SÖYLEŞİLER > Ertuğrul Aykan Aydın.
                            Atılım Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı

Bu köşemizde Üniversitemiz Endüstri Mühendisliği bölümünden 2006 öğretim yılında mezun olan ve aynı zamanda “Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği” kurucu başkanı Sayın Ertuğrul Aykan Aydın ile söyleşi yaptık. Aydın, yeni mezunlarımızdan ama sanki yıllardan beri kendi işini yapıyormuş gibi deneyimli, yenilikçi, gelecek vadeden bir iş adamı.

Bu zevkli söyleşinin, üniversitemize yeni başlayanlara ve Endüstri Mühendisliği Bölümünde okuyan öğrencilerimize rehber olacağı inancındayız. Söyleşiden kısa bir video görüntüsünü aşağıda izleyebilirsiniz......Günümüz mevcut ekonomik ve teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurulursa; akademisyenler, öğrencilerini evrensel boyutta düşünmelerini sağlayacak projeler ürettirebilmelidir. Aksi takdirde yalnızca bilgi tek başına faydalı olmayacaktır. Artık günümüzde yalnızca bilgi sahibi olanlar başarılı değildir. Bilgiyi kullanmakta, bilgi sahibi olmak kadar önemlidir diye düşünüyorum......

 

Sayın Aydın, öncelikle yoğun çalışmalarınız arasında bu söyleşiyi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Öncelikle bize kendinizi tanıtırmısınız ?

1981 yılında Ankara’da doğdum. 2000 yılında Atılım Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandım ve 2006 yılı Ocak ayında mezun oldum.

Bunun yanı sıra kesinlikle desteklediğim ve hatta daha fazla olmasını her zaman dile getirdiğim stajlarımı Yakupoğlu Deri Sanayi de ve uluslararası danışmanlık şirketi olan Accenture Consulting’de tamamladım. Şunu özellikle belirtmeliyim ki; kulüp faaliyetleri ve çalıştığım yerlerden edindiğim tecrübeler bugün beni girişimci biri yaptı ve mezun olduktan sonra 2006 yılı Mart ayında Riskon İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Danışmalık şirketini kurdum.

Çalıştığım sektör ile ilgili şunları söyleyebilirim: Riskon olarak, hizmet ve endüstri kuruluşlarına “İş Sağlığı ve Güvenliği” konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmaktayız. Konusunda uzman ve deneyimli danışman kadromuzla sanayi kuruluşlarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden ihtiyaçlarını belirleyerek mavi yakalı ve beyaz yakalı tüm çalışanları kapsayacak eğitim hizmetleri sunmaktayız. Bunun yanı sıra kuruluşlara danışmanlık hizmetleri vererek İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.


Şimdi biraz da öğrencilik yıllarınıza dönelim. Üniversitemizde katıldığınız ve aktif olarak çalıştığınız kulüp çalışmalarından ve sosyal etkinlikleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz ?

“.......Şubat 2006 tarihlerinde Ankara EM Platformu’nu gerçekleştirdik, Ankara’daki yedi üniversitenin (Atılım, Başkent, Bilkent, Çankaya, Gazi, Orta Doğu Teknik, TOBB-ETÜ) Endüstri Mühendisliği Öğrenci Kulüpleri’nin ortaklaşa düzenlediği organizasyonla Türkiye’deki Endüstri Mühendisliği eğitimi alan öğrencileri ortak bir platformda bir araya getirerek; Atılım Üniversitesi ve IESC olarak ev sahipliği yaptık(http://ankaraem.atilim.edu.tr/).Bu platformda ise “Tedarik Zinciri Yönetimi” konusunu işledik......”
 

Üniversite yaşamım boyunca sosyal etkinliklere katılmaya çalıştım ve ilk olarak İngilizce Hazırlık okurken Tiyatro ve Halk Oyunları topluluklarına katıldım. Bunun yanı sıra o dönemlerde yeni yeni oluşturmaya çalıştığımız Dağcılık Kulübü ile çeşitli aktivitelere katıldım ve düzenledim.

Bölüme geçtikten sonra ise kulüp faaliyetlerime Industrial Engineering Student Club’da devam ettim ve kulübün kurucu yönetim kurulu üyesi oldum. Devam eden üniversite hayatımda kulüp faaliyetlerini çoğu kez ön planda tuttum. Türkiye’nin en büyük öğrenci organizasyonlarından biri olan 41 üniversitenin Endüstri Mühendisliği eğitimi alan öğrencilerin, senede iki kez bir üniversitenin ev sahipliği yaparak bir araya geldiği TEMÖB (Türkiye Endüstri Mühendisliği Öğrencileri Buluşması) organizasyonunu üniversitemiz ve kulübümüz adına, 9–13 Şubat 2005 tarihlerinde “Farklılaşma” konusu ile 19.TEMÖB’ ü (http://temob.atilim.edu.tr) gerçekleştirdik. Bununla birlikte ertesi sene 18-19 Şubat 2006 tarihlerinde Ankara EM Platformu’nu gerçekleştirdik, Ankara’daki yedi üniversitenin (Atılım, Başkent, Bilkent, Çankaya, Gazi, Orta Doğu Teknik, TOBB-ETÜ) Endüstri Mühendisliği Öğrenci Kulüpleri’nin ortaklaşa düzenlediği organizasyonla Türkiye’deki Endüstri Mühendisliği eğitimi alan öğrencileri ortak bir platformda bir araya getirerek; Atılım Üniversitesi ve IESC olarak ev sahipliği yaptık(http://ankaraem.atilim.edu.tr/). Bu platformda ise “Tedarik Zinciri Yönetimi” konusunu işledik.

Siz bir ara Radyo Atılımda’da çalıştınız. Bu bir hobi miydi yoksa o yıllar bu işi profesyonelce yapmayı düşünüyor muydunuz.?

Radyo Atılım’da DJ olarak çalıştım ne yazık ki radyomuz kapandıktan sonra üniversite hayatım devam ederken Radio Armada’da çalışmaya devam ettim.

Halen, Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği başkanısız. Mutlaka mesleğiniz gereği çok yoğunsunuz. Ama dernek başkanı olarak gelecek için mutlaka hedefleriniz vardır, neler yapmayı planlıyorsunuz

Mezun olduktan hemen sonra üniversitemizin mezunlar derneğini kurmak için girişimlere başladım, kulüp yaşamımda ve üniversitede birçok faaliyetler içinde bulunmuş dostlarımla ve üniversite yönetimimizin değerli katkılarıyla 25 Nisan 2006 tarihinde Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği’ni resmen kurduk. Şu anda Mezunlar Derneği başkanı olarak çalışmalarıma, iş yaşamımla paralel olarak devam etmekteyim.

Mezunlar Derneğimiz henüz çok yeni kurulmuşken kısa sürede çalışmalarına hız kazandırmış ve kurumsallaşma çalışmalarına önem vermiştir. Derneğimiz kurulduktan hemen sonra Üniversitemiz Bahar Şenliklerinde stand kurmuş ve tanıtım faaliyetlerine başlamıştır. Hemen sonrasında 2005-2006 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde yer alarak tanıtım faaliyetlerine ve üye sayısını artırma çalışmalarına devam etmiştir.

Dernek yönetimi olarak üniversite yönetimimiz ile gerçekleştirdiğimiz toplantı ile vizyonumuzu belirledik ve şunu belirtmeliyim ki üniversite yönetimimizin destekleri göz ardı edilemez bizlere olan inançları ve destekleri sayesinde uzun dönemde yapacağımız birçok çalışmayı kısa zamanda sonuçlandırdık.

Gerek sosyal ve kültürel, gerekse akademik çalışmalarla Atılım Üniversitesi mezunlarını bir araya getirmeyi hedefleyen derneğimizin başlıca amaçlarını özetlersem;

Atılım Üniversitesi mezunları arasındaki dayanışmayı arttırmak ve üniversitemiz öğrencileri ve mezunları arasında bağlılığı ve dayanışmayı öngören ilişkileri kurmayı ve geliştirmeyi sağlamaktır. Bunun yanı sıra mezunlara iş imkanları sağlamak amacıyla çalışmalar yapmak ve bu doğrultuda diğer ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde olmaktır.Bu konuya dernek olarak çok önem vermekteyiz ve kısa zamanda atacağımız olumlu adımlarla başarılı projeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Ayrıca dernek üyelerimiz ve üniversitemiz öğrencileri için planladığımız çalışmalar ise; üyelerimizin sosyal, kültürel, mesleki ve bilimsel yaşantılarına katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yapmayı ve üniversitemiz öğrencilerine staj, burs, eğitim olanakları sağlayıp, ihtiyaç duydukları konularda yardımcı olmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra her sivil toplum kuruluşunun öncelikle benimsediği amaç doğrultusunda mezunlar olarak ülkemiz için toplumsal duyarlılık adına üzerimize düşeni gerçekleştirmeyi istiyoruz.

Genelde üniversite eğitimi için neler düşünüyorsunuz ?

“...Burada özverili akademisyenlerimize belki fazlasıyla görev düşüyor. Günümüz mevcut ekonomik ve teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurulursa; akademisyenler, öğrencilerini evrensel boyutta düşünmelerini sağlayacak projeler ürettirebilmelidir.....”
 

Üniversite eğitimi için şunları söylemeliyim. Üniversiteler adı üzerinde universal kelimesinden yola çıkarak türetilmiştir yani evrenselliği göstererek, bilgiyi en net ve doğru şekilde vermesi gereken bilim alanlarıdır. Burada özverili akademisyenlerimize belki fazlasıyla görev düşüyor. Günümüz mevcut ekonomik ve teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurulursa; akademisyenler, öğrencilerini evrensel boyutta düşünmelerini sağlayacak projeler ürettirebilmelidir. Aksi takdirde yalnızca bilgi tek başına faydalı olmayacaktır. Artık günümüzde yalnızca bilgi sahibi olanlar başarılı değildir. Bilgiyi kullanmakta, bilgi sahibi olmak kadar önemlidir diye düşünüyorum.

Buradan yola çıkarak üniversitemiz bu tartışmaların neresinde yer alıyor

“Atılım ismi hayatımız boyunca taşıyacağımız bir markadır.

Bu markayı daha da güçlendirmek ve yaşatmak için hepimize görev düşüyor.”

Üniversitemizin gelişimine ve kurumsallaşmasına belki birçok öğrenciden daha çok tanık oldum. Her yeni üniversite gibi belirli sıkıntılar çeken üniversitemizin kısa zamanda çok yol kat ettiğine inanıyor ve bunun aynı hızla devam edeceğini biliyorum. Üniversitemden aldığım eğitimi birçok yerde test etme fırsatı da buldum ve şunu çok açık söyleyebilirim ki üniversitemizde aldığımız eğitim, bugün birçok köklü üniversitenin öğrencilerinin aldığı eğitiminden geri değildir. Ancak daha öncede vurguladığım gibi üniversitemizin kurumsallaşma çalışmaları tamamlandıktan sonra Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olacağımızı biliyorum. Bunun için Mezunlar Derneği olarak ta her zaman vurguladığımız şu cümleyi tekrar dile getirmek istiyorum.”Atılım ismi hayatımız boyunca taşıyacağımız bir markadır. Bu markayı daha da güçlendirmek ve yaşatmak için hepimize görev düşüyor.” Bu bilinç ve azimle; öğrencisinden akademisyenine, yöneticisinden çalışanına kadar herkesin üstüne düşeni fazlasıyla yapması ve takip etmesi gerekiyor.

Atılım Üniversitesi gerekli cevabı laboratuarları, kütüphanesi ve akademisyenleri ile vermektedir. Üniversite eğitimi salt bilgiyi almak değil uygulamalarını da görebilmek olduğu için bu anlamda üniversitemizin yapmış olduğu yatırımların kısa vadede olmasa bile orta ve uzun vadede de çok olumlu sonuçlar getireceğine inanıyorum.

Peki, mezun olduğunuz Endüstri Bölümünden aldığınız eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz ?

“....Bana göre “Sistem ve İnsan” kelimelerinin yan yana geldiği her yerde Endüstri Mühendisine ihtiyaç vardır ki bu da verimli çalışma koşullarını ve sistematik bakış açısını getirmektedir. Aldığımız eğitimin olumlu yanlarına baktığımda artık bir mühendis olarak her zaman nasıl? ve neden? sorularını sormak zorunda olduğumu biliyorum. Yani salt bilgiyi görmek yerine bu bilginin oluşma biçimini bilmek gerektiğini düşünüyorum.....”

Üniversite tercihimi yaparken Endüstri Mühendisliği bölümünü çok bilinçli seçmedim ancak şunu söyleyebilirim ki şu an Endüstri Mühendisi olmaktan çok mutluyum. Bana göre “Sistem ve İnsan” kelimelerinin yan yana geldiği her yerde Endüstri Mühendisine ihtiyaç vardır ki bu da verimli çalışma koşullarını ve sistematik bakış açısını getirmektedir. Aldığımız eğitimin olumlu yanlarına baktığımda artık bir mühendis olarak her zaman nasıl? ve neden? sorularını sormak zorunda olduğumu biliyorum. Yani salt bilgiyi görmek yerine bu bilginin oluşma biçimini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Böylece kişi olarak sizinde üreteceğiniz bir bilgiye daha fazla gerçeklik kazandıracağını düşünüyorum. Bu noktada genel olarak kütüphanelere ve bilhassa üniversitemiz kütüphanesi de büyük önem teşkil ediyor.

Kütüphane konusuna gelmişken, kütüphane ile ilk tanışmanız ne zaman oldu ve Üniversitemiz kütüphanesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

“.....Ayrıca üniversitemiz kütüphanesinde beğendiğim bir durum var ki söylemeden geçemeyeceğim. Dünya sineması klasikleri ve ayrıca belirli konularda oluşturulan belgesel ve yapıtların kütüphanemizde olması gerçekten çok güzel diyebilirim. Hatta izleyemediğim eserleri kütüphanemizin sunmuş olduğu olanakla izleme fırsatı da buldum....”
 

Kütüphane ile ilk tanışmam ilkokul sonları ortaokul başlarına denk gelmektedir. İlköğretim hayatımı tamamladığım Namık Kemal İlköğretim okulunun yakınında ufak bir kütüphanemiz vardı. Okuldan çıktıktan sonra kütüphaneye giderek yaşıma uygun kitapları zevkle okuduğumu hatırlıyorum. Belki arada bir okulu kırıp kütüphanede vakit geçirdiğim zamanları da anımsıyorum.

Ancak ne yazık ki lise yaşamımda kütüphaneler ile aramda bir mesafe oluştu ve mevcut şartlardan dolayı daha çok gezmeye vakit ayırdığımı söylemeliyim. Ancak üniversiteye başlamam ile birlikte tekrar bir geri dönüş yaşadım ve üniversitemiz kütüphanesinde birçok kez bulundum.

Aldığımız mühendislik eğitiminden dolayı, bilginin yalnızca derslerde gösterilenlerle yetmediğini bilerek kütüphanemizde çoğu kez literatür araştırması yaptım diyebilirim. Ayrıca üniversite yaşamımın en zorlu sınavlarını kütüphaneden yararlandığım kaynaklarla ve sessiz çalışma ortamı sayesinde yüksek notlar ile geçtiğimi özellikle vurgulamalıyım.

Ayrıca üniversitemiz kütüphanesinde beğendiğim bir durum var ki söylemeden geçemeyeceğim. Dünya sineması klasikleri ve ayrıca belirli konularda oluşturulan belgesel ve yapıtların kütüphanemizde olması gerçekten çok güzel diyebilirim. Hatta izleyemediğim eserleri kütüphanemizin sunmuş olduğu olanakla izleme fırsatı da buldum.

Bence, üniversitemiz kütüphanesi de değişim geçirmiş ve zamanla ilerleme kaydetmiştir. Zaman içerisinde online veritabanları üyeliklerinin artması öğrenci arkadaşların diğer üniversitelerin kütüphanelerine gitmeden, ihtiyacı karşılayacak durumdadır diye düşünüyorum. Burada önemli olan şudur:

Üniversiteler akademik bilgiye en etkin ve doğru ulaşılacak alanlardır. Böylece üniversite kütüphanelerinin, gerek teknolojik altyapısıyla gerekse sosyal imkanlarıyla ihtiyaçları karşılaması gerekmektedir. Üniversitemiz kütüphanesi bence kurumsallaşmasını hızla tamamlayarak bu ihtiyaçları karşılayacak duruma gelmiştir.

Son olarak, bültenimiz hakkında ne düşünüyorsunuz. Adını “e-bülten” olarak koyduk ama kısa zamanda kapsamlı bir dergi haline geldi. Artık adının değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’de ilk defa bir üniversite kütüphanesi böyle bir yayını gerçekleştiriyor.

Hedefimiz öncelikle öğrencilerimizdir ve onların katkılarıyla bu dergiyi geliştirmek amacındayız.

Bu konuda sizin görüşlerinizi de almak isteriz.

Öncelikle üniversite kütüphanemizin böyle bir girişimde bulunması ve öğrencilere yönelik yapılan bu çalışmanın çok olumlu ve doğru bir girişim olduğunu düşünüyorum. Ancak zannediyorum bu güzel girişimin duyurulması ve yaygınlaşması konusunda, dışardan baktığımda bir takım eksiklikler gördüğümü belirtmeliyim. E-bülten için üniversitemiz web sayfasında daha fazla dikkati çeken duyuru yapılması ve üniversite panolarımızda yer alması ile birlikte daha fazla öğrenciye ulaşması kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca Atılım Üniversitesi Kütüphanesi’nin liderlik edeceği pilot bir çalışma ile Ankara’da ki üniversiteler ile ortaklaşa bir e-bülten oluşturup sonrasında tüm Türkiye’de ki üniversitelerden gelecek akademik ve sosyal yayınlarla bu kapsam daha da genişletilebilir inancındayım. Bültenimizin kapsamı bence gayet güzel ancak burada önemli bir nokta var ki o da güncelliğini korumasıdır. Bültenimiz güncelliğini koruduğu sürece önemi daha da artacaktır.

Sayın Aykan Bey, bu güzel söyleşi için size cok teşekkür ederiz. İnanıyorum ki, görüşleriniz üniversitemize yeni başlayanlara ve Endüstri Mühendisliği Bölümünde okuyan öğrencilerimize rehber olacaktır.

Bende bana bu fırsatı verdiğiniz ve bu güzel söyleşi için sizlere teşekkür ederim. Ülkemizde, bizim gibi genç bireylere bu tür fırsatlar verilmesi ile söz sahibi olduğumuzu ayrıca bizlere olan, güven ve inancın pekiştiğine inanıyorum.

Çalışmalarınızda başarılar diler ve Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği olarak güzel çalışmalarla tekrar birlikte olmayı ümit ederim.