SOHBET KÖŞESİ > Osman Özer
                                > Prof.Dr. Cem Saraç

                               
> Prof.Dr. Oya Batum Menteşe
                                > Yasemin Çongar


Sayın Osman Özer, bu yıl üniversitemizin 10. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bu bağlamda, bu sayımızdan itibaren bir yıl boyunca, üniversitemiz birimlerini ve yöneticilerini tanıtmak, biriminin gelişmesiyle ilgili hedefleri hakkında bilgiler almak ve bunları okuyucularımıza aktarmayı hedefledik. Gıda konusu hepimizin ortak konusu diye düşünüyoruz. Bu nedenle de SOHBET köşemizde idari birimlerimizi tanıtan yazı dizimize sizinle başlamayı düşündük.  

Önce sizi tanıyalım.
1974 senesinde Ankara’da doğdum. İlkokul tahsilimi Çankaya İlköğretim Okulunda, Ortaokul ve lise tahsilimi T.E.D. Ankara Kolejinde tamamladım. 1998 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. 2000 senesinde askerlik görevimi tamamladıktan sonra, bir Atılım Vakfı iştiraki olan A.Z.N. İktisadi işletmesinde göreve başladım. Halen A.Z.N. İktisadi İşletmesinde İşletme Müdürü olarak görev yapmaktayım. 

Sayın Özer, A.Z.N. İktisadi İşletmesi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
A.Z.N. İktisadi İşletmesi 2000 senesinde Atılım Vakfı tarafından kurulmuş bir iktisadi işletmedir. Atılım Vakfına gelir sağlamak amaçlı kurulmuş bu işletme, o dönemden beri okul kafeteryalarını işletme görevi başta olmak üzere, Atılım Üniversitesine ait her türlü organizasyon ve yiyecek, içecek işlerini üstlenmiştir.

A.Z.N. İktisadi İşletmesi 2000 senesinden bu yana yürüttüğü bu görevlerden elde ettiği kazançla, yeni yatırımlar yapmakta, Atılım Vakfı’na para sağlamaktadır. Atılım Vakfı bu maddi imkan dahilinde çocukların ve gençlerin eğitim ve öğrenimlerinin devamlılığına destek olmak amacı ile Atılım Vakfı Burs Yönetmeliği uyarınca, Vakıf Burs Komisyonu tarafından tespit edilen öğrencilere burs vermektedir. Vakıf ayrıca yardıma muhtaç aileler tespit edip, onlara gıda yardımı yapmaktadır. 

Ben, 1998 yılında Atılım’da göreve başladığım zaman bugünkü Fen-Edebiyat ve Hukuk Fakültelerinin kantininde çok kısıtlı imkanlarla gıda sorunumuzu çözebilirdik. Ama şimdi gördüğümüz kadarıyla da kafeteryalarımızın sayısı hızla artmakta ve biz istediğimiz ürünü istediğimiz kafeteryada bulabilme olanağına sahibiz, yani alternatiflerimiz çok fazla.  Bu, keyif verici bir imkan. Kafeteryalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
2000 senesinde İktisadi ve İdari Bilimler  Fakültesi kafeteryası alt kat ve Hukuk Fakültesi kafeteryası ile  göreve başlanmış, daha sonra bu mekanlara yenileri eklenmiş ve mevcut duruma ulaşılmıştır. Şu an, iki kattan oluşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kafeteryası, Fen Edebiyat ve Hukuk Fakültesi kafeteryası, Mühendislik Fakültesi kafeteryası, Hazırlık Okulu A ve B kantinleri, Gözleme Evi, Akademik Personel Restoranı olmak üzere yedi ayrı mekanda öğrencilerimize, idari personelimize ve öğretim üyelerimize hizmet vermekteyiz. Ayrıca yaz aylarında hizmet verdiğimiz Atılım Garden adlı bir  açık havuz ve restoranımız  bulunmaktadır.

Rektörlük binasında yer alan ve iki kattan oluşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kafeteryası yaklaşık 450 kişilik oturma kapasitesi ile öğrencilere yiyecek içecek konusunda çeşitli alternatifler sunmaktadır. 300  kişilik oturma kapasitesine sahip alt katta, günün her saati, hamburger, tost çeşitleri, kumpir, sandviç çeşitleri ve her türlü alkolsüz içecek müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. 150 kişilik oturma kapasitesine sahip üst katta ise 11.00 ile 14.00 saatleri arasında alakart yemek çeşitleri satışı gerçekleştirilmektedir.

270 kişilik oturma kapasitesine sahip Mühendislik kafeteryasında, hamburger, tost çeşitleri, sandviç çeşitleri dışında pizza servisi yapılmaktadır. Yine 11.00 ile 14.00 saatleri arasında alakart yemek servisimiz mevcuttur.

Fen Edebiyat ve Hukuk Fakültesi kafeteryası 314 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Bu kafeteryamızda gün boyu ızgara ve pide çeşitleri, yine öğlen saatleri, 11.00 ile 14.00 arası, alakart yemek çeşitleri ve haftanın belli günlerinde, öğlen saatlerinde  döner servisimiz mevcuttur.

112 kişilik oturma kapasitesine sahip Gözleme Evi, öğrenci ve öğretim üyelerimize alternatif olarak, gözleme çeşitleri, mantı ve tencere yemekleri sunmaktadır. Yine burada da, diğer kafeteryalarımızda olduğu gibi, 11.00 ile 14.00 saatleri arasında alakart yemek servisimiz mevcuttur.

Bu mekanlarımıza ek olarak, Hazırlık okulu A ve B binalarında, öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin, ders aralarında bir şeyler atıştırıp içebilecekleri iki adet kantinimiz bulunmaktadır. 

Yazın, şehrin gürültüsünden uzak, serin İncek’in havası bir başka güzel ve tabii ki, keyifli bir yemek, keyifli bir sabah kahvaltısı ve havuzbaşında  akşam yemeği de buna eklenirse bu keyfin tadına doyum olmaz diye düşünüyorum. Üniversitemiz’de böyle bir imkan var mı?
Atılım Garden adlı açık havuz ve restoranımız yaz aylarında devreye girmekte, öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve idari personelimize doğayla baş başa, yeşil bir ortamda hizmet sunmaktadır. Hafta sonları dahil, haftanın yedi günü hizmet veren Atılım Garden yalnız Atılım Üniversitesi mensupları değil, onların yakınları ve dışarıdan gelen konuklar tarafından da çok fazla ilgi görmektedir. 

Geniş bir hizmet alanınız var, üniversitemiz gerek akademik-idari ve gerekse öğrenci sayısı olarak her yıl artmakta. Bu hızlı büyüme yer, mekan ve hijyenik sorunları da   beraberinde getirmektedir. Bu konuda neler yapıyorsunuz ?
Kafeterya ve restoranlarımızda satışı gerçekleştirilen alakart yemekler, unlu mamuller ve tatlı çeşitleri Mühendislik Fakültesi zemin katında yer alan ana mutfağımızda üretilmektedir. Son derece hijyenik koşullarda, gıda mühendisi kontrolünde üretilen  bu ürünler, yine  hijyenik koşullarda satışa sunuldukları mekanlara taşınmaktadırlar. Merkez mutfak kapasitemiz 3000 kişilik yemek çıkarmaya müsaittir. Okul kafeteryaları için yaptığımız üretim dışında, üniversite personelinin bir kısmı için de, yine ana mutfağımızda, tabldot yemek üretimi yapmaktayız.  Et, tavuk, kuru gıda, sarf ve temizlik malzemeleri gibi tedarikçilerden temin ettiğimiz malzemelerin en kalitelilerini tercih etmek ana prensibimizdir. 

Biraz da fiyatlar konusuna değinelim.
Kafeteryalarımızda maliyetlerimiz doğrultusunda, öğrencilerimize uygun fiyatlarla satış yapmaya özen gösteriyoruz. Bütün mekanlarımızda, müşterilerimizin daha uygun fiyatlara daha fazla ürün satın alabilecekleri mönü sistemini uyguluyoruz.   

Bu sistemi biraz açabilir miyiz, Nasıl bir Menü sistemi ve fiyatları nedir?
Kafeteryalarımızda, yemek fiyatları et yemekleri, tavuk yemekleri ve sebze yemekleri olarak üç ana gruba ayrılmaktadır. Sebze yemekleri 3,5 ytl., tavuk yemekleri 4.0 ytl., et yemekleri 4,5 ytl. dir. Yemeklerin yanında tercihe göre pilav, makarna, püre veya salata gibi bir çeşit garnitür ücretsiz olarak servis edilmektedir. Bu ana yemek çeşitleri ile beraber, mönü sistemi dahilinde,  çorba, salata, tatlı gibi ürünler 1.0 ytl. karşılığında temin edilebilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz bu ürünleri, ana yemekle beraber yarı fiyatına alabilmekte, ekonomik bir şekilde karınlarını doyurabilmektedirler.   

Bildiğim kadarıyla sosyal faaliyetlerde de hizmetleriniz var.
A.Z.N. İktisadi İşletmesi olarak, okul kafeterya, restoran ve kantinlerini işletmek  dışındaki en önemli görevimiz, Atılım Üniversitesine ait  kokteyl, davet, yemek, mezuniyet töreni, şenlik  gibi organizasyonların içinde bilfiil yer almaktır. Bu organizasyonların yiyecek içecek ikramı ile ilgili kısımlarını biz üstlenmekteyiz. Ayrıca I blokta yer alan restoranımızda, zaman zaman  Atılım Üniversitesini ziyarete gelen protokol konuklarını ağırlamaktayız.

Hatırladığım kadarıyla Ankara’daki bir Kurum’un kokteyline katıldığımda hizmet veren görevlilerin Üniversitemiz çalışanları olduğunu görmüştüm ve merakla sorduğumda bu hizmetin AZN tarafından verildiği söylenmişti. Haliyle çok mutlu olmuştum.
Üniversite bünyesinde bulunan çeşitli mekanlarımızda, üniversitemizden veya üniversite dışından gelen talepler doğrultusunda, kokteyl, düğün ve nişan törenleri, kutlamalar vb. organizasyonları gerçekleştirebilmekteyiz. Bu organizasyonlar için üniversiteye ait  kafeteryalar, toplantı salonları ve özellikle yaz aylarında Atılım Garden kullanılabilmektedir. Atılım Garden da 3000 kişiye kadar kokteyl, 500 kişiye kadar yemekli organizasyonları gerçekleştirebilmekteyiz. Şirketimiz bu organizasyonları gerçekleştirebilecek gerekli alt yapı, teknik cihaz ve kadroya sahiptir. Ayrıca 3000 kişilik  üretim kapasitesine sahip ana mutfağımızda, yine dışarıdan gelecek tabldot veya alakart yemek, unlu mamül ve pastane ürünleri gibi, talepleri karşılayabilmekteyiz. Bu saydığım hizmetlerin hepsini üniversite kampüsü dışındaki mekanlarda da verecek kapasiteye sahibiz. 

Azönce de söz ettiğim gibi, Üniversitemiz yerleşkesi, İncek’in en güzel yerinde. Şu anda hayalimde yazın, mensuplarımızın veya öğrencilerimizin nişan ve nikah törenlerinin  yapıldığı “Atılım Garden” alanını düşündüm. Geleceğe yönelik projeleriniz var mı ?
A.Z.N. İktisadi İşletmesi olarak, geleceğe yönelik öncelikli hedefimiz, mevcut durumda en üst seviyede vermeye çalıştığımız bu hizmetleri her açıdan daha ileri seviyeye ulaştırmaktır. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca, üniversite nüfusunun artmasıyla doğru orantılı olarak, şu an hizmet verdiğimiz mekanlara yenilerini eklemek, mevcut mekanlarımızın kapasitelerini arttırmak hedeflerimiz arasındadır.
 

Sayın Özer, kaç personel çalışıyor ve idari yapınız hakkında bilgi verebilir misiniz.
A.Z.N. İktisadi İşletmesi bünyesinde, şimdilik 35 kişiyi barındırıyor. Şimdilik diyorum çünkü okulun artan nüfusu ile doğru orantılı olarak bizde genişlemekteyiz. Kadromuz yiyecek içecek müdürü, aşçıbaşı, aşçılar ve yardımcıları, garson ve komiler, temizlik elemanları, bulaşıkçılar, depo ve muhasebe elemanlarından oluşuyor. İdari kadromuzda başta yiyecek içecek müdürümüz olmak üzere  aşçıbaşımız, depo ve muhasebe sorumlularımız bulunmaktadır. Ayrıca her bir birimimizin kendine ait sorumluları bulunmakta ve yiyecek içecek müdürümüzün kontrolünde çalışmaktadırlar. 

Son soru, nasıl bir yöneticisiniz, kendinizi nasıl değerlendirirsiniz ?
Üniversite yıllarında yaptığım stajlar dışında ilk çalıştığım yer olan A.Z.N. İktisadi İşletmesi benim için bir okuldan farksızdı. İş hayatı ve yöneticilik hakkında bir çok şeyi burada öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler doğrultusunda kendimi geliştirdiğime ve her geçen gün daha iyi bir yönetici olma yolunda ilerlediğime inanıyor

Söyleşimize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.
Ben de teşekkür ederim.