USTALAR > Duygu Asena.
                  > Mustafa Güzelgöz. 


DUYGU ASENA’NIN ARDINDAN

  

"TÖRE CİNAYETLERİ HABER OLUYORSA ONUN PAYI VAR

'AYŞELER uyanın Alileri uyandırın';

Yukarıdaki sözler, Yazarımızın,  Kadınca'da bir dönemi başlatan yazısının başlığı.

Bu sadece Kadınca değil, Türkiye basını açısından da bir devrim sayılır. Dergilerin, gazetelerin yüksek satışlara, ancak okurlarının en gerici, en tutucu değerlerini okşayarak ulaşabileceği yalanının yıkılması.

Seksenlerin başı. Moda, güzellik, dikiş, nakış gibi konulara değinen Kadınca'nın Genel Yayın Yönetmeni yazarın, bu yazısının gördüğü ilgi üzerine derginin çizgisini istediği yönde değiştirme konusunda güç ve kararlılık kazanıyor ve satışları 17 binde seyreden dergi yeni çizgisiyle 90 bin gibi yüksek tirajlara ulaşıyor.

Yazarın Kadınca'da, bu değişikliği gerçekleştirmesi, kadınların da kendi özgürlüklerini aramanın, seslerini duyurmanın yollarını aramasına denk geliyor. Kadına yönelik şiddet gibi özel, aile arası, önemsiz meseleler olarak görülen konuların üzerinde düşünülür, gruplar örgütlenirken Kadınca da bu konulara yer veriyor, kadın cinselliğini sorguluyordu. 

Yazarımız, 19 Nisan 1946'da İstanbul'da doğdu. Atatürk'ün yaveri CHP milletvekillerinden Ali Şevket Öndersev'in torunu olan yazar, Kadıköy Özel Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü'nden mezun oldu. Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuklar evi’nde pedagog, bir reklam şirketinde metin yazarı olarak çalışan yazar, gazeteciliğe 1972'de Hürriyet'te başladı.

"Kadınca", "On yedi", "Ev Kadını", "Bella Bayan", "First", "Kim", "Negatif" dergilerini yöneten yazar, köşe yazarlığına Milliyet'te başladı. Söz, Sabah, Güneş gazetelerinde köşe yazarlığı, yöneticilik ve röportaj yazarlığı da yaptı.

Yazarın 1987'de yayımlanan ve bir yıl içinde 40 baskı yaparak satış rekoru kıran "Kadının Adı Yok" kitabı 1998'de Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak yasaklandı. İki yıl süren dava sonucunda yayımlanmasına tekrar izin verilen kitap, aynı yıl Atıf Yılmaz tarafından filme alındı. Yazar ayrıca, "Umut Yarıda Kaldı", "Yarın Cumartesi", "Bay E" adlı üç filmde de rol aldı.

Yazarın ayrıca,  “Aslında,  Aşk Da Yok”,  “14 öyküden oluşan Kahramanlar Hep Erkek”, Kadınca'daki sevilen yazılardan derlediği “Değişen Bir Şey Yok”, ve beşinci kitabı olan “Aynada Aşk Vardı” adlı kitapları bulunuyor.

Yazara, 60. doğum gününde,  Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödül vermişti.

Yazarımız, dostlarına gönderdiği e-posta ile sağlık durumunu ve tedavisini de şöyle anlatmıştı:

"Yaklaşık 15 gün önce, psikolojik zannettiğim bazı nedenlerle Dr. Saffet Murat Tuna'ya başvurdum. O da beni hemen beyin MR'ına yönlendirdi. Ertesi gün Amerikan Hastanesi'nde çekilen MR'da iki lezyon görüldü. İki gün önce iğne ile parça alınarak yapılan biyopsi sonucunda rahatsızlığıma 'beyin tümörü' teşhisi konuldu. Hastane tüm imkânlarını kullanarak tedavimi başlattı. Gayet iyiyim. Güven içinde dostlarımın yoğun ilgisi ve sevgisiyle çevrelenmiş durumdayım. Bir kez daha bana gösterilen sevgi ve desteğe teşekkür eder, bir süre dinleneceğimi ama yazılarımı sürdüreceğimi bilmenizi isterim. Sevgiyle... Duygu Asena.

 Yabancı ajanslar da Verdi

Uluslararası haber ajansları AP ve AFP, Duygu Asena'nın vefatını abonelerine duyururken, Türkiye'de kadın hakları ve özgürlüğü konularında verilen mücadeledeki öncü rolünü vurguladı.
Amerikan AP ajansı, "kadın hakları savaşçısı" olarak tanımladığı Asena'nın, tabuları göz ardı ederek, kadın hakları, cinsellik ve kadınlara uygulanan şiddet gibi konuları inceleyen ilk Türk yazar olduğunu belirtti.

Fransız AFP de, Asena'nın kitaplarında kadınlara eşit haklara sahip olmak için mücadele etmeleri ve özgür olabilmek için ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları çağrısı yaptığını yazdı.