Ödüllü YARIŞMA > Kimdir Bu Hocamız ?
                                  >  DVD kazananlar.

Bu sayımızda Ağustos ayında yitirdiğimiz değerli bir hocamızı sizlere sormak istedik. 

KİMDİR BU HOCAMIZ ?

*Ekim ayı sonuna kadar doğru cevabı bilenler arasından ; Ankara’dan katılanlardan 3 kişiye Kavaklıdere-Büyülü Fener sinemalarından ikişer kişilik ücretsiz sinema bileti, Ankara dışından katılan 2 kişiye DVD film hediye edilecektir. Lütfen cevaplarınızı aşağıdaki elektronik adresimize gönderiniz
kbulten@atilim.edu.tr

 

     UNUTULMAYAN PİCASSO DERSİ

‘Hayatta hiçbir şey Matisse’in resmi kadar belirgin ve net değildir. Hayat, size gerçekleri Picasso’nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso’nun resmine bakıp, Matisse’in resmini görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kubik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkarmaktan gerçekleri hiç göremeyecek.”

Hocamız, derslerinin birinde tepegöze bir Picasso resmi koyar. Herkes bakar bakar ama, tarzı zaten kubik olan Picasso’nun surrealist resminde, sanatla fazla ilgilenmeyenlerin anlayabileceği çok az sey vardır.  Bozuk perspektifli bir  oda, sarı uzun saçlı yaratığa benzeyen birşey.

Etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık ve arkadaki şekli bozuk içi parlak dikdörtgenin içinde başka birşeyler daha. 

5-10 dakika hiçbir şey söylemeden sınıfı izleyen hoca, biraz sonra Picasso’nun resmini alıp, Matisse’in bir resmini koyar

.

Bu resimde sandalyenin üzerinde oturan sarı uzun saçlı bir aristokrat kızının etrafındaki dadıları onun saçını tararken yerde köpeği yatmaktadır. Ve babası arkasından ışık sızan kapıdan kızını izlemektedir.

Ancak, ikinci resmi görünce Picasso’nun resmindeki öğelerin ne olduğunu ve bu resmin Matisse’in tablosuna gönderme olarak yapılmış olduğunu farkeder tüm sınıf..  

Ve hocamız hiç unutamayacağımız dersini verir!

‘Hayatta hiçbirşey Matisse’in resmi kadar belirgin ve net değildir. Hayat, size gerçekleri Picasso’nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso’nun resmine bakıp, Matisse’in resmini görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kubik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkarmaktan gerçekleri hiç göremeyecek.”

Kendine has renkli kişiliğiyle temas ettiği herkeste silinemeyecek izler bırakan HOCAMIZ,  Ağustos ayında vefat etmiştir.

Akademisyenler arasında “deli ama çok bilge, hem en sevilen hem de en nefret edilen profesör olarak tanımlanan hocamız, dersini işlerken yukarıda bir örneğini anlattığımız unutulmaz hikayelerle,   adına   konan   “İşletme Eğitiminde Yenilikçilik Ödülü’ ve yine adına  ithaf edilen “İşletmecilik Kütüphanesi’  ile anılacaktır. 

VE SON SÖZ......

Bir saatliğine mutlu olacaksanız, şekerleme yapın
Bir günlü
ğüne mutlu olacaksanız, balık avlamaya gidin
Bir ayl
ığına mutlu olacaksanız, evlenin
Bir y
ıllığına mutlu olacaksanız, bir servete konun
Tüm ya
şam boyunca mutlu olacaksanız, işinizi sevin...

 
                                                                                        ÇİN ATASÖZÜ

    Cevabını Atılım Üniversitesi Kütüphanesi kaynaklarından bulabilirsiniz.