Sayı:7/Yıl 2 Haziran/2007
ISSN: 1306-3472


Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

KİMDİR BU EDEBİYATÇIMIZ?

Haziran ayı sonuna kadar doğru cevabı bilenler arasından; Ankara’dan katılanlardan 6 kişiye Kavaklıdere-Büyülü Fener sinemalarından bir kişilik ücretsiz sinema bileti, Ankara dışından katılan 2 kişiye DVD film hediye edilecektir.

Lütfen cevaplarınızı aşağıdaki elektronik posta adresimize gönderiniz

kbulten@atilim.edu.tr

Yazarımız 19 Nisan 1929’da Kıbrıs’ta doğdu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Şubesi’ni bitirdikten sonra A.Ü. Hukuk Fakültesi’ni tamamladı. Staj için Brüksel’e gitti. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra tümüyle edebiyata yöneldi. Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Dil Derneği’ne üye oldu.

Edebiyata şiirle başlayan yazarımız, 1961 yılında Kedi ve Ölüm (Ara Kapı) romanıyla Türk-Fransız Kültür Cemiyeti Ödülü’nü aldı. Daha sonra Muhsin Ertuğrul Ödülü’nü, Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Ömer Asım Aksoy Ödülü’nü aldı. Yazarımızın sinemaya aktarılan romanlarından Böcek 1997 Altın Portakal Ödülü’nü almaya hak kazandı. En son olarak da bu yıl 18.si düzenlenen Ankara Film Festivali’nde Sanat Çınarı unvanını aldı.

Eserlerinden bazıları: Acemiler (1952), Yalnızlar (1954), Gordium (1956), Elif’in Öyküsü (1980), Böcek (1982), Sisli Yaz (1984), İlişkiler (2002)’dir.

Türk Edebiyatı’na önemli katkıda bulunan bu yazarımızı tanıdınız mı?

    Cevabını Atılım Üniversitesi Kütüphanesi kaynaklarından bulabilirsiniz.

Site Haritası | Sayılar | Kütüphane Ana Sayfası | Atılım Üniversitesi | Ana sayfa | İletişim