USTALAR > Semih Balcıoğlu.
                  > Bülent Ecevit.  


Ömer Orhan

"Semih Balcıoğlu'nun Ardından"
 

Değerli Okuyucularımız ;

Ustalar bölümümüzü hazırlarken her zaman bir buruklukla yazılarımızı kaleme aldığımızı, aramızdan ayrılanlar hakkında konuşmanın verdiği zorlukları, sevilen, sayılan ve takdir edilen büyüklerimizi bir kez daha yad etmenin hüznünü de yaşıyoruz.

Bu sayımızda da çok değerli ustalarımızdan meslek yaşamında yurt içi ve yurt dışında 49 ödül kazanmış olan ‘karikatürün duayeni’, Gabrovo Mizah Evinin yaptığı oylama sonucu dünyanın 106 çizerinden biri seçilmiş, Türkiye’de üç boyutlu karikatürü gerçekleştiren ilk sanatçı unvanına alan Basın Şeref Kartı sahibi Semih Balcıoğlu’nu(78) yaptığı çalışmalarla, Türk halkına yaşattığı kıvançla, hayat azmiyle ve sevgisiyle yad ediyoruz.

Kendisi bizce kısacık geçen ömrüne inanılmaz başılar ve bir çok iş sığdırmıştır. Bir kitap yayımlamanın çok zor olduğu günümüzde, günlük gazete çizerliğinin dışında sadece kendisi için, kitap konuları olarak İstanbul, Göreme, oyun kağıtları, kırmızı, mavi olan 19 adet kitap yayınlaması, 49 ödül alması, 60 kişisel sergi açması takdire değer bir hayatın ardında bıraktığı sayılabilir güzelliklerden sadece bir kaçıdır.

------

1928 yılında İstanbul'da doğan Balcıoğlu, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi grafik bölümünden mezun oldu.İlk karikatürü 1943 yılında Akbaba Mizah Dergisinde yayınlanan Balcıoğlu, Karikatür, Amcabey, Akşam, Dünya, Hürriyet ve Tercüman gazetelerinde çalıştı. Balcıoğlu, meslek yaşamında yurt içi ve dışında biro ödül aldı. ''Gümüş Güvercin (Skopje)'', ''Altın Madalya (Pescara)'', ''Altın Palmiye'' ve ''Gümüş Hurma (Bordighera)'', ''İş Bankası Büyük Ödülü'', ''Abdi İpekçi Barış ve Kardeşlik Ödülü'', ''TÜYAP Onur Ödülü'' bu ödüller arasında yer aldı.

Balcıoğlu, seramikle yaptığı karikatürlerini İstanbul ve Ankara'da sergiledi. Bugüne kadar 7'si yurt dışında olmak üzere 60 kişisel sergi açtı. 19 karikatür kitabı yayınlanan Balcıoğlu'nun ''Güle Güle İstanbul'' adlı eseri, İtalya'da ''Karikatür Kitapları Yarışması''nda birincilik ödülü kazandı.

İki arkadaşıyla 1969 yılında Karikatürcüler Derneğini kuran Balcıoğlu, 1973-1979 yılları arasında da Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

Balcıoğlu, 1999 yılında ''Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü''nü aldı. 15 Ocak 2002 tarihinde Mimar Sinan Üniversitesince ''Onursal Doktor'' unvanı verilen Balcıoğlu, Basın Şeref Kartı sahibi, evli ve bir çocuk babasıydı.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Grafik Bölümü'nü bitiren Balcıoğlu'nun ilk karikatürleri, Akbaba Mizah Dergisi'nde yayınlanan Balcıoğlu  en son Sabah Gazetesi'nde Semih Balcıoğlu'nun Not Defterinden'i çiziyordu. Semih Balcıoğlu'nun son karikatürü29. 10.2006 tarihinde yayınlanan son karikatürü yanda gösterilmiştir.

30 Ekim Pazartesi günü Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilen Balcıoğlunun ardından bir çok yazarımız, çizerimiz kendi hislerini aktarmıştır. Bunlardan bazıları :

Cenaze törenine katılan yazar Yaşar Kemal, gazetecilere yaptığı açıklamada, "'Elinden kalemi hiç bırakmadı. Dünyanın en iyi karikatüristlerinden biriydi. 78 yıl iyi yaşadı ama keşke bir 10 yıl daha yaşayıp eser verebilseydi. Bazı kitaplarının önsözünü ben yazdım. Son anına kadar okudu yazdı."dedi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de Balcıoğlu'nun vefatının çok büyük bir kayıp olduğunu dile getirerek, Balcıoğlu'nun dünya karikatürünü yakından izleyen bir çizer olduğunu söyledi.

Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Balcıoğlu'nun kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirerek ''Tek bir satırla, tek bir çiziyle bizim sayfalar dolusunda anlatamadığımızı anlatan büyük bir ustaydı Semih Ağabey... Her zaman yaptıklarını sevgiyle, beğeniyle, takdirle, hatta biraz da hasetle izledim. Çünkü müthiş bir ufku, sezgisi ve bizim göremediklerimizi gören çok farklı bir gözü vardı'' dedi.

Hürriyet yazarı Doğan Hızlan ise, Balcıoğlu'nun iyi bir dost, iyi bir yazar ve çizer olduğunu, böyle bir insanı bulmanın çok zor olduğunu söyledi. Hızlan, "Karikatürcülerin yetişmesi ve usta olması için çok çaba harcadı. Amacı dünya karikatürü ile bağ kurmaktı. 'Ben ustayım' demeyen, hep ustalığı arayan biriydi" şeklinde konuştu

'Çizgi dünyamızın demirbaşlarındandı'
Turhan Selçuk:
Semih Balcıoğlu ile yarım yüzyılı geçen bir dostluğumuz vardı. Benim için çok acı bir sürpriz oldu bu haber.

Haslet Soyöz:
Semih Ağabey'in kuşağı '50 kuşağı karikatürcüleri olarak anılır. Bütün çizerleri kendine özgü çizgilere sahipti. Biz onların yapıtlarıyla karikatür çizmeye heveslendik. Çizgileri kimseye benzemezdi. Yeni kuşak karikatürcülerde o özgünlük yok.

Tan Oral:
Çizgi dünyamızın demirbaşlarındandı. O, hiç eksilmeyen, hiç ara vermeyen çizgisiyle vardı. Bu güven vericiydi.

Behiç Ak:
Semih Balcıoğlu müthiş sürekliliği olan bir çizer. Başlangıcından bugüne hiç durmadan çizen bir insan. Çizerliği bütün hayatının ortasına yerleştirmiş. Hem grafiği hem karikatürü çok iyi bütünleştirmiş. Çok önemliydi Türk çizgisindeki yeri.
 

KAYNAKLAR