Sayı:7/Yıl 2 Haziran/2007
ISSN: 1306-3472


Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu Yayın Kurulu :
Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

ANKARA KİTABEVLERİ

 

TURHAN KİTABEVİ

Geçen sayımızdan itibaren Ankara’daki kitabevlerini okuyucularımıza tanıtmayı hedeflemiştik ve Sanat Kitabevi sahibi sahaf Ahmet Yüksel ile çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu sayımızda Ankara’nın çok eski kitabevlerinden Turan Kitabevi’nin sahibi Sayın Turhan Polat’la görüştük.
 

Kitabevininin iletişim adresi:
Yüksel Cad. 8/32 06650 Kızılay/Ankara/TÜRKİYE

Tel: 
(312) 4188259  Faks: (312) 4187591
web:
www.turhankitabevi.com.tr
e-mail:
turhanpolat@hotmail.com

 

Bugün maalesef bilinçli okuyucu çok az. Bilhassa genel kültür kitaplarının satışı da çok az sayıda. Bir genel kültür kitabı 1000 adet basılmaktadır ve 2-3 senede ancak biter. Medya ve televizyonların yönlendirmesiyle kitap satılıyor. Bunlarda dedikodu ve politik kitaplar.

 

…Ama ülkemizde maalesef bir korsan olayı var. Nisan ortalarında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bir kitabını çıkardım. Bir hafta sonra korsanı çıktı. Şu anda da 5 kentimizde de bilhassa üniversite ders kitaplarımızın korsanını basan adliyeye intikal etmiş 5 davamız var.

Sayın Turhan Polat, rahatsız olmanıza rağmen bize zaman ayırdığınız için öncelikle çok teşekkür ederiz. Hatırladığım kadarıyla, Turhan Kitabevi’nin hizmete sunulduğu ilk mekan, Kocabeyoğlu Pasajının alt katıydı. Bizler o yıllarda üniversitede öğrenciydik ve kitabevinize çok sık uğrardık. Kitabevinize Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültelerinin öğretim üyeleri gelirdi, çok güzel sohbetler olurdu ve bizde uzaktan o sohbetleri ayıp olduğunu bile bile dinlemeye çalışırdık. O yıllarda, Kocabeyoğlu Pasajının alt katı da kitabevleri ile dolu idi.

Sayın Polat, rahmetli abiniz kütüphaneciydi, siz de bu mesleğe gönül verdiniz. Kitabevi kurma fikri nasıl doğdu?

1959-60 yıllarında kitap okuma merakı yüzünden sık sık kitapçılara giderdim. Bu arada dostluklarda kurulmuş oldu. liseyi de bitirmiştim. O sıralarda bir kitapçının yanında çalışmaya başladım. Daha sonraları 1963’te Kocabeyoğlu pasajının alt katında bir dükkan kiralayarak kitapçılığa başladım. Bu pasajın altında 4-5 kitapçı daha vardı.  

Popüler Kültürün etkisinde kalınarak kitap satın alınıyor mu, yoksa okuyucu kendi tercihlerini kullanıyor mu.

Bugün maalesef bilinçli okuyucu çok az. Bilhassa genel kültür kitaplarının satışı da çok az sayıda. Bir genel kültür kitabı 1000 adet basılmaktadır ve 2-3 senede ancak biter. Medya ve televizyonların yönlendirmesiyle kitap satılıyor. Bunlarda dedikodu ve politik kitaplar.

Araştırmalara göre, bir Japon yılda 25, İsveçli 10, Fransız 7 kitap okuyor. Türkiye'de ise 6 kişiye bir kitap düşüyor. Araştırmalarda elde edilen bu sonuç, ülkemizde kitap okuma oranının ne kadar düşük olduğunun göstergesidir.Genel olarak Türkiye’deki kitap satışları ve okuma oranı konusundaki düşüncelerinizi almak isteriz.

Bildiğim kadar ile Almanya’nın Bavyera eyaletinde (Münih bu eyalette) yılda 38 bin kitap basılıyor. Türkiye’de de 1 yılda basılım madde olarak – kitap – dergi – her türlü basılı madde – el ilanları vs. 32 bin civarındadır. Bu durum ülkemizin, kültür yönünü herhalde aksettirir.

Bildiğimiz kadarıyla siz yayıncılık da yapıyorsunuz. Yayıncı olmak nasıl bir duygu. Bu işin zorlukları neler, getirisi ve götürüsü ile biraz bilgi verebilir misiniz.

Yayıncı olmak önceleri çok heyecanlı oluyor. Bir kitabın yayın programını alıyorsunuz, yazarla görüşmeleriniz oluyor, matbaada kitap basılıyor ve kitap meydana çıkıyor. Bu da insana ayrı bir zevk veriyor. Ama ülkemizde maalesef bir korsan olayı var. Nisan ortalarında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bir kitabını çıkardım. Bir hafta sonra korsanı çıktı. Şu anda da 5 kentimizde de bilhassa üniversite ders kitaplarımızın korsanını basan adliyeye intikal etmiş 5 davamız var. Buda insanın moralini bozuyor.

Yayıncı olmanız nedeniyle, dağıtım konusunda sorunlar yaşıyormusunuz.

Şuanda Türkiye’nin 50-60 ilinde bizim yayınlarımızı satan kitapçılarımız var. Kitaplarımızı bu kitapçılar kanalıyla okurlara ulaştırıyoruz.

Eskiden Kitap fuarları Ankara’da da organize edilirdi. Ancak, genelde kültürel etkinliklerin İstanbul’a taşınması nedeniyle, kitap fuarları da İstanbul’da organize ediliyor. Bunun sebebini neye bağlıyorsunuz.

Ankara bilindiği gibi toplu bir şehir. Yani bir semtten bir semte 20-25 dakikada gidebilirsiniz. İstanbul gibi çok dağınık değil. Bilhassa Ankara’da Kızılay’da birçok kitapçı var. Okur bu kitapçılarda her istediğini her zaman bulur. Ankara’da daha önce açılmış fuarlarda kitap satışının düşük olması bence bu yüzdendir.

Sayın Polat, size çok teşekkür ederiz.

Site Haritası | Sayılar | Kütüphane Ana Sayfası | Atılım Üniversitesi | Ana sayfa | İletişim