ATILIM ÜNİVERSİTESİ
Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü
Elektronik Bülteni

Sayı: Haziran/2006

EDİTÖRDEN

Yeni bir sayıyla huzurlarınızdayız. ..

Bu sayımızda iki yeniliğe yer verdik.

Bundan böyle, zaman zaman yazılı bazı metinleri okumanızın yanı sıra görüntülü olarak da izleyebileceksiniz.. Bu sayımızın SÖYLEŞİ sayfasında; Üniversitemiz öğrencisi “Eliz Hemen” ile yapılan söyleşi yer almakta. Eliz Hemen'i tanıtan kısa bir röportajı da  görüntülü olarak izleyebilirsiniz

Bir diğer yeniliğimiz ise, Kütüphanemize bağışta bulunan değerli kitapseverlerin özgeçmişleri ve bağışladıkları kitapların listelerini görebilme imkanıdır. Bunun için, sayın kitapseverlerin özgeçmişleri için isimlerinin üzerinde mausla durmanız, bağışta bulundukları kitapların listesi görmek için ise isimlerini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu bölüm BAĞIŞLAR sayfasında yer almaktadır.

Aşağıda bültenimizde yer verdiğimiz bazı başlıklar yer almakta. Her zaman olduğu gibi eleştirileriniz ve bültenimize vereceğiniz katkılar için şimdiden teşekkür ederiz.

HAZIRLIK OKULU ETKİNLİKLERİ

Bu sayımızda e-bültenimizin içeriklerinden biri olarak amaçladığımız, öğrencilerimizin etkinlikleri kapsamında ; Hazırlık okulu öğrencilerinin organize ettiği « Tartışma Etkinlik Programı » na yer verdik. 

Hazırlık Okulu öğrencilerinin; dil becerilerini, araştırma, hazırlık ve takım çalışması yapabilme, bir konuda farklı görüşleri savunabilme yetilerini geliştirme amacıyla düzenlenen programda, münazara bitiminde, katılan öğrencileri yüreklendirmek ve takdir amacıyla sertifikalar öğretim üyelerimiz tarafından verilmektedir.

Tartışma programı etkinliğiyle ilgili detaylar, tartışmalar ve fotoğrafların yer aldığı geniş bilgiyi;  “Hazırlık Okulu Tartışma Programı “ sayfamızda bulabilirsiniz.

Metin, Hazırlık Okulu öğrencileri tarafından İngilizce olarak hazırlanmıştır.

……………………………………..

" HALKA KİTAP GETİRMEK, ÇÖLE SU GETİRMEKLE EŞDEĞERDİR."

Üniversitemiz öğretim üyelerinden Sayın Yrd. Doç. Dr. Cumhur Aydın’ın da katkılarının yer aldığı « Eşekli Kütüphaneci » başlıklı kitapta Sayın Aydın, Mustafa Güzelgöz hakkında şöyle diyor

Fakir Baykurt’un geride bıraktığı son kitabında anlatılanları paylaşarak Kahve Molasındaki ilk yazılarımın birine konuk etmişim Eşekli Kütüphaneciyi. Fakir Ustacık bu kitabın son halini tamamlayamamış, ancak görüp tanımış kütüphane memuru Mustafa Beyi ve dökmüş satırlara bu Ürgüp’te geçen, sıradan gibi görünen bir yaşamın içindeki kahramanlık öyküsünü. Gelin bir kısmı benim eski satırlarımdan bir daha anımsayalım bu ‘Masal Kahramanı’ Eşekli Kütüphaneciyi….

« Yaşamının geri kalanını sessiz köşesinde geçirir Kütüphaneci Mustafa. " Halka kitap getirmek, çöle su getirmekle eşdeğerdir." şeklinde kendi sözleriyle yıllar, yıllar boyu didinmiş, kolu kanadı kırılıp, iyice benzetilince soluksuz kalmıştır. İşin açıkçası daha çok şeyler üretebilecekken bir kenara itilmiştir, »  

Bültenimizin, Makaleler bölümünde Sayın Cumhur Aydın’ın,  yukarıda alıntılarını verdiğimiz yazısına yer verdik. Lütfen okuyunuz.  Kütüphane ve kütüphanecilerin pek de önemsenmediği,  « BUGÜN BİLE BU DEĞERLER GEÇERLİDİR » o yıllarda Mustafa Güzelgöz, eşekle köyleri dolaşmış ve halka kitap dağıtmıştır. Bu çalışmalarıyla, yurt dışında ödüller alan kütüphanecimiz, ülkesinde hak ettiği değeri bulamadığı gibi soruşturmalar da geçirmiştir.

……………………………………….

"...KÜTÜPHANEMİZ ÇOK ÖNEMLİ CİDDEN. ÇÜNKÜ BENCE, BİR ÜNİVERSİTENİN KÜTÜPHANESİ, ONUN
KAPTAN KÖŞKÜDÜR. .."  


Yukarıdaki sözler üniversitemiz Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencilerinden Eliz Hemen'e ait.


Geçtiğimiz 27 Mart - 2 Nisan tarihleri arasında Kütüphane Haftasını kutladık. Bu hafta içerisinde; bilginin kullanımı, veri tabanları ve elektronik kütüphanecilik konularında çeşitli paneller düzenlenir. Bu etkinliklerde hep kütüphaneciler konuşur, ancak kullanıcıların görüşlerine yer verilmezdi. Bizde bu noktadan hareketle üniversitemiz öğrencilerinden Eliz Hemen ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Eliz, üniversitemizde Yüksek Onur Bursu ile okumakta ve kendi deyimi ile İngilizce'ye aşık ve bu alanda ilerlemek istiyor.

Kütüphanemiz Referans Kütüphanecisi Demet Yılmaz'ın gerçekleştirdiği söyleşide, kütüphanenin ve kaynakların kullanımı, öğrencilerimizin hem bizim kütüphanemize,hem de genel olarak kütüphanelere bakış açıları  konuları üzerinde duruldu.

……………………………………….

ANKARA FİLM FESTİVALİ

ANKARA…Üniversitelerin ve politikacıların çoğunlukta olduğu bir  şehir…Ancak, artık kültür ve sanat şehri olmaktan uzaklaşıyor.

Aksine, üniversitelerimizin sanat ve kültüre katkılarının yoğun olması gerekirken….

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Üniversitemiz sanata verdiği önem ve değerle  « Ankara Uluslararası Film Festivali » nin sponsoru oldu. Atıf Yılmaz sineması üzerine Burçak Evren tarafından hazırlanan  « Ustasız Usta Atıf Yılmaz »  kitabını yayınlayan ve giriş yazısını Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Yalçın Zaim’in yazdığı eserde (kitapla ilgili geniş bilgiyi ve giriş yazısını KİTAPLAR bölümümüzde bulabilirsiniz) Atıf Yılmaz’ın hayatı ve filmlerinden söz ediliyor.

16-26 Mart tarihleri arasında düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali tüm maddi zorluklara rağmen 17. kez Ankaralı sinemaseverlerle buluştu. Biz de Festival genel koordinatörü Zeynep Ünal’la Festival’in yaşadığı maddi olanaksızlıklar ve Festival’in dünü, bugünü, yarını üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

…………………………………………….

PİKNİK….

Geçen sayımızda birinci bölümünü yayınladığımız Ankara Yenişehir Semti’ndeki “PİKNİK” yazısının devamını bu sayımızda bulabilirsiniz.

……………………………….…….

BAĞIŞLAR….

Bilindiği gibi kütüphanemiz değerli kitapseverlerin bağışlarını kabul etmektedir.

Bağışta bulunan değerli kitapseverlerin isimlerine, kütüphanemiz web sayfasında BAĞIŞLAR bölümünde yer verilmesinin yanısıra, « Katalog Tarama » sayfasından erişilebilmektedir. Ayrıca , kitabın bibliyografik bilgilerinin yer aldığı bölümde de « ………….kişi bağışıdır » şeklinde de belirtilmektedir.

----------------------------------------

Saygılarımızla…..

e-mail:  nunal@atilim.edu.tr