Kitap TanItImI > 25.Tüyap Kitap Fuarı  
                            
> Alfred Nobel ve Vasiyeti
                            
> Orhan Pamuk ve Nobel.
                            
> Üniversitemiz Yayınları.
                             >
Yayın Dünyamızdan.
                             > Ankara İle İlgili Kitaplar.


Demet Yılmaz


25. İSTANBUL KİTAP FUARI’ NIN ARDINDAN . . .

 

Edebiyat ve kültür alanında 225 etkinlik düzenlendi. 800’ e yakın yazar imza günlerinde,sanatçı,bilim adamı, gazeteci ve politikacı kitapseverlerle buluşma imkanı buldu. Fuara ayrıca Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya ve daha birçok ülkeden yayınevleri ve yayıncılar birliği temsilcileri katılmıştır.

Kültür, edebiyat, sanat ve siyaset dünyasını bir araya getiren İstanbul Kitap Fuarı, 28 Ekim–5 Kasım 2006 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi – Beylikdüzü’nde, 25. yılını kutlayarak çeyrek yüzyılı geride bıraktı.

Bu yıl yirmi beşincisi  düzenlenen fuarın ilki, 1982 yılında TÜYAP tarafından sadece 35 yayınevinin katılımı ile Etap Marmara (şimdiki adıyla The Marmara) Oteli’ nin 500 metrekarelik bir salonunda düzenlenmişti. Bu ilk fuar unutulur gibi değildi. Çünkü Türkiye’yi karanlıklara boğan 12 Eylül 1980 darbesi tüm etkisiyle sürmekte, yazılı ve görsel basında anarşik eylemler nedeniyle yakalananların suç aletleri arasında kitap ön plana çıkarılmaktaydı. Kitabın bir suç aleti olarak sunulması insanları kitaptan koparmış, kitaplardan korkar hale getirmişti. Böyle bir dönemde kitap fuarı düzenlemek cesaret isteyen bir girişim olabilirdi ancak TÜYAP bunu başararak aradan geçen yıllar içinde insanların kitapla yeniden buluşmasını, kitapla dostluk kurmasını sağladı. 

Kitaba gösterilen ilgi arttıkça Etap Marmara Oteli’ nin 500 metrekarelik salonu yeterli gelmediği için fuar üst kattaki balo salonunda yapılmaya başladı. Tüm bunlar talebe yanıt vermeye yetmedi. Bu nedenle 1986 yılında Tepebaşı’ na taşınıldı. Tepebaşı’ ndaki fuar alanı otoparktan bozma bir yerdi. Önce giriş katında düzenlenen fuar sonraları bir kat daha ilave edilerek sürdürüldü. Sonrasında fuardaki ziyaretçi sayısının gün geçtikçe artmasıyla Beylikdüzü’ ne taşınılmak zorunda kalındı. 

Fuarın Beylikdüzü’ne taşınılmasıyla önceden sadece gençlerden oluşan ziyaretçi profili değiştiği gibi ziyaretçi sayısı da artmıştı. Etkinlikler artınca etkinliğe katılan konuşmacıların sayısı arttı. İmza günleri yaygınlaşmaya başlayarak imza günü yapan yazar sayısı arttı. Artık fuar İstanbul’un fuarı olmaktan çıkıp Türkiye’ nin fuarı haline geldi, halen uluslararası bir fuar olma yolunda da devam etmektedir. 

“Türkiye Yayıncılar Birliği” ve “İstanbul–TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.” tarafından düzenlenen 25. İstanbul Kitap Fuarı’ nın teması “Kitap Fuarı’ nın 25 Yılı – Bir Yolculuk Öyküsü”, fuarın onur yazarı ise Doğan Hızlan’ dır. 

Çeyrek yüzyılı geride bırakmanın heyecanıyla İstanbul Kitap Fuarı bu sene yaklaşık 500 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlendi. 

Edebiyat ve kültür alanında 225 etkinlik düzenlendi. 800’ e yakın yazar imza günlerinde,   sanatçı, bilim adamı, gazeteci ve politikacı kitapseverlerle buluşma imkanı buldu. Fuara ayrıca Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya ve daha birçok ülkeden yayınevleri ve yayıncılar birliği temsilcileri katılmıştır. 

Fuar süresince çocuklar için de özel etkinlikler düzenlendi. Çocuklar, TÜYAP Çocuk Kulübü kapsamında söyleşi, resim atölyesi ve okuma saati gibi etkinliklere katılma fırsatı buldular, sevdikleri yazarlardan kitaplarını dinlediler. 

İstanbul Kitap Fuarı, “ARTİST 2006 – 16. İstanbul Sanat Fuarı” ile eş zamanlı gerçekleştirilmiştir. Fuarda kitapseverler “Onurlandıranlar” sergisi ile kitap fuarının yolculuk öyküsüne tanık oldular. Fuar kapsamındaki bir diğer sergi ise danışmanlığını Demet Taner’ in tasarımını ise Sadık Karamustafa’ nın yaptığı “Canlar Ölesi Değil / Haldun Tanersiz Yirmi Yıl” sergisidir. 

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’ nın 25. yılı nedeniyle çıkarılan “Bir Yolculuk Öyküsü” adlı kitap aynı zamanda fuarın temasını da oluşturmaktadır. Bir Yolculuk Öyküsü, bir kültür olayını büyük boyutlarla ortaya koymaktadır. 

Fuarın bu yılki onur yazarı, kitaba ve edebiyata olan katkıları hiçbir zaman unutulmayacak olan Doğan Hızlan’ dır. Yazar aynı zamanda bu yıl 50. yazın yaşamını da kutlamaktadır. Fuar’ ın “kültür kâşifi” nitelemesiyle Doğan Hızlan için hazırladığı kitap apayrı bir olgunluk içindedir.  

Erdal Öz, Doğan Hızlan’ın yazarlıkta ellinci yılını kutlarken yaptığı konuşmada, onu “Edebiyatın Cumhurbaşkanı” olarak nitelendirerek şöyle devam etmektedir;  

......Çünkü, Doğan Hızlan’ da bir cumhurbaşkanında aradığımız tüm özellikleri görmekteyiz. Kitaba ve edebiyata olan katkılarıyla birlikte cumhurbaşkanı nitelikleri taşıyan bir yazarın 25. İstanbul Kitap Fuarı’ nın Onur Yazarı da olması da bu açıdan anlamlıdır. Çünkü Doğan Hızlan, Kitap Fuarı’ nın bu önemli yılında çeyrek yüzyıla en uygun isimdir. 

Emre Kongar da bir köşe yazısında   

....Ödülleri alan kişiler kadar, alan kişiyle birlikte taşıdığı mesaj açısından verene de onur getirir...... İşte TÜYAP’ ın yirmi beşinci gümüş yılı Onur Yazarı ödülü, Doğan Hızlan’ la birlikte TÜYAP’ a da onur getiren ödül olmuştur. 

Kitap Fuarı’ nda 25 yılın sonunda anlaşılmaktadır ki her geçen yıl kitaba olan ilgi artmakta, kitap sayısıyla birlikte kitapsever sayısı da artmaktadır. Okurlar kitap fuarı sayesinde bir yayınevinin tüm seçkin kitaplarını, ödül kazanan kitapları, yeni çıkmış yayınları görebilmekte; seçme hakkına da sahip olmaktadır. Kitapseverler, kitaplarla birlikte kitap yazarlarıyla da buluşarak onları tanıma fırsatı bulmaktadır. Kitapseverler, Türk edebiyatı, Türk sanatı ve Türk düşüncesi hakkında geniş bilgi sahibi olmaktadır.  

İstanbul Kitap Fuarı yabancı yayınevlerinin de katılımıyla uluslararası bir kitap fuarına doğru gitmektedir. Dileğimiz edebiyat, kültür, sanat ve siyaset dünyasını bir araya getiren kitap fuarının sadece İstanbul ile sınırlı kalmaması, kültür şehrimiz Ankara’da ve diğer illerimizde de düzenlenerek, daha fazla katılımcıyla birlikte daha fazla kitapsevere yani daha geniş bir yelpazeye ev sahipliği yapmasıdır.     

 

KAYNAKLAR:

 §         Cumhuriyet Kitap Eki. Haber, 871, s. 3-4; 13-15

§         Cumhuriyet Kitap Eki. Celal, Metin, “Okuduğum Kitaplar”, 872, s. 12

§         Cumhuriyet Gazetesi. 2.11.2006 Kongar, Emre, “Doğan Hızlan: Homo Culturicus”, s. 3

§         http: //www.tuyap.com.tr/webpages/istanbulkitap2006/index.php

§         http: //www.ntv.com.tr/news/389144.asp