (Fen-Edebiyat Fak.), Prof. Dr. Halil Ülker (İşletme Fak.), Prof. Dr. Yüksel Bingöl (Güzel Sanatlar Fak.),

Hocalarımız, Feride Güven (İngilizce Servis Dersleri Koordinatörü), Meltem Eroğlu (Okutman), Yrd. Doç. Dr. Hayal Zülfikar (İşletme Fak.), Öğr. Gör. Özlem Gümüş (Psikoloji Bölümü), Aytuna Kocabıyıkoğlu (Hazırlık Okulu Müdürü).

Müdürlerimiz, Gülşen Orbey (Halkla İlişkiler), Osman Özer (İşletme Md.), Esra Işıkan (Peyzaj Mimarı), Yrd. Doç. Dr. Dilek Karaduman (Öğrenci Gelişim Merkezi).

Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Acılarımız oldu, Naşit Dayı’mızı kaybettik…, sevinçlerimiz mutluluklarımız oldu, 10. yılımızı kutladık.

Teknolojik yenilikleri bültenimizde uygulamaya çalıştık….

Söyleşileri görüntülü vermeye başladık.

Bağış yapan değerli kitapseverlere, bağışladıkları kitapların listeleri ve özgeçmişleriyle yer verdik. Bunun için, Bağışta bulunan değerli kitapseverlerin özgeçmişleri için isimlerinin üzerinde mausla durmaları ve bağışta bulundukları kitapların listesi görmek için ise isimlerinin üzerine tıklamaları yeterlidir.

HEDEFİMİZ DAHA İYİYE ULAŞMAK…

Öykü bu ya…Günlerden bir gün kurbağaların yarışı varmış. Hedef çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmışlar. Ve yarış başlamış. Gerçekte seyirciler arasında hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyulabiliyormuş.

“…Zavallılar…, hiçbir zaman başaramayacaklar”

Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş.
Seyirciler bağırıyorlarmış;

“…Zavallılar…, hiçbir zaman başaramayacaklar”

Sonunda bir tanesi hariç, diğer kurbağaların hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa, büyük bir gayret ve mücadeleyle kulenin tepesine ulaşmayı başarmış.

Diğerleri hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş,

“…Bu işi nasıl başardın…”

Kuleye çıkan kurbağa da ses yok, cevap ta yok.

O anda farkına varmışlar ki…

Kuleye çıkan kurbağa sağırmış…

---------------------------------------------------

KURUMSAL ARŞİV…

Kurumsal arşivimizin;
Ziyaretçi Sayısı; 4470
Okunan Sayfa Sayısı; 9720

Kurumsal arşivimizde yayınlanan en çok okunan dokümanların ve en çok izlenen konferansların listesi aşağıdadır.

Nanoteknoloji nanokristal temelli aygıtlar; Evren Mutlugün

Verimli ders çalışma: Hazırlık Okulu

Son gelişmeler ışığında Kıbrıs; Ahmet Göksan

Bilişim Suçları ve Internet Güvenliği; Özgür Sayar, Kürşat B. Başoğlu

Patent Nasıl Alınır; Kürşat Yalçıner, Mustafa Köksal

Ankara’nın Sosyo-Kültürel ve Tarihsel Yapısı; Ahmet Çavuşoğlu, Zeynep Önen

Ateş Çemberindeki Ülke: Türkiye; Kamran İnan

Mathematically Correct Political Districting; Hayri Önal, Prof. Dr.

Psychosocial Effect of Amputation; Gülsen Erden, Doç. Dr.

Cosymmetric Effects for the Convection of Incompressible Fluid in a Porous Medium; V. TSYBULIN, Prof.Dr.

Sanayi Devrimi Türkiye’de Neden Yapılamadı; Halil Şener

Küreselleşmenin Medyası, Medyanın Küreselleşmesi, Günahlar ve Fırsatlar, Nasıl Bir Medya? Ali Bilge, Faruk Bildirici, Nursun Erer, Doğan Tılıç

Teknolojide Son Gelişmeler ve Tayvan Örneği; Sencer İmer, Doç. Dr.

Amputasyonun Psikososyal Boyutu; Öğr. Gör. Mine Oğul, Doç. Dr. Gülsen ERDEN

-------------------------------------------------------

BU SAYIMIZDA

“MAKALELER” sayfamızda 2 makaleye yer verdik.

DEVLET KAVRAMI; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr İhsan Tarakçıoğlu’nun, üniversitemiz 2007-08 akademik yılı açılış töreninde , “Devlet Kavramı” başlıklı ilk dersinin metni yer almakta.

...İşte, devletin varlık sebebi ve temel görevi; milletin kurucu iradesiyle kendisini var eden devlet, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde kendi milletini bölünmez bir bütün olarak, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesini sağlayarak gerekli ortamı ve şartları yaratmak ve yaşatmakla, toplumda uygulamayı temin etmekle yükümlüdür…

…Bir devlet; hiçbir devletten veya kuruluştan izin almadan veya bağlı olmadan, toplum yapısı ve özelliğini açıklamaya çalıştığımız sosyal değerlere uygun olarak teşkilatlanıyorsa, egemenliğini muhafaza ediyorsa; üniter, tek ve istiklaliyetine sahip devlettir…

Yukarıda konuşmasından kısa bir alıntıya yer verdiğimiz metnin tamamına “Makaleler” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

“ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE MATEMATİK TARİHİ” başlıklı makalede 30 Eylül 1994'te 100. doğum gününü kutlayan Dirk Struik'in şerefine 22 Eylül 1994'te Boston Üniversitesi'nde düzenlenen bilim felsefesi sempozyumunda yazarın yaptığı açış konuşmasına yer verdik. Konuşmadan kısa bir alıntı;

“…Bu süreçte Mısırlılar’a tuhaf birim kesiri, Babilliler’e 604'Iü sayı sistemi metotlarını buldukları için saygılarımızı iletiriz. Ayrıca Araplara’da Yunan biliminin meşalesini söndürmeden Avrupalılar'a geçirdikleri için şükranlarımızı sunarız. F. Cajori'nin sözleriyle yeni cebirin bazı bölümlerini de Araplar'dan aldığımızı kabul etmeliyiz…”

Dirk Struik’in özgeçmişi ve konuşmanın tam metni “MAKALELER” sayfamızda yer almaktadır.

--------------------------------------------------------

“ATATÜRK VE ANKARA ÖZEL” KÖŞEMİZDE yer verdiğimiz konular;

ANADOLU AJANSI’nın kuruluş fikri, Anadolu’nun küçük bir kasabasında aydın kafalarda filizleniyor ve Atatürk’ün desteğiyle hayat buluyor..

“…31 Mart 1920 yılında kurulabilmesi için istenen yazı makinası….Ve Paşa, Osmanlı Bankası’ndan temin edeceğine söz veriyor. Çünkü o yıllar yokluk yılları, malzemelerin hemen temin edilemediği sıfırdan başlanan yıllar…”

ANITKABİR; 1940’lı yılların başında Atatürk’e anıt-mezar yapılması için çalışmalara başlanır ve bir komisyon kurularak “Anıt-mezar Projesi” için yarışma açılır. Yarışmaya 47 Proje katılır ama Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Orhan Arda’nın projesi, araziye uygunluğu ve milli konuyu daha başarılı ifade etmesi nedeniyle kabul edilir. ….Ve 9 Ekim 1944 yılında çalışmalara başlanır. Buradaki tümülüslerden çıkarılan eşyalar Etnoğrafya Müzesine taşınır. Anıtkabir’in inşası 9 yıl sürer ve 4 aşamalı olarak 1953 tarihinde tamamlanır.

ATATÜRK’ÜN KİTAP SEVGİSİ; Atatürk’ün kitap sevgisini, arkadaşlarının anlatımıyla ,

“Bir kitabı merak ettiğinde bitirmeden uyumadığını ya da pek az uyku aralığı ile okumaya devam ettiğini” öğreniyoruz.

LATİFE HANIM’ın Nezihe Araz’dan isteği ile ilgili kısa bir hikayesine de değinmeden geçemedik.

“…- Ankara'ya öyle mi? Kim bilir ne kadar değişti koca Ankara. O şehri, öyle merak ediyorum ki, diyor. Evet. Demek bana “bir istediğin var mı” diyorsun. Pekala. İşte sana bir sır; daha doğrusu bir emanet.. Yıllardan beri gerçekleştirmek istediğim bir şey vardı; cesaret edip kimseye söyleyemediğim.
- Emredin efendim. Ben size hizmete hazırım, biliyorsunuz. İkisi de çok heyecanlıydı nedense. Latife hanım gülümsemeye çalışıyordu.

- Estağfurullah. Sadece bir rica.. Ankara’da.. Bir çiçekçiden, bir tek kırmızı gül al lütfen. Ama bir tek. Onu Anıt-Kabre götür ve Mustafa Kemal’in mübarek kabrinde, yere bırak. Ayak ucuna. Kimden geldiğini o anlar, ama sen yine de, “Bunu Latife gönderdi” diye söyle! Bu iyiliği bana yapabilir misin..?”

---------------------------------------------------------

SOHBET KÖŞEMİZDE;

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Bingöl ile Fakültenin geleceği ve üniversiteler üzerine,

Değerli meslektaşımız Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphane Müdürü Dr. Erol Yılmaz ile geleceğe dönük çalışmaları ve kütüphanecilik mesleği üzerine,

Yrd. Doç. Dr. Psikolog Dilek Karaduman ile Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezinde yapılan çalışmalar,

Sevgili öğrencimiz Başak Orta ile eğitim-öğretim sistemi konularında söyleşiler gerçekleştirdik.

YAYIN DÜNYAMIZDAN sayfamızda;

Değerli meslektaşımız Kasım Çelik, TÜYAP Kitap Fuarıyla ilgili izlenimlerini bizimle paylaştı. Değerli yazarımız Erendiz Atasü’yü tanıtmaya çalıştık.

YANSIMALAR-KÜTÜPHANECİLİKTEN

Zaman Gazetesi, 03 Ekim 2007 tarihli sayısında, “İstanbul’a dünyanın en büyük kütüphanesi” başlığıyla aşağıdaki haberi geçti.

Bu projeyi, tüm meslektaşlarımız üzüntüyle karşıladılar ve çeşitli yorumlarıyla da üzüntülerini dile getirdiler. Milli Kütüphanede uzun yıllardır çalışan değerli meslektaşımız Feridun Büyükyıldız’da aşağıdaki yorumuyla üzüntülerini dile getirdi. Ancak yazısının en çarpıcı kısmı Milli Kütüphane ile ilgili bölümüydü.

Kendisinden izin alarak yorumunu  yansımalar sayfamızda yayınladık.

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNDEN;

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MALZEME MÜHENDİSLİĞİ Bölümünde METALOGRAFİ VE MEKANİK DENEY LABORATUVARLARI AÇILDI. Geniş bilgiyi bu sayfada bulabilirsiniz.