Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

ANKARA İLE İLGİLİ KİTAPLAR

  Serhat  Baytur
80 Yılda devr-i Türkiye : 80 kare Ankara = Around Turkey in 80 years : Ankara in 80 frames / yay. haz., B. Zeynep Önen ; foto., Melih Uçar, VEKAM Arşivi. 103 p.

Fiyatı : 25 YTL.

ISBN 975-7078-23-9

Cumhuriyet’in kuruluşunun 80. yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde, VEKAM - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle, 14-31 Ekim 2003 tarihleri arasında Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde düzenlenen “Ankara- 80 Yıldan Yansımalar” sergisinde yer alan fotoğraflardan derlenen bir yapıt. 80 fotoğrafla Ankara’nın 20. yüzyıl başlarından günümüze geçirdiği değişimi yansıtmaktadır.

Ali Cengizkan’ın sunuş yazısında “Onar yıllık dönemler temelinde kurgulanan ve bildik görsel malzemenin kullanılmasından kaçınılan bu sergide, izleyicinin, toplumsal belleğe kazınmış fotoğraf ve resimleri gezerken anımsaması, dönemin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Sergide ve koleksiyonda, önce konut ve sağlık sorunlarıyla, ama hemen sonrasında, “Cumhuriyet’in örnek kenti” olma hedefinin gerekleri ve yeni kurulmanın sorunlarıyla uğraşan bir Ankara görmekteyiz. Toplumsal devrim ve dönüşümlerle iç içe gelişen fiziksel mekandaki yeni oluşumlar, ilk dönemlerde geniş halk kitleleri tarafından paylaşılmasa bile, eğitim ve kültür seferberliği ile katılımın zemini genişletilir. Koleksiyonda, kamusal alanların oluşturulması kadar, o alanın kullanım biçimleri konusunda kentlinin eğitilmesi, barınma gereksinimlerinin karşılanması kadar, barınanların barınma biçimi ve modelleri konusunda toplumuna Osmanlı’dan devraldığı alışkanlıkların dönüştürülmesi, kısacası, “örnek kent” olma hedefinin getirdiği sorumluluklar, Ankara’nın tarihsel ve toplumsal görev bilincinin yansımalarıdır”denilerek Ankara’nın Önemi ve “örnek kent” olma iddiasının getirdiği sorunlara vurgu yapılmaktadır.

Eski Ankara’yı tanımak isteyenler için…

 


Augustus, Roma İmparatoru, M.Ö. 63- M.S.14.
Ankara anıdı = Monumentum Ancyranum / Agustus; çev. Hamit Dereli.
[Ankara] : Milli Eğitim, 1949.


Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kültür alanındaki en önemli hamlelerinden biri, dünya klasiklerinin dilimize kazandırılmış olmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Dünya Edebiyatından Tercümeler” adı altında yayımladığı yapıtlardan biri de, Latin klasiklerinden, “Ankara Anıdı = Monumentum Ancyranum”dur. Hamit Dereli’nin çevirisi ve Remzi Oğuz Arık’ın geniş önsözüyle, 1949 yılında yayımlanmıştır.

Roma İmparatoru Augustus (MÖ 63- MS 14)’un yazmış olduğu ve onun vasiyetnamesi olarak adlandırılan “Res Gestae (Divi Augusti)” adlı belgenin kazındığı Ankara Anıtı (Ankara Yazıtı), ilimizin sahip olduğu en önemli tarihsel zenginliklerden biridir. Tapınak, M.Ö. 25 - M.Ö. 20 yılları arasında, Orta Anadolu'nun Roma İmparatorluğu tarafından fethi ve ardından Ancyra Ankara)’nın yönetim merkezi olacak şekilde Galatia eyaleti olarak düzenlenmesi anısına inşa edilmiştir. İmparator Augustus’un, ölümünden kısa bir süre önce kaleme almış olduğu Res Gestae, Senato’da okunduktan sonra Roma’da dikili iki tunç sütun üzerine kazdırılmış; ayrıca Roma İmparatorluğu’nun eyaletlerindeki çeşitli tapınaklarına yerleştirilmişti. Bunlardan biri de, Ankara’da, Hacı Bayram Camii bitişiğindeki Ogüst (Augustus) Tapınağı’nın duvarlarına kazınmış olandır. Ankara’da gayet iyi korunan kopyası ile Isparta’da Yalvaç) ve Uluborlu’daki Antiochia ve Apollonia antik kentlerinde bulunan bazı parçaları dışında tüm kopyalarının yok olduğunu, yapıtı incelerken öğreniyoruz. Kuşkusuz bu da anıtın önemini artırıyor. Bu yazıtta, imparator Augustus’un yaptığı işler ile Roma halkı adına yaptığı masraflar yer almaktadır. Yazıtın iki farklı dilde yazıldığını görüyoruz. Latince metnin yanında, Grekçe tercümesi yer almaktadır.

Yazar:
Agustus; çev. Hamit Derelioğlu