Ödüllü YARIŞMA > Bu Nedir ?
                                  > Ödül kazananlar.

Pınar Demirtaş

 

Sorumuz bu makinenin ne olduğu  ve kim tarafından kaç yılında icat edildiğidir?*

*Aralık ayı sonuna kadar doğru cevabı bilenler arasından ; Ankara’dan katılanlardan 6 kişiye Kavaklıdere-Büyülü Fener sinemalarından bir kişilik ücretsiz sinema bileti, Ankara dışından katılan 2 kişiye DVD film hediye edilecektir. Lütfen cevaplarınızı aşağıdaki elektronik posta adresimize gönderiniz
kbulten@atilim.edu.tr
      

Fotoğraftaki makine bir bar sahibi tarafından icat edilmiştir. Bu makinenin icadını, eli uzun bar personeline, bir Avrupa seyahatine ve gemi uskur şaftının devir sayısını ölçmeye yarayan buluşa borçluyuz.

Mucidimiz, Dayton’da (Ohio,ABD) işlettiği barın gerçekten popüler ve genellikle dolu olmasına karşın bir türlü yakalayamadığı kar oranının sebebinin barmenlerin ceplerine indirdiği para olduğunu düşünüyordu. Satışlar barmenler tarafından hesap defterine kaydedildiği için bu düşüncesi imkansız değildi. Bu durum karşısında mucidimiz bir Avrupa seyahatine çıkmaya karar verdi. Yolculuk ettiği geminin makine dairesine indiğinde, uskur şaftının devir sayısını ölçen bir makine gördü ve hemen bu fikri kendi barında kullanabileceğini düşündü. Fikir onu öylesine heyecanlandırdı ki tatilini yarıda keserek eve döndü ve kardeşi John’la beraber bu makineyi tasarlamaya koyuldu. Patentini ertesi yıl aldıkları, fotoğraftaki “Aldatılamayan Makine” de denilen bu makinenin ilk örneğinde dairesel bir kadran ve tuş takımı bulunmaktaydı. 1883 yılında mucidimiz bu makinenin geliştirilmiş bir üst modeli için patent almayı başardı.

Ancak mucidimiz her ne kadar bu makineyi icat etmiş olsa da bundan kazanç sağlamayı başaramadı. Bölgede faaliyet gösteren işadamı John H. Patterson (ABD), bu makinelerin kendi işine yaptığı katkıdan çok etkilenerek mucidimizin şirketinin çoğunluk hissesini satın aldı. Ancak Patterson, aldığı şirketin zararına işletildiğini bilmiyordu. Bunu öğrendiği zaman şirketi ayağa kaldırmayı kafasına koydu. Patterson, ismini National Cash Register Co. (bu gün daha çok NCR olarak tanınır) olarak değiştirdi ve işini sürdürdü.

  

    Cevabını Atılım Üniversitesi Kütüphanesi kaynaklarından bulabilirsiniz.