Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

 TÜYAP KİTAP FUARI

TÜYAP TÜM Fuarcılık Yapım AŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen 26. İstanbul Kitap Fuarı, 27 Ekim - 4 Kasım 2007 tarihleri arasında yapıldı. Fuarın bu yılki teması, “Akdeniz’de Edebiyat; Edebiyat’ta Akdeniz”, onur yazarı ise Metin And. Bu çerçevede “Akdeniz Buluşması” başlığı altında. Akdeniz’de Edebiyat, Akdeniz Kültüründe Kadın Olmak ve Modernite konulu paneller düzenlendi. Onur yazarı Metin And’ın katılımıyla Doğan Hızlan ile bir sohbet, Sabri Koz ile Metin And’ın katıldığı Metin And’ın çalışmaları ve hayatı üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi.

TKD Yönetim Kurulu üyesi Kasım Çelik, bültenimize Fuarla ilgili izlenimleriyle katkıda bulundu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

 KASIM ÇELİK

1957 Çankırı doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü’nden 1981 yılında mezun oldu. 1982-1989 arasında IRCICA Kütüphanesi, 1989-2000 yılları arasında da İTÜ Merkez Kütüphanesi’nde Uzman Kütüphaneci olarak görev yaptı. Aralık 2000’den bu yana Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi’nde Yönetici olarak çalışmakta. TKD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi olan Çelik’in birçok dergi ve gazetede makaleleri yayınlandı.

 Yayınlanan Kitapları:

Ø       Mimar Sinan ve yapılarıyla ilgili eserler bibliyografyası / Haz. Abdullah Topaloğlu, Kasım Çelik, M. Zeki Ören.  Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1988. 193 s.  ; 24 cm.

Ø       Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi nadir eserler kataloğu / Haz. Kasım Çelik. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları, 2002. XI, 159 s. : res.: ; 24 cm.

Ø       İstanbul kütüphaneleri ve bilgi-belge merkezleri rehberi / Haz. Kasım Çelik. – İstanbul: Yapı Kredi Yayınları, 2003. 56 s. ; 23 cm.

Ø       Yapı Kredi Yayınları, bir bibliyografya denemesi: 1. kitaptan 2000. kitaba / Haz. Kasım Çelik, Ali Kılıçarslan, Şükrü Aydın. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları, 2004. 446 s. : res.; 21 cm.    

TÜYAP 26. İSTANBUL KİTAP FUARI

“…Bu yılki fuarda dikkatimi çeken bir konu da Türk ve dünya klasiklerinin birçok yayınevi tarafından ucuz ve kaliteli baskılarının okuyuculara sunulmasıdır. Klasik edebi eserler her zaman ve her yerde kolayca satılabilen kitaplardır. Ama diğer kitaplara göre fark edilir bir ucuzluğa sahip fiyatlarla kitapseverlere sunulmasının sebeplerinden en önemlisi “telif hakkı olmaması” diye düşünüyorum. Korsan baskı hariç, sebep ne olursa olsun bu durum kitapseverler için iyi bir fırsat oldu. Bu tür kitapları satan yayınevleri de en fazla ilgiyi görenler arasında idi…”

26. İstanbul Kitap Fuarı Beylikdüzü’nde bulunan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 27 Ekim - 4 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

Bu alanda yılın her zamanında farklı konularda fuar organizasyonları yapılmaktadır. Her konunun kendine has katılımcıları ve ziyaretçileri olmaktadır. Her farklı organizasyonda fuar alanı yeni bir görünüm kazanmaktadır. Kitap fuarlarında diğerlerine oranla çok farklı güzellikler bulunmaktadır. Aklımıza ilk gelen diğerlerine göre çok kalabalık olmasıdır. Ama bu kalabalık kuru bir kalabalık değildir.  

İstanbul’u bilenler bilir ama bilmeyenler için söylemekte yarar var; Beylikdüzü şehrin merkezine çok uzak bir yerde. Bu nedenle “bu kalabalık da ne?” diye geçerken görüp de bakılacak bir yerde değil fuar alanı. Hele hele Anadolu yakası açısından kıyas edilirse geliş-gidişin daha da zor olduğu görülecektir. Bu konuyu dikkate alan fuar organizatörleri Taksim, Mecidiyeköy, Avcılar, Üsküdar, Kadıköy, Bakırköy gibi şehrin önemli merkezlerinden fuar alanına otobüs seferleri düzenlemek suretiyle ziyaretçilerin ulaşımının kolaylaştırılmasına özen göstermektedirler. Bu otobüslerin bir kısmının ücretsiz olması özellikle öğrencilerin ve dar gelirli kitapseverlerin fuara göstereceği ilgi açısından önemlidir.   

Fuarda yıllardır devam eden bir uygulama ile sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz stant verilmesi ayrı bir güzellik olarak dikkatimizi çekmektedir. Bu uygulama ile hem fuar biraz daha canlı olmakta, hem de STK’lar için kendilerini tanıtabilme ve geniş kitlelere ulaşabilme açısından bir fırsat olmaktadır. Bu imkandan yaralanarak stantlarını okuyuculara açan 80 civarında  STK ile birlikte 500’e yakın katılımcı firma kitapseverlerin güzel bir 9 gün geçirmelerini sağladılar. Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi olarak biz de STK’ların bulunduğu Salon 1’de stantımızı açıp meslektaşlarımız ve kitapseverlere ulaşma fırsatını bulduk. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün stantı da bu salonda idi. Tamamen STK’lara ayrılan bu salon diğer salonlara göre biraz daha sakin idi. Ama yine de önemli sayıda kitapsever tarafından ziyaret edildi.  

“… Tabi ki, bu yıl fuarın Metin And için ayrı bir önemi vardı. Bu yılın onur yazarı seçilen Metin And’ın kitapları ve yazarın kendisi de en çok ilgi gösterilenler arasında idi. Türk tiyatrosu ve folkloru konusunda tartışılmaz bir yere sahip olan mütevazi insan Metin And’ı ayrıca tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum…”

Kitap fuarlarına has bir güzellik ise okurlar ile yazarların buluşmasıdır. Bu yıl da kitapseverler hem ilgilendikleri konularda eski ve yeni kitapları görüp inceleme fırsatı buldular, hem de  istedikleri yazarlarla tanışmak, kitaplarını imzalatmak imkanına kavuştular. Her yayınevi farklı günlerde değişik yazarlarına imza günleri düzenledi. Kitapları çok satan yazarlar büyük ilgi görürken, halkın televizyondan dizi veya farklı programlar nedeniyle tanıdığı yazar ve oyuncuların bulunduğu stantlar da ziyaretçilerden büyük ilgi görmekte idi. Tabi ki, bu yıl fuarın Metin And için ayrı bir önemi vardı. Bu yılın onur yazarı seçilen Metin And’ın kitapları ve yazarın kendisi de en çok ilgi gösterilenler arasında idi. Türk tiyatrosu ve folkloru konusunda tartışılmaz bir yere sahip olan mütevazi insan Metin And’ı ayrıca tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum.

Kitap fuarını daha renkli hale getirerek ilgi oranının artması amacıyla gerçekleştirilen çeşitli sergiler de vardı. “9 Kollu Bir Oyunbaz” adlı Metin And sergisi’nin de aralarında olduğu 8 sergi de fuarda ziyaretçilere sunulan güzellikler arasında idi ve beğeni ile gezildiler.  

Tüyap Kitap Fuarı söyleşi, panel, şiir dinletisi vs. etkinlikler açısından da çok yoğun bir programa sahipti. Bu tür etkinliklerin yapıldığı 6 salon vardı. Fuar süresince bu salonların her birinde farklı etkinlikler yer aldı. Bazı günlerde 1 salonda 7 farklı etkinliğin yapıldığı bile oluyordu. Böylesi yoğun olan programdan kitapseverlerin haberdar olması için ayrı bir broşür hazırlanarak ziyaretçilere dağıtılması takip açısında çok yararlı oldu.  

Bazı yabancı devletlerin resmi veya özel kuruluşlarının stantları da fuara ayrı bir renk kattı. Küba’dan İran’a, Çin’den Romanya’ya kadar birçok ülkeden kültürel veya ticari boyutta çok sayıda stant kitapseverler tarafından gezildi. Yayınevleri okuyucularına kitap fiyatlarında az ya da çok indirim yaptılar. Bu indirim genelde  %20 ila % 30 arasında olurken, son gün öğlenden sonra bazı yayınevlerinin indirimi %50 oldu. Fuarı yıllardır takip eden ve bu durumu bilen kimi okurlar ziyaretlerini son güne bırakarak bu indirimlerden yararlanma yoluna gittiler.  

Okuyucular 5-6 günlük gazeteyi fuar süresince ücretsiz olarak okuma fırsatını buldular. Bu gazeteler, kendi adlarını veya gazete ile ilişkili kurumların adına kurulmuş stantlarda fuar sonuna kadar ücretsiz olarak dağıtıldı.   

Bu yılki fuarda dikkatimi çeken bir konu da Türk ve dünya klasiklerinin birçok yayınevi tarafından ucuz ve kaliteli baskılarının okuyuculara sunulmasıdır. Klasik edebi eserler her zaman ve her yerde kolayca satılabilen kitaplardır. Ama diğer kitaplara göre fark edilir bir ucuzluğa sahip fiyatlarla kitapseverlere sunulmasının sebeplerinden en önemlisi “telif hakkı olmaması” diye düşünüyorum. Korsan baskı hariç, sebep ne olursa olsun bu durum kitapseverler için iyi bir fırsat oldu. Bu tür kitapları satan yayınevleri de en fazla ilgiyi görenler arasında idi.

Büyük şehirlerde, özellikle İstanbul’da yılın çeşitli dönemlerinde çok sayıda kitap fuarları açılıyor. İrili ufaklı bu fuarlar arasında Ramazan günleri Sultanahmet Cami avlusunda açılan TDV Dini Yayınlar Kitap Fuarı ile Ekim-Kasım aylarında açılan TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın ayrı bir yeri vardır. TDV Kitap Fuarı Sultanahmet semtinde organize edilmekte olan Ramazan etkinliklerinin bir bölümü olarak açılmaktadır. Hem katılımcı firma ve STK yelpazesinin zenginliği hem de doğrudan doğruya kitapseverlere hitap ettiğinden dolayı TÜYAP Kitap Fuarı okurlar için daha büyük bir öneme sahiptir.

Kitapseverler fuarı gezerken istedikleri kitapların bir kısmını satın aldı, bazılarını da “sonra alırım” diye kafasına veya defterine not etti. Bu nedenle birçok kitapsever gelecek yılın fuarlarını şimdiden beklemeye başladı bile.