Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Erendiz ATASÜ

1947'de Ankara'da doğdu. 1968'de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu. Ayni fakültede uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 1997'de Farmakognozi profesörlüğünden emekliye ayrıldı.

Feminist bilinçle kaleme aldığı öyküleri 1981'den bu yana, Sanat Edebiyat'81, Düşün, Çağdaş Türk Dili, Varlık gibi dergilerde; edebiyat sorunları, kitaplar, kadın özgürlüğü, laik toplum ve Cumhuriyet devrimleri üzerine deneme, inceleme ve makaleleri Saçak, Çağdaş Türk Dili, Cumhuriyet Kitap, Varlık, Papirüs gibi dergilerde, Cumhuriyet, Aydınlık gibi gazetelerde yayımlanmaktadır.

Atasü'nün dört romanı, altı öykü ve dört deneme kitabı ve çeşitli ödülleri vardır. Kimi öyküleri başka dillere çevrilmiş, İngiltere, ABD, Fransa, Almanya ve Hollanda'da yayımlanan öykü antolojilerinde yer almıştır.

DAĞIN ÖTEKİ YÜZÜ adlı romanı İngilizceye çevrilmiş ve İngiltere'de yayımlanmıştır. LANETLİLER Almancaya, BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI Yunancaya çevrilip bu ülkelerde yayımlanmıştır.

Atasü'nün yapıtları içerdikleri kadınların öznel tarihi, Cumhuriyet devrimlerinin kadın bireyin gözüyle irdelenmesi, kadın erkek ilişkilerinin ve kadın cinselliğinin kadınlar tarafından kavramlaştırılması gibi izlekler ve sorunsallar açısından olduğu kadar, biçim özellikleri, dil ve imge örgüleri bakımından da çeşitli edebiyatçılar ve edebiyat bilimciler tarafından incelenmiştir.

YAPITLARI

 • Kadınlar da Vardır: Öyküler. 4. bs. Can Yayınevi, 2004. Akademi Kitabevi öykü dalında birincilik ödülü,1982

 • Lanetliler: Öyküler. 3. bs. Bilgi Yayınevi, 1998.

 • Dullara Yas Yakışır: Öyküler. 5. bs. Bilgi Yayınevi, 1998.

 • Onunla Güzeldim. Öyküler. 2. bs. Bilgi Yayınevi, 1998.

 • Dağın Öteki Yüzü. Roman. 5. bs. Bilgi Yayınevi, 2001. Orhan Kemal Roman Ödülü, 1996

 • Taş Üstüne Gül Oyması: Öyküler. 3. bs. Bilgi Yayınevi, 1998. Yunus Nadi Öykü Ödülü,1997; Haldun Taner Öykü Ödülü1998,

 • Uçu: Öyküler. 2. bs. Can Yayınevi, 2004.

 • Gençliğin O Yakıcı Mevsimi. Roman. 2. bs. Bilgi Yayınevi, 2000.

 • Benim Yazarlarım. Deneme. Bilgi Yayınevi, 2000.

 • Kadınlığım, Yazarlığım, Yurdum. Deneme. Bilgi Yayınevi, 2001.

 • Bir Yaş Dönümü Rüyası. Roman. 3. bs. Can Yayınları, 2003.

 • İmgelerin İzi. Deneme. Can Yayınları, 2003.

 • Kavram ve Slogan. Deneme. Can Yayınları, 2004.

 • Açıkoturumlar Çağı. Roman. Epsilon Yayınları, 2006.


“DAĞIN ÖTEKİ YÜZÜ” ; 1996 Orhan Kemal Roman Ödülü;

Erendiz Atasü, kitabının “SUNUŞ” bölümüne aşağıda girişle başlamış.

Sevgili Okur,

Annemin ölümünden sonra, ondan kalanları incelerken 1930’larda 40’larda, babamla birbirlerine yazdıkları tomar tomar mektupları bulmasaydım, bu kitap kaleme alınmazdı. Sonra, başka mektuplar da çıktı ortaya; annemin kardeşleriyle ve İngiltere’deki arkadaşlarıyla yazışmaları. Beni, annemle babamın yazışması ilgilendirmişti önceleri, doğal olarak. Ne bulmuştum satır aralarında? Geçmişin ruhunu. O ruhu örten derinin sertliği, yani gündelik gerçekliğin kaba biçimleri, eski terbiyeyle yetiştirilmiş, bu nazik ve biraz tutuk insanların sözcüklerinde yoktu.

Mektuplar, yitirme acısıyla duyarlılaşmış sezgime bir kapı açıyordu. O kapıdan belki kendi içime ulaşıyordum, benliğimin, varlığının bilincinde olmadığım bölgelerine… Annemle babamın kuşağı duruyordu o bölgede, yitirilmiş vatan parçalarının, göçlerin acısı…Birinci Dünya Savaşı’ nın yetimleri, ölüme yargılı bir halkın yeniden doğuşunun çocukları, Cumhuriyet coşkusunun gençleri… Onları, parasız yatılı koğuşlarından, “yeniden doğuşun” mimarları arasına katılmaya götüren direnç ve mücadele! Gençlik ülkelerine sonraki yıllardaki bağlılıkları, kırgınlıkları ve suskunlukları…

Orhan Kemal Roman Ödülünü (1996) alan kitap için Prof. Dr. Oya Batum MENTEŞE, kitap ile ilgili eleştirisinde şöyle diyor:

“… aslında bir ilk romandan çok dil, biçim ve anlatım açılarından olgun bir yapıt özelliği taşıyor. Çağdaş Türk romanına gerek biçim gerekse tema açısından da yenilikler getiriyor. Atasü’nün romanında post-modernizmle Batı romanına giren çeşitli yazı türlerinin birarada kullanılması, gerçekle kurmacanın, tarihle biografinin, yaratıda yanyana, birarada yer alması özellikleri de görülüyor…Atasü, romanında bir ilki de gerçekleştirmiş, Atatürk’ü bir karakter olarak romanına koymuş. Atatürk yapıtta iki kere görülüyor. Birisi gerçek bir karşılaşmanın anlatımı, …ikincisinde yazar Atatürk’ü muzaffer bir kumandan veya bir devlet adamı özellikleri ile değil, yalnız ve hüzünlü bir adam olarak çizer. Lider yanından çok, insan yanını vurgular…”