Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

ÜNİVERSİTEMİZ ETKİNLİKLERİ

TELİN YÜRÜYÜŞLERİMİZ

ŞEVVAL SAM ATILIMI ZİYARET ETTİ

 

TELİN YÜRÜYÜŞLERİMİZ

Üniversitemizde, “Son günlerde meydana gelen terör olaylarında kaybettiğimiz şehitlerimizi anmak ve Atamıza saygımızı sunmak” amacıyla iki tören düzenlenmiştir.

İlk tören 23 Ekim 2007 Salı günü saat 13.30 da üniversitemiz yerleşkesinde bulunan Atatürk anıtında, diğer tören ise 25 Ekim Perşembe günü saat 11.00 de yerleşkeden hareket edilerek Anıtkabire düzenledi.

Üniversitemiz yerleşkesinde düzenlenen törene, Üniversitemiz idari ve akademik ve personeli ile öğrenciler katıldı. Kortej, yürüyüşüne Rektörlük binasının önünden başladı ve kampus içinde yürüyerek Atatürk Anıtı önünde toplandı. Şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan tören, İstiklal Marşıyla devam etti.

Öğrenci Konseyi Başkanı Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Fatih Aydın ve Türk Tarih Platformu Başkanı İşletme Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 3. sınıf öğrencisi Mehmet Türüksu Atatürk Anıtına çelenk koyarak Atamıza saygılarını ilettiler.

 

Törende ilk konuşmayı; Yard. Doç. Dr. Reşat Öztürk aşağıdaki konuşmasıyla yaptı.

Sayın Rektörüm, Rektör Yardımcılarım, Dekanlar. Muhterem hocalarım, Atılım Üniversitesi çalışanları, Sevgili öğrenciler.Bizler Türk ulusunun aydınlanma yolunda olan bireyleriyiz. Ulus olmanın olmazsa olmazı kederde sevinçte bir olmaktır. Türk ulusu zor ve sıkıntılı günleri yaşıyor. Ulus devlet anlayışı tahrip edilmeye çalışılıyor. Üniter devlet değiştirilmek isteniyor. Devletimiz ve milletimiz Milli Mücadeleden beri bugünkü kadar tehdit görmemiştir.İç ve dış düşmanlar el ele vererek özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı, ülke bütünlüğünü tehdit ediyorlar. Bizi birbirimize düşürmek iç karışıklıklar çıkartarak, ülkeyi bir kaosa sürüklemek istiyorlar.Devlet bile sayılamayacak bir takım çevreler Türkiye Cumhuriyeti Devletine dil uzatıyorlar.Tarihin var olduğu günden bu güne ne kadar, benim ulusumun devleti olmuştur. Yeryüzünde tarihin her döneminde devleti olan milletlerin sayısı iki elin parmaklarından azdır. Bu övünülecek duruma birlik beraberlik anlayışını sağlayarak, Türk Milleti ulaşmıştır.Bizler birlik ve beraberliğimizi devam ettirdiğimiz sürece, bize oynanmak istenen oyunları bozarız. Hiçbir güç, hiçbir devlet karşımızda duramaz.Bunu Milli Mücadele yıllarında sergileyerek dünyanın en güçlü devletleri ve ordularıyla savaştık ve onları yendik.Bu günde aynı dayanışma anlayışıyla bu sorunların da üstesinden gelebiliriz.Gün birlik ve beraberlik günüdür. Birbirimize kenetlenir bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak kardeşlik duygularımızı geliştirirsek emperyalizmin bu pis oyununu bozarız.Biz Atatürk Milletçileriyiz. Zorluklara göğüs germeği biliriz. Tarihimizi bilirsek, nelere muktedir olduğumuzu da biliriz.Kimdir Türk? Atatürk’ün tanımına göre, Türkiye Cumhuriyetini kuran halktır. Bu coğrafyada doğan, bu coğrafyada yaşamaktan zevk alan, bu ülkeyi seven, kalkındıran herkes Türk’tür. Bu bilinçle hareket edersek ulusal ülküler etrafında birleşirsek biz bu oyunu bozabiliriz. Çağdaş insan duygularıyla değil aklıyla hareket eden insandır. Bizler de akılla, sağduyuyla sorunları, bu belayı def edebiliriz. Tekrar hepimizin başı sağ olsun.

Daha sonra Üniversitemiz Rektörü, Prof. Dr. Abdürrahim Özgenoğlu söz aldı ve duygulu ve heyecanlı kısa bir konuşma yaptı.

Değerli arkadaşlarım, sevgili öğrenciler,
Bu kalabalığı görünce içim bir tuhaf oldu. Reşat Hocam’a bu anlamlı konuşması için ben de çok teşekkür ediyorum. Aslında sözün bittiği yerdeyiz. Bu hep söyleniyor, sözün bittiği yerdeyiz deniyor ama hep orada kalıyor. Bildiğiniz gibi 3 gün önce Hakkari Dağlıca’da 12 vatan evladımızı daha şehit verdik. Acımız sonsuzdur, yüreğimiz yanıyor. Ben bu hain alçakça saldırıya destek veren sözde müttefiklerimizi huzurunuzda lanetle kınıyorum.

Sevgili öğrenciler bu töreni düzenlediğiniz için, bu yürüyüşü planladığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Sürekli söz söylüyoruz, bağırıyoruz, çağırıyoruz ama bir yere gidemiyoruz. 23 yıldan ders almadık, öyle görünüyor. Aslında sözün bittiği yer deyip nokta koymamız gerekir ve bunun içinde söylemden vaz geçip eyleme geçilmesi gerekiyor. Şunun bunun sözünü dinleyip, icazet almakla bir yere gelemiyoruz. O bakımdan ben yetkililere, hükümetimize artık eyleme geçme zamanı gelmiştir diyorum.Ben daha fazla bir şey söylemek istemiyorum, şehit askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum, Türk Silahli Kuvvetlerine ve Ulusumuza yine başsağlığı diliyorum.Hepimizin başı sağ olsun.

ÜNİVERSİTEMİZ İKİNCİ YÜRÜYÜŞÜNÜ İSE, 25 Ekim Perşembe günü Anıtkabire düzenledi. Törene tüm akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldılar.

Saat 10.30 Rektörlük binasında toplanan kortej 11.00 de Üniversiteden Tandoğan’a hareket etti. Yol güzergahı boyunca kortejimiz çevre halkı tarafından alkışlarla ve sloganlarla desteklendi.

Tandoğan Meydanına gelindiğinde kortej;

“HER TÜRK ASKER DOĞAR”
“ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ”
“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”
“VATAN SANA CANIMIZ FEDA”
“ŞEHİDİM HAKKINI HELAL ET BİZE”
“HEPİMİZ TÜRK’ÜZ, HEPİMİZ ATATÜRK VE HEPİMİZ MEHMET’İZ”

sloganlarıyla Anıtkabir’e doğru yürüyüşe geçti.

Üniversitemiz Rektörü Prof Dr. Abdurrahim Özgenoğlu tarafından Mozoleye çelenk koyularak saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra Anıtkabir Özel defterine, Rektörümüz tarafından aşağıdaki cümlelerle Atılım Üniversitesi’nin duyguları dile getirildi.

Aziz Atam,
Atılım Üniversitesi olarak ilke ve devrimlerinden ödün vermeden bizlere
emanet ettiğin Misak-ı Milli sınırlarına, cumhuriyet değerlerimize sahip
olacağımıza, huzurunda söz vermeye; Türk gençliğine olan hitabını
tekrar ederek benliğimize kazımaya, izinden ayrılmayacağımızı görev
başında olduğumuzu bildirmeye geldik.

25.10.2007
Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Atılım Üniv. Rektörü

Üniversitemiz Öğrenci Konsey Başkanı ve Mehmet Fatih Aydın ile Türk Tarih Platformu Başkanı
Mehmet Türüksu, hainlere “karşı tek yürek olma zamanı geldi, şehitlerimizin derin acısını unutmayacak ve unutturmayacağız” dediler.

 

Tören sonrası, Anıtkabir Komutanlığınca, Üniversitemize şilt takdim edildi. Fotoğrafta Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu’nu şilt’i alırken görüyorsunuz.

 

Yürüyüş olaysız, hüzünlü ve sessiz biçimde sona erdi ve üniversiteye dönüldü.

 

 

 

 

Şevval Sam Atılımı Ziyaret Etti

Tiyatro Kulübünün düzenlediği etkinliğe katılan Şevval Sam, Atılım Üniversitesi öğrencileriyle Mühendislik Fakültesi Cevdet Kösemen Konferans Salonunda yapılan söyleşide  buluştu.

Atılımlı öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği Şevval Sam, tüm sorulara içtenlikle cevap vererek öğrencilerin gönlünü bir kez daha kazandı. "Herkes kapısının önünü süpürürse mahalle de temiz olur" felsefesi ile kendi hayatına yön verdiğini söyleyen Sam, öğrencilere de hayatlarında üzerlerine düşenin en iyisini yapmaları gerektiğini hatırlattı.Toplumsal sorunlara duyarlı bir insan olarak yaşamaya çalıştığını belirten Sam, yaptığı her işte fayda faktörünü ön planda tutmaya çalıştığını söyledi.

Bir öğrencinin TV'lerin son zamanlarda yayınladığı diziler ve TV kirlenmesi hakkındaki sorusuna televizyon dizilerini beğenmediğini, bu yüzden yapılan projelere teklif gelmesine rağmen dahil olmak istemediğini, evde TV izlemediğini TV yerine daha donanımlı bir insan olmak için daha çok kitap okuyarak ve müzik dinleyerek vakit geçirdiğini belirtti.

Şevval Sam, öğrencilerinde eşlik ettiği sevilen türküleri kanun ve kemençe eşliğinde söyledi.Son olarak yoğun istek sonucu "Gül güzeli" adlı şarkıyı seslendiren Sam, öğrencilerle geçirdiği günün kendisini çok mutlu ettiğini kaydetti.