Sayı:7/Yıl 2 Haziran/2007
ISSN: 1306-3472


Sahibi:
Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu :

Prof.Dr. İsmail Bircan
Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
Uzman Nilüfer Ünal
Editör:  Nilüfer Ünal
             3 Ayda bir yayınlanır.

ÜNİVERSİTEMİZ ETKİNLİKLERİ
MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Mekatronik Mühendisliği Günü

FEYZA ÇOL
YAĞLI BOYA RESİM SERGİSİ


 

Sayın Feyza Çol, kendi deyimiyle, resme olan tutkusuyla hayallerinin peşinden giderek 2001 yılında Üniversitemizden ayrılarak resim çalışmalarına devam etti.

Üniversitemizin 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde,Feyza Çol, İşletme Fakültesi Seyhan Cengiz Turhan Konferans Salonu fuayesinde 18-25 Nisan tarihleri arasında kişisel yağlı boya resim sergisinin 2.sini açtı.

Üniversitemiz Hazırlık Okulunda, 1996 tarihinde yöneticilik görevinde de bulunan Sayın Feyza Çol, kendi deyimiyle, resme olan tutkusuyla hayallerinin peşinden giderek 2001 yılında Üniversitemizden ayrılarak resim çalışmalarına devam etti.

Çol, 1989 yılında başladığı resim çalışmalarını aralıksız olarak farklı sanat galerilerinde sürdürdü. Birlikte çalıştığı sanatçılardan bazıları: Lütfi Günay, Kayıhan Keskinok, Yaşar Çallı, Nevide Gökaydın ve
Hikmet Çetinkaya’dır.. 2003 yılından beri Teymur Ağalıoğlu atölyesine devam eden sanatçı bu çalışmalarda farklı teknikleri öğrenme ve resmin evrensel değerlerini tanıma olanağı buldu.

Sanatçıya göre resim, doğanın yorumlanması yolu ile duyguların tuvale aktarılmasıdır ki bu da ancak resimsel değerlere ulaşmakla olur. Sanatçı, 2001 yılından beri Ankara Kadın Ressamlar Derneği üyesi olup yurtiçi ve yurtdışı birçok sergiye katılmıştır.

SERGİLERİ
Kişisel Sergi
2001 - SSK Sanat Galerisi

Karma Sergiler
1993 – Ankara Valiliği 100. Yıl Sanat Galerisi
1995 - Yaşar Çallı Atölyesi
1999 - Stüdyo G Sanatçıları
2000 - TC Merkez Bankası Mensupları
2003 - TC Merkez Bankası Mensupları
2004 - Teymur Ağalıoğlu Atölyesi
2004 - Ankara Kadın Ressamlar Derneği
2005 - Teymur Ağalıoğlu Atölyesi
2005 - Ankara Kadın Ressamlar Derneği
2005 - Ankara Kadın Ressamlar Derneği
( Diyarbakır Sergisi )
2006 - Teymur Ağalıoğlu Atölyesi
2006 - Ankara Kadın Ressamlar Derneği

Dergimiz değerli sanatçımıza başarılar diler.

MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Mekatronik Mühendisliği Günü

Gelişen teknolojik gereksinimlerinden doğan ve Türkiye’de sayılı üniversitelerde bulunan Mekatronik Mühendisliği Bölümümüz bu yıl ilk kez “Mekatronik Mühendisliği Günü” düzenledi. Değişik sınıflardaki öğrencilerin birbiriyle kaynaşması, senelere ve derslere göre çalışılan projelerin ve araştırmaların paylaşımı için düzenlenen Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Günü, 25 Mayıs 2007 Cuma günü tüm gün Mühendislik Fakültesinde devam etti. Bu etkinlikte, bölüm öğrencilerimizle birlikte Robot Topluluğu öğrencilerimiz, öğrencilerimizin büyük emekler harcadığı güneş arabasının ekibi, birinci sınıflarımızdan yüksek lisans öğrencilerimize kadar herkes görev aldı.

Bölümümüzün ders kapsamındaki çalışmalarımızın ve öğrenci ürünlerimizin sergilendiği Mekatronik Mühendisliği Günü’nde öğrencilerin geliştirdiği çeşitli araçlar arasında testler, yarışmalar yapıldı. Eğlenceler ile birlikte öğrenciler üst sınıflarda alacakları derslerin çalışmalarını yakından inceleyerek ders içerikleri hakkında bilgi edindiler ve gelecek senelere karşı bilinçlendiler.

Öğrencilerimizin yoğun ilgisinin yanında öğrenci ailelerinin, okulumuzda görev alan tüm personelin yapılan yarışmalara ve sergilenen çalışmalara karşı büyük bir ilgisi vardı. 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen bu günümüzde, Rektörümüz Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu ve Mütevelli Heyet başkanımız İ.Yalçın Zaim bölümümüzde yapılan çalışmaları ve bunların ürünlerini yakından incelediler ve bizi yalnız bırakmadılar. İkinci sınıflarımızın halat üzerinde giden araçları ile zıplayan mekanik araçları ve dördüncü sınıflarımızın yapmış olduğu güneş enerjisi ile çalışan kaplumbağamsı robotlar büyük ilgi topladı.

Günün sonunda öğrencilerimiz onuruna verilen kokteyl ile o güne katılan tüm öğrencilerimize katılım belgesi dağıtıldı ve gelecek sene de bu organizasyonun geleneksel hale getirilmesi kararlaştırıldı.


4. sınıf projesi Kaplumbağamsı Robotlar

Emeklerini sergileyen öğrencilerimize, bu günü hazırlamamızda büyük emeğe geçen okulumuzun Halkla İlişkiler Bölümüne, bölümümüzün başkanı Prof. Dr. Abdulkadir ERDEN’E sonsuz teşekkürler. Seneye görüşmek üzere....

Ar. Gör. Aylin Konez Eroğlu
Mekatronik Mühendisliği Bölümü

Mekatronik mühendisliği günü, bölümde okuyan öğrencilerin birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunmaları açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Diğer arkadaşların yaptıkları projelere bakıp geleceğe dair fikir edindim. Bu yıl ilki düzenlenen mekatronik mühendisliği gününün, öğrenciler için çok yararlı olduğunu, gelecekte de daha eğlenceli ve faydalı geçeceğine inanıyorum. Ayrıca ülkemizde yeni yeni tanınmakta olan Mekatronik Mühendisliği’nin halka tanıtılması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Yapılan organizasyonda emeği geçen herkese ve bölüm başkanımız Sayın Abdulkadir ERDEN’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Anıl GÜÇLÜ
Mekatronik Mühendisliği
2. Sınıf Öğrencisi

Bölümümüzün düzenlemiş olduğu Birinci Mekatronik Mühendisliği Günü hem bölümün tanıtılmasının hem de bölüm öğrencilerinin kaynaşması bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Bu gün biz öğrencilerin gelecek yıllarda neler yapacağımız hakkında bilgiler edinmekle kalmayıp Mekatronik Mühendisinin neler yapabileceğinin küçük örneklerini de görmüş olduk. Ayrıca bu günde yaptığımız yarışmalar sayesinde gelecekte yaşayacağımız zorlukları şimdiden öğrenmiş olduk. Bu günün hazırlanmasında emeği geçen saygıdeğer hocalarımın hepsine teşekkür ederim.

Cahit GÜREL
Mekatronik Mühendisliği
2. Sınıf Öğrencisi

Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bölümlerini göz önüne alırsak, mekatronik mühendisliğinin 25 Mayıs 2007 tarihinde hazırlamış olduğu organizasyonun çok büyük artılar kattığını düşünüyorum. Gerek öğretim elemanları olsun, gerekse 1. sınıftan 4. sınıfa kadar tüm öğrencileri ile geniş çaplı bir gösteri günüydü. Katılımcılardan biri olarak projelerimizi bölüm ve üniversite açısından önemli kişilere anlatmamız ve sunmamız, ileriki dönemler için kendimize güvenimizi tazelemiştir. Diğer bölümden öğrencilerin ve ziyaretçilerin ilgisi ve imreniş içeren bakışları bölümümüz için değerli olan bu günün ne kadar başarılı ve gerekli olduğunu ispatlamaktadır. 10. yıl etkinliklerine katkısını da göz önünde bulundurursak, bu ilk bizlere çok değerler katmıştır. Devamının daha başarıları getirmesini ve içermesini temenni ederim.

Semih Çakıroğlu
Mekatronik Mühendisliği
4. Sınıf Öğrencisi

Site Haritası | Sayılar | Kütüphane Ana Sayfası | Atılım Üniversitesi | Ana sayfa | İletişim