ATILIM ÜNİVERSİTESİ
Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü
Elektronik Bülteni

Sayı : Haziran/2006                                                        

PINAR DEMİRTAŞ

ÖDÜLLÜ YARIŞMA*

Bu sayıdaki yarışmamızda, ünlü bir edebiyatçımızı soruyoruz.

Kimdir bu edebiyatçımız?

*Haziran  ayı sonuna kadar doğru cevabı bilenler arasında çekilecek kurada 3 kişiye DVD formatında film hediye edilecektir.Lütfen cevaplarınızı aşağıdaki elektronik adresimize gönderiniz
kbulten@atilim.edu.tr 

1929 yılında Nallıhan’da doğdu. Ankara Üniversitesi DTCF Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1950’li  yıllarda Ankara Radyosu’nda dramaturg ve Kültür Yayınları Şube Başkanı olarak çalıştı. İlk radyo ve sahne oyunlarını da bu yıllarda gün ışığına çıkartmaya başladı. Bu dönemde kaleme aldığı radyo oyunlarından “Yaşamak”, Fransız Radyo’sunda yayınlandı; üç kısa oyununu içeren “Üç Oyun” adlı eserine 1974 TDK Tiyatro ödülü verildi.

1973 yılında ilk romanı “Ölmeye Yatmak”’ı yazdı. Yazdığı tüm romanlar önemli edebiyat ve edebiyat dışı tartışmalara yol açtı. 1979’da ilk romanının devamı niteliğini taşıyan “Bir Düğün Gecesi” yayımlandı. Bu yapıt yazara o yılın tüm edebiyat ödüllerini getirdi (Orhan Kemal ve Madaralı Roman Ödülleri ve Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü).

Yazar öykülerini ise “Yüksek Gerilim, Sessizliğin İlk Sesi ve Hadi Gidelim” adlı üç kitapta topladı. 1991 yılında 20 yıldır ara verdiği oyun yazarlığına geri döndü ve “Çok Uzak-Fazla Yakın” adlı eseri yazdı. Bu eser 1992 yılında Türkiye İş Bankası Büyük Ödülü’ne layık görüldü.  1995 yılında Türk toplumunun Kültür ve sanat hayatına katkı ve hizmetlerinden dolayı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü (Edebiyat)’ nü almaya hak kazandı.

    Cevabını Atılım Üniversitesi Kütüphanesi kaynaklarından bulabilirsiniz.