Sayı:7/Yıl 2 Haziran/2007
ISSN: 1306-3472


Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

GÜLŞEN ORBEY, ATILIM ÜNİVERSİTESİ HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRÜ

 

Bir yandan kendim gelişir öğrenirken bir yandan da  kurumların gelişmesine ve büyümelerine katkı verdim ve bu anlamda önemli tecrübeler edindim. O nedenle yaptığımı hiçbir zaman iş olarak görmedim ve hala aynı zihniyetle katkı vermeye devam ediyorum. En büyük avantajım ufuk açan bir liderin yanında boğulmadan yüzmeyi öğrenmek ve yer aldığımız geminin karaya oturmaması için stratejik bakış açılarıyla ilerlemeyi yaşamak oldu. Aynı zamanda bir kurumun kuruluş sancılarını yaşamak ve daha sonra katettiği yolları ve geldiği aşamaları görmek ise ayrı bir heyecan. 

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1963 Ankara doğumluyum. Memur çocuğu olmamdan dolayı Ankara’dan 5 yaşında ayrılıp 15 yaşında geri döndüm. 1978 yılından itibaren tekrar Ankaralı oldum. Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F İktisat Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldum ve 1986 yılında aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladım.

1987 yılında da Hacettepe Üniversitesi İ.İ.B.F Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladım. Daha sonra özel sektörü tercih ederek Atılım Grubu’na yatırım projeleri geliştirmek üzere araştırmacı olarak katıldım. 1995 yılından bu yana üniversitenin kuruluşu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki yatırımlarda fizilibilite ve proje aşamalarından başlayıp kurumların faaliyete geçmeleri ve faaliyete geçmelerinden sonra ise yönetici olarak aktif görevler üstlendim. Bu anlamda kendimi şanslı insanlardan kabul ederim hem sevdiğim meslek alanında eğitim alma fırsatı buldum ki bu Türkiye koşullarında oldukça zordur ve aynı zamanda mesleğimi uygulama şansı veren bir iş ortamında keyifli çalışma fırsatı ve ortamı yakaladım. Bir yandan kendim gelişir öğrenirken bir yandan da  kurumların gelişmesine ve büyümelerine katkı verdim ve bu anlamda önemli tecrübeler edindim. O nedenle yaptığımı hiçbir zaman iş olarak görmedim ve hala aynı zihniyetle katkı vermeye devam ediyorum. En büyük avantajım ufuk açan bir liderin yanında boğulmadan yüzmeyi öğrenmek ve yer aldığımız geminin karaya oturmaması için stratejik bakış açılarıyla ilerlemeyi yaşamak oldu. Aynı zamanda bir kurumun kuruluş sancılarını yaşamak ve daha sonra kat ettiği yolları ve geldiği aşamaları görmek ise ayrı bir heyecan.  

Halkla İlişkiler Birimi kaç yılında faaliyete geçti.

Halkla İlişkiler Bölüm’ümüz 2001-2002 öğretim yılında faaliyete geçti. Son dört yıldır birimin yöneticiliğini üstlenmiş durumdayım.

Personel sayınız ve idari yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Şu anda 5 personelimiz var. Kurum içi ve kurum dışı faaliyetleri ekip anlayışı içinde yürütüyoruz. Kurum içi organizasyonlar ve iletişim faaliyet alanlarımızdan biri. Ayrıca basınla iletişimi yürütüyoruz. Öğrenci etkinliklerine ve kulüplere destek veriyoruz. Kurum içi sosyal ve kültürel etkinliklerde aktif rol alıyoruz. Kurum içi ve dışı iletişim için yayınlarımızı kullanıyoruz. Ama daha çok pazarlama ağırlıklı halkla ilişkiler (MPR) stratejisi çerçevesinde programlarımızı planlıyor ve yürütüyoruz. Bu nedenle kurum dışı tanıtım çalışmalarımız şu ana kadar yaptığımız bir çok faaliyete nazaran ön planda yürümekte. Tanıtım programlarımız öğrenci kaynağı oluşturmak açısından birinci derecede öneme sahip olup daha çok çalışmalarımızı etkin ve aktif  olarak bu alanda yoğunlaştırıyoruz.

Tanıtım faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz.

Tanıtım faaliyetleri ağırlıklı çalışmalarımızı oluşturuyor ve bu alanda farklılık oluşturma ve bunu yansıtma ve algılatma üzerine stratejiler ve programlar üreterek aktif olarak çalışıyoruz. İlk 10 yıl tanınma  ve farkındalık oluşturma üzerine odaklanmışken önümüzdeki 10 yılda markalaşma ve imaj üzerine çalışmalarımızı stratejik olarak odaklamaya başladık.

Hedef kitlemiz üniversitemizi tercih edecek potansiyel orta öğrenim kurumlarında okuyan öğrenciler, velileri ve yön veren rehber öğretmenler. Her üç gruba yönelik programlar hazırlayıp yıl boyu etkinliklerimizi hem Ankara içinde ve hem de Ankara dışı hedef illerde konferanslar, seminerler, paneller şeklinde yürütüyoruz. Bu programları bize öğrenci kaynaklığı yapan hedef eğitim kurumlarıyla gerçekleştiriyoruz. Eğitim fuarlarına katılıyoruz. Üniversitemizde tanıtım günleri organize ediyoruz.

Reklam ajansımızla profesyonel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tanıtım malzemelerimiz her yıl güncellenerek hazırlanıyor. Ayrıca bunları destekleyecek promosyon malzemeleri üretiliyor. Duyurum için özellikle tercih döneminde medya planlaması yapıyoruz. Hazırladığımız dergi ile geniş bir öğrenci ve eğitimci kitlesine ulaşmayı hedefliyoruz.

İki yayınınız var,

Evet, İz ve Solar Speed olmak üzere iki yayınımız var. Her iki yayınımızı da hem kurum içi ve hem de kurum dışı iletişim aracı olarak kullanıyoruz ve olumlu geri bildirimlerde alıyoruz.

Gelecekle ilgili planlarınızdan bahsedelim. 

Üniversitemizin gelecekteki  10 yılındaki stratejik bakış açısıyla hedeflediği noktaya ulaşması için ihtiyaç duyulan özellikle marka konumlandırma ve imaj oluşturma yönünde stratejik planımızı, genel stratejik yaklaşım çerçevesinde hazırlıyoruz. Bu amaçla özellikle bu yıl yaptığımız çalışmalarda ciddi değişimler ve dönüşümler gerçekleştirdik. Bunların neticelerini aldıkça daha da geliştirerek ve farklılaşma üzerine odaklanarak planlarımız her yıl gözden geçirip yenileyeceğiz. Dinamik bir sürece girdik ekibimizle beraber. Tempolu ve keyifli çalışmalar yürütürken bir yandan da fikri üretimlerle çalışmalarımızı destekleyip uygulamaya taşıyoruz. Neticeleri hep beraber alacağız. Hedefimiz üniversitemizi daha iyi noktalara taşımak.

Nasıl bir yöneticisiniz.

Bunu benim tanımlamam ve anlatmam doğru olmaz. Bizim yaptığımız iş tamamen bir ekip işi ve öncelikle organizasyon yapmak detay ve ince noktaları bünyesinde barındırıyor onun için şahsa mal edilmesine imkan yok. O nedenle açıkçası hiçbir zaman ben diyemiyorum bizi kullanmayı tercih ediyorum. Ekip olarak iş bölümü ve işbirliği içinde birbirimizi dengeleyerek çalıştığımızı söyleyebilirim. Bu nedenle birlikte çalıştığımız uzman arkadaşlarımın hepsi kıymetli ve çok ciddi ve büyük organizasyonları peş peşe ve herhangi bir hataya izin vermeksizin profesyonel anlayışla ve gayet başarılı bir şekilde birlikte yürütüyoruz. Neticelerini alınca keyfini de birlikte paylaşıyoruz. Ekibe inanan, etik değerlere önem veren, prensiplerimizi yaptığımız işe saygı çerçevesinde olmazsa olmaz olarak kabul eden paylaşımcı bir yönetici profili sanırım daha çok uyuyor.

Unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız.

 Henüz üniversitenin kuruluş çalışmaları devam ederken küçük bir ekiple kampuste geçirdiğimiz uzun saatlerde şu andaki mevcut binalar yokken en yüksek nokta olan su deposunun üzerine çıkarak gün batımını seyredip gerçekleştirileceklerin hayalini paylaştığımız günleri unutmam mümkün değil. Bugün birçoğu gerçekleşmiş durumda çünkü.

Üniversite kuruluşuyla eş zamanlı, Güneydoğu’da gerçekleştirdiğimiz projelerimizde yaşadığımız ve yöre insanıyla paylaştığımız ilkleri unutmam da mümkün değil. İlk defa GAP turlarını başlatmak ve bunu basınla paylaşmak oldukça heyecan vericiydi. Düzenlediğimiz ilk sıra gecesinde basılıp taşlanarak karakolluk olmamızın üzerinden de 10 yıl geçti. Bugün yörenin önemli kaynaklarından biri turizm ve araçlardan biri de yöresel sıra geceleri. Artık turistik ve otantik oldu. Ayrıca gelir kaynağı.

İlk Halkla İlişkiler Birimi’ni oluşturduğumuzda uzman arkadaşlarımızın kurum dışında gerçekleştireceğimiz ilk fuar çalışmasında stand içinde kolilerin üzerinde nasıl yapacağız diye otururken bulmamı unutamam.
Ayrıca ilk katıldığımız fuarda yola çıktığımız ve yeterli olduğuna inandığımız 500 broşürün yarım günde tükendiğini görme dehşetini yaşadığımız günleri unutamam.  

O günlerden bu güne, yılda 50.000 öğrenciye ulaşan çok yönlü, çok taraflı ve çok çeşitli organizasyonları aynı ekiple gerçekleştiriyor olmak ve çıkarılan profesyonel çalışmalarda ekip arkadaşlarımın gayretini de unutmam mümkün değil. Hepsine teşekkür ediyorum.

Site Haritası | Sayılar | Kütüphane Ana Sayfası | Atılım Üniversitesi | Ana sayfa | İletişim