SÖYLEŞİLER    > En İyi Öğrenci Okur.
                            >
Güneş İle Yarışanlar

Pelin Şahin

 

Bu sayımızdan itibaren, dergimizin yayınlandığı üçer aylık periyotlarda kütüphanemizden en çok kitap alan öğrencilerimizi tanıtmak ve onlarla kitap ve kütüphane üzerine söyleşiler yapmayı planladık.

Bu sayımızdaki konuğumuz, İmran Hillez. Hillez, Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi. Kütüphane ile tanışması, üzücü bir olayla başlamış ve bir daha kütüphaneye hiç gitmemiş. Ama üniversite yıllarında kütüphaneyi en çok kullanan öğrenci olmuş. Hatta Yakın Doğu Üniversitesi’nde de kendi tabiri ile “tam bir kitap kurdu” olmuş ve 2005 yılında kütüphane tarafından “En İyi Öğrenci Okur” seçilmiş.

Aşağıda onunla yapılan kısa bir söyleşi yer almakta. Zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

Öncelikle sizi tanıyalım.

Ben İmran Hillez. Diyarbakır doğumluyum. İlk ve orta öğretimimi Diyarbakır’da tamamladım.1994 yılında Harran Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat bölümüne başladım ve 1996 yılında buradan mezun oldum. Daha sonra değişik illerde inşaat işlerini inşaat teknikeri olarak yaptım. Özel ve resmi dairelerle, inşaat işlerinde şantiye şeflikleri görevlerinde bulundum. Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne, iki yıllık inşaat bölümümü tamamlamak üzere 2004 yılında  başladım. İki yıl sonra 2006 yılında Atılım Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümüne yatay geçiş yaptım ve şu an Atılım Üniversitesinde eğitimime devam ediyorum.  

Üniversiteye başlamadan önce de kütüphaneyi sık kullanır mıydınız? Kütüphane ile ilk ne zaman tanıştınız?

Kütüphane ile ilk tanışmam doğrusu pek hatırlanmak istemediğim acıklı bir şekilde oldu. Bir grup sınıftan arkadaşımla beraber okulumuza yakın kütüphaneye meraktan ve büyüklerimize özentiden gitmiştik, Herkes bir kitap ararken bende gelişigüzel kitaplara bakıyordum kütüphanedeki görevli yanıma gelip “ne aradığımı” sordu bende “öylesine geziyorum” dedim. oda bana “burası mağazamı” dedi, çok korkmuştum. Oradaki herkese emirler yağdırıyor ve “Susun, sessiz olun” diyerek herkesi azarlıyordu.

O zamanlar çok sevmemiştim kütüphaneyi, pek de gitmedim sonraları kütüphaneye.

Kütüphaneyi kullanmanın sizin için avantajları nelerdir?

Doğru bilgiye kısa zamanda ulaşmak için sık sık kütüphaneyi kullanırım. Özellikle sınavlara hazırlanmak ve verilen ödevleri yapmak için kütüphaneyi çok kullanırım. Belli konuları, değişik kitaplarda araştırmayı severek yaparım. Bu da bana değişik soru tiplerini ve çözüm arayışlarını bulmamda yardımcı olur ve çözüm hakkında ufkumu genişletir.

Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesinde tam bir kitap kurduydum ve 2005 yılında kütüphane tarafından en iyi öğrenci okur seçildim. 

Genel olarak kütüphane hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Kütüphane, her türlü bilginin, kitabın ve dokümanın bulunduğu ve herkesin yararlanabilmesi için herkese açık kutsal mekânlardır bence. Kütüphaneler, öğrencilerin ve araştırmacıların sık sık başvurduğu ve gerekli bilgilerin rahatlıkla elde edildiği yerlerdir. Kütüphaneler yalnız ödevlerimizin hazırlandığı, zorunlu olarak gelindiği sıkıcı yerler olmaktan çıkarılıp, bilginin keyifle üretilebildiği, araştırmanın rahatça yapılabildiği cazip yerler olmalıdır. Kütüphaneye gelenlerin keyifle dergi karıştırabilmeleri, film izleyebilmeleri, müzik dinleyebilmeleri, özellikle Ankara’daki kültürel etkinlikler hakkında bilgileri buradan öğrenebilmeleri sağlanmalıdır. İnternetle birlikte kütüphaneler artık amaçlarını yeniden gözden geçirmelidir.

Kütüphanelere gelenler artık daha çok bilgiye daha kısa zamanda ulaşmak istiyor. Modern teknolojiye dayalı kütüphane sisteminin geliştirilmesi lazım. 

Genelde ne tür kitaplar okumayı tercih edersiniz?

Genelde deneme ve roman okumayı severim. Sınav zamanların da ders konuları ile ilgili kitapları araştırmak için kütüphaneyi kullanırım. Ayrıca, güncel yayınların bulunması halinde bunları da okumayı tercih ederim.  

Son soru, üniversitemiz kütüphanesi hakkındaki düşünceleriniz.

Üniversitemizin kütüphanesi istediğin kitaba ulaşmada özellikle kütüphane çalışanlarının özverili olduğu bir durumdadır. Öğrenciler için çekici aydınlık ve merkezi bir yerde. Ancak kütüphanemiz çok küçük ve istediğimiz gerekli kitap veya dökümanı bulamamızda yetersiz kalmaktadır.

İnternetle birlikte, kütüphaneden yararlanmayı daha fazla olanaklarla sağlanmasını istiyoruz aynı zamanda istenen dokümanın fotokopisi rahatlıkla alınabilmelidir. Kütüphanemiz, koridorlardan çıkarılıp daha sessiz ve sakin herkesin rahatlıkla ve sükûnetle çalışabildiği ve yararlanabildiği büyük bir yerde olmalıdır.   

Bu günün anısına, kütüphane ve kitapla olan dostluğunuzun eksilmemesi dileğiyle, İrfan Erdoğan ve Korkmaz Alemdar tarafından kaleme alınan “Popüler Kültür ve İletişim” başlıklı kitabı hediye etmek istiyoruz. Çok teşekkür ederiz.

Ben de teşekkür ederim.