Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

Yrd. Doç. Dr. Dilek KARADUMAN, Psikolog

Yrd. Doç. Dr. Dilek KARADUMAN Psikolojik danışman, Hazırlık Okulu, Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi

“…Toplum olarak, bedensel sağlıkla ilgili bir sorunumuz olduğunda, başımız, boğazımız ağrıdığında, doktora gitmeye çekinmeyiz. Oysa ruhumuz ağrıdığında yardım almayı pek düşünmeyiz. Bununda doğru olmayan inançlara dayandığını düşünüyorum. Ben deli miyim ne işim var. Kendi derdimi kendim çözerim. Gidersem arkadaşlarım sorunlu olduğumu düşünür gibi düşüncelerden kaynaklanıyor. Ben bu durumu merkezimizde çok fazla yaşamadığımızı düşünüyorum. Öğrenciler rahatlıkla gelip sorunlarını paylaşabiliyorlar. Danışanların güven ve anlaşıldığını hissetmesi tabi ki çok önemli bu anlamda. Benim temel prensibim “sorun varsa çözümü de vardır” bu yaklaşımdan yola çıkarak danışmalarımı sürdürüyorum…”

Bize kendinizden bahseder misiniz?

1966 Diyarbakır doğumluyum. İlkokul 5. sınıfa kadar orda bulundum. Daha sonra eğitimime İstanbul’da devam ettim. En büyük hayalim doktor olmaktı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi, Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü kazandım. 1991 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra, 6 yıla yakın, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda rehber öğretmen olarak çalıştım. Sanırım yeniden öğrenci olmayı özlediğimden dolayı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde yüksek lisans ardından doktora derecemi aldım. Bu sırada hem öğrenci oldum, hem de araştırma görevlisi olarak görev yaptım. Doktora yaptığım sırada TÜBA bursuyla Kanada’ya Victoria Üniversite’sine gittim. Tez çalışmamın bir kısmını orada tamamladım Bu benim için büyük bir deneyim oldu. Tıp doktoru olamadım ama bilim doktoru olmayı başardım böylece. Şubat 2005’den beri de Atılım Üniversitesi, Hazırlık Okulu, Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezinde Psikolojik Danışman olarak görevimi sürdürüyorum.

Lise öğrencilerinin mesleki değerleri ile tercih ettikleri mesleklerin karşılaştırılması Federal Almanya'da yaşayan 7-15 yaş grubu öğrenme yetersizliğine sahip Türk çocuklarının çizdikleri resimlerin kültürel özellikler yönünden incelenmesi, dikkat toplama ile ilgili materyal tanıtımı, lise öğrencilerinin stresle başa çıkma yolları, ailede zamanı doğru kullanma ve serbest zaman etkinlikleri, yurtdışından dönen öğrencilerin uyumları ve benlik algıları, dikkat eğitimi programının Kanadalı öğrencilerin dikkat düzeyleri üzerindeki etkisi, Yükseköğretimde Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulamaları: Atılım Üniversitesi örneği, konularında çalışmalarım oldu.

Bu makalelerden başka, öğretmen yetiştirmede eğitim bilimlerinin yeri. Dr. Ferhan Oguzkan'nın anısına adlı kitabı yayına hazırladım. Okulda çatışma çözme ve akran arabuluculuk program rehberi adında arkadaşımla beraber yaptığımız çeviri bir kitabım bulunmaktadır.

Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezide ve yaptığınız çalışmalarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Merkezimizin amacı; öğrencilerimizin psikolojik, eğitsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak ve varolan potansiyellerini açığa çıkarmaktır. Merkezimiz Üniversite’yi yeni kazanmış olan, dolayısıyla sorunların özellikle uyum sorunlarının daha yoğun yaşandığı Hazırlık Okulu Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Öğrenciler, yardıma en çok ihtiyaç duydukları üniversite hayatlarının daha ilk günlerinde, merkezi tanıdıkları ve ulaşılması kolay olduğu için bölümlerine geçtikleri yıllarda da sorunları olduğunda yardım alma davranışını daha sık göstermektedirler.

Merkezimizin Hazırlık Okulu müdürlüğüne bağlı olmasından ve merkezlerin her iki biriminin de Hazırlık Okulu binalarının içinde bulunması öğrencilerin uyum sürecinde yaşadıkları bu tür sorunlar henüz ortaya çıkmadan önlenmesine olanak vermektedir. Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi, Yrd. Doç. Dr. Neşe Alkan’ın başkanlığında Uzman Gaye Aksoy ve ben çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Merkezimizde yaptığımız çalışmalar: Bireysel ve grup çalışmaları, uyum çalışmaları, öğrencileri tanımaya yönelik araştırmalar, seminerler, kurs programları ve çalışma gruplarından oluşmaktadır. Hazırlık Okulunun tüm öğrencilerine yönelik olarak, “Akademik başarıyı artırma ve verimli ders çalışma yöntemleri” ile ilgili kurs programı düzenlenmektedir. Bu kurs programı; öğrenme yöntemleri, motivasyonu artırma, zaman yönetimi, İngilizce öğrenme ile ilgili bilgileri içermektedir.

Merkezinizi öğrencilere nasıl tanıtıyorsunuz?

Eğitim öğretim yılının başında dersler başlamadan önce Hazırlık Okulu öğrencilerine yönelik hazırlanan Oryantasyon programında bizde merkezimizin amaçlarını, hizmetlerimizi tanıtan sunumlar yapıyoruz. Bunun yanı sıra öğrencilerimize merkezimizle ilgili broşürlerimizi dağıtıyoruz.

Genelde öğrenciler sorunlarına yönelik, psikolojik yardım almaktan çekinirler, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Toplum olarak, bedensel sağlıkla ilgili bir sorunumuz olduğunda, başımız, boğazımız ağrıdığında, doktora gitmeye çekinmeyiz. Oysa ruhumuz ağrıdığında yardım almayı pek düşünmeyiz. Bununda doğru olmayan inançlara dayandığını düşünüyorum. Ben deli miyim ne işim var. Kendi derdimi kendim çözerim. Gidersem arkadaşlarım sorunlu olduğumu düşünür gibi düşüncelerden kaynaklanıyor.

Ben bu durumu merkezimizde çok fazla yaşamadığımızı düşünüyorum. Öğrenciler rahatlıkla gelip sorunlarını paylaşabiliyorlar. Danışanların güven ve anlaşıldığını hissetmesi tabi ki çok önemli bu anlamda. Benim temel prensibim “sorun varsa çözümü de vardır” bu yaklaşımdan yola çıkarak danışmalarımı sürdürüyorum.

Mesleğiniz insanlara yardım mesleği. Sizce bu meslekte başarılı olmak için bireyde ne tür özellikler olmalıdır?

Bizim meslekte insanları sevmek ve yardım etmekten hoşlanmak çok önemli. İnsanları anlayabilmek, sabır ve dikkatle dinleyebilmek gerekli. Bu da zihinsel olarak çok yorucu olabiliyor. Bunun yanı sıra sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor çünkü birbirinden çok farklı konularda danışanlar yardım talebiyle başvuruyorlar.

“…Ben mesleğime aşık bir insanım bu bana güç veriyor… öğrencilerimin odadan çıktığında rahatladığını hissedersem ya da öğrenci bunu ifade ederse o an bütün yorgunluğum gidiyor, yerini bir bireye yardım edebilmenin mutluluğu ve huzuru alıyor. İkinci olarak,danışanların başkalarına açıklayamadığı iç dünyalarıyla ilgili bilgileri, benimle rahatlıkla paylaşabilmeleri, yani iç dünyalarına özel bir yolculuğa birlikte çıkmamıza izin vermeleri, o güveni sağlamış olmam çok güzel…”

Size göre mesleğinizin en güzel yanı nedir?

Ben mesleğime aşık bir insanım bu bana güç veriyor. Herkesin başarılı olmak için mesleğine aşık olması gerektiğine de inanıyorum. Bana göre mesleğimin en güzel, doyum verici yanı, ilk olarak, danışanlarıma yardımcı olabildiğimi görmek, örneğin, öğrencilerimin odadan çıktığında rahatladığını hissedersem ya da öğrenci bunu ifade ederse o an bütün yorgunluğum gidiyor, yerini bir bireye yardım edebilmenin mutluluğu ve huzuru alıyor. İkinci olarak,danışanların başkalarına açıklayamadığı iç dünyalarıyla ilgili bilgileri, benimle rahatlıkla paylaşabilmeleri, yani iç dünyalarına özel bir yolculuğa birlikte çıkmamıza izin vermeleri, o güveni sağlamış olmam çok güzel.

Başınızdan geçen unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Üniversiteye, bölümüme başladığım ilk günlerde hedefimi belirlemiştim. Bölümümden mezun olup, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardan birinde tayinim nereye çıkarsa oraya gidip, rehber öğretmen olarak çalışacaktım. Bu hedef herkesi çok şaşırtıyordu, çünkü o zamana kadar, Boğaziçi Üniversitesi’nden benim bölümümden mezun olup Anadolu’ya çalışmaya giden hatta, İstanbul dışına bile çıkan kimse olmamış. Nitekim de mezun olduğumda hedefim gene aynıydı. İlk tayin yerim Niğde’ye çalışmaya gittim. Bölüm başkanımız dahil Üniversitedeki hocalarım hepsi beni çok idealist buldular, kutladılar. Yıllar sonra bile beni bu yönümde hatırlamaktalar. Hedef belirlemek, ne istediğini bilmek gerçekten çok önemli .

Sohbet imkanını bana verdiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Çok keyif aldım.