ATILIM ÜNİVERSİTESİ
Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü
Elektronik Bülteni

Sayı: Mart/2006

Şehrimizden
 

Ankara'da düzenlenecek Kültürel ve Sosyal etkinlikler

17. Ankara film festivali başlıyor
16-26 Mart 2006

KÜLTÜR SANAT13.03.2006  PAZARTESİ
ZAMAN GAZETESİ

Banka kredisiyle film festivali

17. Ankara Film Festivali, maddi sıkıntılarla başlıyor. 400 bin YTL’lik bütçesinin ancak dörtte birini sponsor desteğiyle bulan festival, bu miktarı da banka kredisiyle temin edebildi. Festival komitesinin önceki gün düzenlediği basın toplantısında, komite başkanı İnci Demirkol, “Bütçeyi 400 bin YTL ile sınırlandırmayı başardık ama bu miktarın da tamamını alamadık. 100 bin YTL’lik sponsor desteği de henüz elimize geçmediği için bankadan kredi çektik.” dedi. Festivalin konukları İstanbul’dan trenle gelecek. Demirkol’un dediğine göre, nostalji gibi görünen bu düzenlemenin arkasında da maddi yetersizlikler var. 16-26 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek festival, Atilla Dorsay ve Ceyda Düvenci’nin sunacağı açılış gecesiyle başlayacak. 240 uzun film, kısa film ve belgeselin seyirciyle buluşacağı festivalin “Dünya Sineması” bölümünde ise Bernardo Bertolucci’nin yanı sıra, Çin, İspanyol, Moğolistan, Yemen, Angola filmlerinden örnekler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.
 

Bu yıl,  Ankara Uluslararası Film Festivali 17 yaşına giriyor. 16-26 mart 2006 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivale Belçika, Finlandiya, İsviçre, Polonya, Kanada, Yunanistan Büyükelçilikleri ile British Council, Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü, İtalyan Kültür Merkezi ve İran Kültür Evi Ankara Uluslararası Film Festivali’ne film temini konusunda destek veriyor.

AÇILIŞ TÖRENİ 16 MART 2006

Festival Açılış Töreni; 16 Mart Perşembe günü, saat 20.00’da 1.500 kişilik M.E.B. Şura Salonu’nda gerçekleştirilecek. Ceyda Düvenci ve Atilla Dorsay’ın sunacağı tören, yapılacak konuşmaların ardından Festival Özel Ödüllerinin sunumuyla devam edecek ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Kitle İletişim Ödülü, Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali’ne,

Daha önce Kerim Afşar, Cüneyt Gökçer ve Cemil Eren’e verilen “Sanat Çınarları” ödülü ressam Kayıhan Keskinok’a,

Festivalin kurucularından Aziz Nesin’in adını taşıyan Emek Ödülü, Türk sinemasına 100’ün üzerinde film kazandıran Atıf Yılmaz’a sunulacak.

KAPANIŞ TÖRENİ 26 MART 2006

Sunuculuğunu Işıl Yücesoy ve Köksal Engür’ün yapacağı gecede, festival kapsamında düzenlenen ulusal uzun, kısa ve belgesel filmler yer alıyor.

17.Ankara Film Festivali ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.filmfestankara.org.tr/

23.Uluslararası Ankara Müzik Festivali
04-29 Nisan 2006

Bu yılki festival programı tam da bahara yaraşır şekilde cıvıl cıvıl ve çok renkli. Tanzanyalı grup "Afrikali" Afrika kıtasının doğal müziği ile dansını, haziran ayında başlayacak Avrupa turnesi öncesi ilk kez Ankaralılarla paylaşacak.

“Lazio’nun şarkıcısı” Luigi Cinque, Akdeniz folk müziğini grubuyla seslendirirken, usta gitarist Erkan Oğur ise Telvin grubu ve Hollandalı trompetçi Eric Vloeimans ile folklorik kökenli müziği, doğaçlamalarla kendi deyimiyle şeffaflaştırıp, saflaştıracak. Yıldız İbrahimova’nın 30. Sanat Yılı Konseri de Türk ve Bulgar müzisyenlerin etnik renklerdeki beraberliği olacak.

Festivalin Kenya, Gabon, Fas, Yunanistan, Fildişi Sahili ve Fransız Guenalı sanatçılardan oluşan dans topluluğu O More ise kimlikler üzerine bir çalışma sunacak. Dans, vücutlar, kültürler, sosyal ilişkiler ayrımcılığı karşısında ortak bir dil: savaşma içgüdüsü.

Compangnie Gang Peng dans topluluğu uzak kültürlerin ortak yönünü bulan, sınırları aşan bir dans sergileyecek.

Bu etnik renklerin yanısıra Kahire Senfoni Orkestrası ve İdil Biret, müzik camiasının yıldızlarından Jerusalem Quartet, Türk bestecilerin eserlerini de seslendirecek olan Klasik-Avangard Oda Orkestrası, Pelin Halkacı-Ruşen Güneş keman-viyola ikilisi, Küba’dan ödüllü bir koro Exaudi, başarılı piyanistlerimizden Burçin Büke, Achim Fiedler yönetimindeki Festival Strings Lucerne, Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası ile büyük yorumcu çelist Misha Maisky ve tanınmış piyanist Jean-Philippe Collard konserleri Ankara festivallerinin alışılmış etkinliklerinden.

Tanınmış caz ikilisi Tuck&Patti’nin de bir konser vereceği festivalde, Kiev Balesi “Don Kişot’u sahneleyecek.

Festival biletleri mart ayının ikinci yarısında biletix üzerinden satışa sunulacak.
23. Uluslararası Ankara Müzik Festivali ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.ankarafestival.com/


Ankara'daki diğer etkinlikler için lütfen tıklayınız
!!!