Ustasız usta Atıf Yılmaz / written by  Burçak Evren. Ankara : Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı, 2006.
(Dünya KİV Yayınları : 7)

336 p.

ISBN
9759652455

PRICE / FİYATI: 30.00 YTL.

Sponsoru olduğumuz bu kitabın,  Mütevelli Heyet Başkanımız sayın Yalçın Zaim'in "Siyah beyazdan renkliye"  giriş yazısı.

SİYAH BEYAZDAN RENKLİYE*

*Yalçın Zaim
Atılım Üniversitesi
Mütevelli Heyet Başkanı

Yaklaşık 40 yıl önceydi. Yeni mezun mühendislerdik. İdeallerimiz vardı, ülkenin bakir toprakları, yeraltı ve üstü zenginlikleri değerlendirilmek için bizleri bekliyordu. Enerji doluyduk hani “ha” deseler dağları devirecektik. Ama biz o kadar az, memlekette o kadar büyüktü ki deviremezdik, deviremedikte. Çoğalmalıydık, taa o yıllarda memleketin büyüklüğü, bizim sayıca çok az oluşumuz bir eğitim kurumunun daha gerekliliğini düşündürmüş ve mühendislik ağırlıklı bir üniversitenin projelendirilmesini zorunlu kılmıştı. Yıllar sonra Atılım Üniversitesi bu gereklilikle yaşam buldu...

Yıllar öncesinin tohumlarıydı atılan. İşte o yılların Anadolu topraklarını adımlarken tek eğlencemizdi sinema. Dağ bayır aşıp gelirken çok daha iyi anlamıştık, “Susuz Yaz”ı, “Ölüm Tarlası”nı, “Köprü”yü. Genç mühendislerdik biz. O filmlerle öğrenmiştik bu memleketin köprülerini, tünellerini, yollarını. Ve yıllar sonra tek tek yaptık onları. Siyah beyazdan renkliye uzanan yıllardaydı Türkiye’nin gelişmişliği.

Ne kadar gerekliyse eğitim, o kadar da gerekliydi sinema. Ne kadar vazgeçilmez idiyse genç mühendisler, o kadar da vazgeçilmezdi sinemacılar.
Yapılan her iyi film, her iyi yönetmen, her iyi oyuncu, birer yol, köprü, tünel, baraj oldu ülke topraklarına...

Ve bu ülke için ne kadar gerekliyse Keban, o kadar da gerekliydi Atıf Yılmaz...

Bu ülkeye ve sinemaya emeği geçen herkese, büyük usta Atıf Yılmaz’a sevgiyle, saygıyla.

Ustasız Usta
Atıf Yılmaz

written  by:


Burçak Evren